Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Sarıgül'ün İstanbul'dan aday gösterilip gösterilmeyeceğine ilişkin sorulara yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül açıklaması

Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Mustafa Sarıgül'ün CHP'ye katılımı ile ilgili sorularına, "Sayın Sarıgül, oldukça başarılı bir belediye başkanı. Partimize gelme konusunda bir talebi yok. Partimizin dışındaki bir kişi, onunla ilgili genel başkan olarak bir yorum yapmam doğru değil." diye cevap verdi.

"ÖNCE PARTİ ÜYESİ OLMASI LAZIM"

Zaman zaman gazetelerin 'Sarıgül CHP'ye gelecek' diye yazdığını belirten Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: "Kendisinin bir açıklaması oldu, 'ben gelirsem 3 bin kişi gelirim' ben de şu açıklamayı yaptım; 'niye 3 binde 5 bin değil'. Gelecekse biz kimsenin önüne duvar örmeyiz. Partimize gelecekse gelir, ondan sonra eğer belediye başkanı olur mu olmaz mı o daha sonra ki aşama. Sayın Sarıgül'ün önce partimize gelmesi lazım. Partimizin üyesi olması için parti meclisimiz karar alması lazım. MYK ile olmuyor. Bu nedenle üyelik başvurusu yapılması lazım ve parti meclisinin üyelik kararı alması lazım. Bir kişinin bir partiden belediye başkanı, milletvekili, il meclis üyesi olabilmesi için önce parti üyesi olması lazım."

"KARŞILIKLI DİYALOGLARI YANLIŞ BULUYORUM"

Belirsizliklerin CHP'ye zarar vermeyeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, gerek Sarıgül'ün gerekse de CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in adaylık açıklamalarına değindi. Karşılıklı diyalogları doğru bulmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Sayın Sarıgül, bazı açıklamalarda yapıyor, bizim arkadaşlarımız karşı açıklamalar yapıyorlar. Hiç gerek yok, tartışmalara da gerek yok. Yeri zaman gelir taşlar oturur yerine." şeklinde konuştu.

"ADAYLIK İÇİN DOĞRUDAN VE DOLAYLI TALEPLER VAR"

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için nabız yoklamanın ötesinde doğrudan ve dolaylı taleplerin olduğunu açıklayarak, onları değerlendirdiklerini ifade etti.

Yerel seçimlerde başarı ölçülerinin ne olacağına ilişkin olarak ise Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Başarının ölçüsü genel seçimlerde iktidar olmaktır. Yerel seçimlerde de olabildiğince belediye kazanmaktır. Bütün siyasi partilerin ortak hedefi budur. Bu hedefi gerçekleştirmek için biz çalışıyoruz. Diğer partilerden biz çok önce başladık. Bunun içinde biz diğer partilerden önce başladık çalışmaya."

SEÇİMLERDE İTTİFAK SÖYLENTİLERİ

Seçimlerde ittifak iddialarını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, bütün siyasal partilere saygılarının olduğunu belirterek, siyasal partilerin zaman zaman işbirliği yapabileceğini, bunlara saygılı olduklarını ifade etti. Fakat kutuplaşma siyasetini doğru bulmadıklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Çünkü ben genel başkan olarak Türkiye'nin iyi yönetilemediğini düşünüyorum; içeride ve dışarıda. Türkiye'nin yeniden tamire ihtiyacı var. Bunun için ben AKP'ye oy vermiş DYP'yi ANAP'lı bütün yurttaşlarımızı CHP'nin çatısı altında bekliyorum. O parti ile bu parti ile değil, biz doğrudan vatandaşla işbirliği istiyoruz."

"ERGENEKON'A ÜYE OLACAĞIM" SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM

Ergenekon davası konusunda da eleştirilerini sürdüren Kılıçdaroğlu, özel yetkili mahkemelerin demokrasilerde olamayacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, bu mahkemelerin gerçek anlamda darbeyi yargılamadığını savunarak, bu mahkemelerde bir hesaplaşmanın yapıldığını ifade etti.

