HABER

Kış aylarında kilo almamak için ne yapmalı?

Kış aylarında soğuğun artışı ile yeme ihtiyacı artar. Ayrıca insanlar kışın daha çok zamanını evlerinde ya da kapalı işyerlerinde geçirdikleri için fiziksel aktiviteleri azalmaktadır. Soğuk havanın etkisi ile metabolizma bir miktarda hızlanmakta buna bağlı olarak vücut, ısı dengesini koruyabilmek için yeme ihtiyacını arttırmaktadır.

İstanbul Özel Hizmet Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü'nden Diyetisyen Aşkın Yüksel kış aylarında beslenme hakkında bilgi verdi