'Ergenekon diye bir örgüt varsa, gösterin ben gidip üye olacağım' sözlerinin arkasında olup olmadığına da Kılıçdaroğlu, hala o açıklamanın arkasında olduğunu dile getirdi. Darbe kimden gelirse gelsin karşısında olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Yargılanan öyle bir örgüt olmadığını ben gayet iyi biliyorum. Bu insanlar hayatlarında yan yana gelmemişler. Olmaz. Can Dündar'ı çağırdı. Dündar ne dedi, 'bu Ergenekon benim kitabımda yazan Ergenekon değil' dedi. Darbeler suçtur, buna itirazım olmaz. Bu davanın çıkar içine Türkan Saylan'ı koyarsanız bu dava o dava değildir." diye konuştu.

İLKER BAŞBUĞ'UN TUTUKLANMASI

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un durumuna değinen Kılıçdaroğlu, Başbuğ'un AK Parti döneminde yükseldiğini, Başbuğ'un terör örgütü üyesi diye hapsedildiğini hatırlatıp şu ifadeleri kullandı: "Bu terör örgütü üyesi her hafta Cumhurbaşkanı ile Başbakan ile görüşüyor. Hiç olmazsa terör örgütüne yardım ve yataklıktan dava açılması lazım, bunlara. Devletin en kilit yerine getirerek, devletin en hassas bilgini buna veriyorsunuz. Terör örgütüne yardım ve yataklık ediyorsunuz."

Söz konusu davada yapılanın bir mizansenden ibaret olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, yargılananların iktidara karşı olanlar olduğunu iddia etti. Kılıçdaroğlu, AK Partili bir milletvekilinin oyuncu Mehmet Ali Alabora için 'onun yeri de Siliviri'dir' dediğini hatırlatarak, 'AKP'ye karşı olanların yeri Silivri'dir' anlamına geldiğini kaydetti.

"HİÇBİR ZAMAN DARBENİN YANINDA OLMADIK"

Partisinin darbeci olarak adlandırılmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Darbelerden en çok mağdur olan biziz. 27 Mayıs darbesinden önceki duruma bakın. Darbe yapıldı biz iktidar olamadık. 12 Mart'ta, 12 Eylül'de CHP iktidara yakındı, darbe yapıldı. Hiçbir zaman darbe istemedik, darbenin yanında olmadık. Ama biz hiçbir zaman intikamcı yaklaşmadık. Seste çıkartmadık. Keşke mağdur edebiyatı yapsaydık mağdur olmazdık. Devletin kurumlarına saygılıyız ama orada hata yapan yargılanmalıdır. Biz kendimizi anlatamadık. Genel başkanları hapse atılmış partiyiz nasıl darbeleri savunuruz." sözlerini dile getirdi.

"CHP'NİN DARBEYİ DESTEKLEDİĞİNE YÖNELİK BİR ALGI VAR"

'Darbe destekçisi CHP' şeklinde bir algının olduğunu doğrulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Aslında o kadar çok yanlış algılar var ki. CHP'nin kadroları geriye dönük hesaplaşmaları yapmak istememişlerdir. Düşenler sağ hükümetler olduğu için orduyu suçlamak yerine CHP'yi suçlamışlardır. Oysa mağdur olan biz, iktidardan olan biz, tutuklanan biz, bütün bunların hepsi oldu. Bu algıyı nasıl değiştiririz, belki uzmanların işi."

HABERAL'İN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI

Ergenekon davasından tahliye olan CHP Milletvekili Mehmet Haberal'in isminin Cumhurbaşkanlığı adaylığı için geçtiğinin hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı aday diye lanse etmenin doğru olmadığını belirterek, daha uzun bir sürecin olduğunu söyledi. "Gelişmeler neleri gösterir görmek lazım." diyen Kılıçdaroğlu, uzun tutukluluk sürelerini de eleştirdi. Bunun yanlış olduğunu gerek Cumhurbaşkanı ve gerek Başbakanın da dile getirdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, önümüzdeki dönemde yasal bir düzenleme yapılacaksa hazır olduklarını ifade etti. Bu konuda AK Parti ile yapılan bir protokolün olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bunun gerçekleşmediğini, bu konu çözülecekse parlamentonun yarın da toplanmasını istediklerini bildirdi.

Haberal'ın yemin etmesi için TBMM'yi neden olağanüstü toplamadıklarına Kılıçdaroğlu, Haberal'ın yemin etmesinin olağan bir durum olduğunu dile getirdi. Kılıçdaroğlu, milletvekilleri için bir hüküm verilmediğine de işaret ederek, Yargıtay aşamasına dikkat çekti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Siz neyi savunyorsunuz Tanri uludurcular..Bu millet ki sizin okadar zulmunuzu çekti. Karşılığı kiyamete kadar muhalefet
chp nin sonunu baykal sarigül e yaptigi ahlaksiz oyundan sonra getirdiler. chp nin basina sarigül gelirse tekrar canlanir chp.bizde tekrar chp ye döneriz
Hakikaten kabak tadı verdi.Gelmezse gelmesin.Koskoca CHP Sarıgülün adaylığına bu kadar bel bağlıyorsa yazık.
ya bırak şu mezarçı sarıgülü
sayın KILIÇTAROĞLU yanında barındırdığın kişiler (CHP.nin) tabanına dinamit koyuyor artık bunları GÖR ve bir an önce yanındaki zararlıları (CHP.dev ve yanından UZAKLAŞTIR)
Mursi de Sisi nin Mısır genel kurmay başkanlığını onadı Mursi de darbeye yardım ve yataklıktan yargılanmalımıdır sn Kılıçdaroğlu. Bu mantıkla mı başbakan olacaksınız?
kılıçtaroğlu kendi fikirlerini söylese sarıgül asla bu partiye gelemez der çünkü bilirki sarıgül gelse ilk iş koltuğunu elinden alır ama bu herif ingilizlere o kadar çok uşak olm uşki işeme dese ingilizler günlerce işeyemez satılık şarapçı
sarıgül gelir, ben giderim diye hafif de olsa sırtından bir ter iniyodur..aslında partisini seven bir insan olsa bir dakika durmaması lazım..parti terör-ist yuvası haline geldi.."hepimiz ermeniyiz" diye kıçlarını yırtan chpliler,mehmetçik cenazelerinden kaçıyolar...pkk -sarısülük evlerine taziyeye giden chp, mehmetçik evlerine gidemiyo..k.k. yakıp-yıkan, kırıp-dökeni adamdan sayıp alnından öpüyo..masa başında toplaması gereken artı puanları, sokak çatışmalarında eksi puan olarak chp den alıp götürüyo..brükselden bile dışlanıyo..ve halk da her şeyi görüyo..seçimde konuşacak...
YALVARMA GELMEZ BEN TV DE GURUP TOPLANTILARINIZI İZLİYORUM GÖRDÜĞÜM SİMALARDAN BU VATANADA MİLLETEDE FAYDA GELMEZ İŞE YARAR BİRTANE ADAM YOK AĞZINI AÇAN TÜRKİYEYE DÜŞMAN OLDUĞUNU HAYKIRIYOR ADAMLAR TAKSİMİ YAKTI YIKTI HEPSİNİ KUTLADIN SENİDE SANDIKTA KUTLAYACAĞIZ 150 TİRİLYONUN HESABINI SANDIKTA VERECEKSİN KAMAL
babayın parasınımı kaybettin yoksa hesap soracakmış cesaretiniz olsa tayipten sorardınızz yalakalar
BAKSAM ASGARI UCTETE CALISYORSUN TAKSIMDEN BAHSEDIYORSUN BELKIDE TAKSIMI HIC GORMEDINN TVDE IZLIYORMUS ALLAHH KITAP PEYGAMBERDIYENLERIN ETTIGI KUFURLERIDE ISLEDINMI COK MERAK EDIYOMMM
darbenin yanında olmadı sol kesim ama çanak tuttu her zaman.şimdi bile iktidarı ele geçirmek için darbe isterler bence.aslında asıl amaç iktidar da değil onlar için asıl amaç İslam düşmanlığı emin olun ki
gezi parkı eyleminde mahkeme kararı iyi bu tu kaka kötü bu zihniyetle bir yere varamazsın kılıctaroğlu
SENİN İŞGAL ETTİGİN KOLTUGU..ALACAK SENDEN KEMAL..DİRENME BOŞUNA
Diğer Haberler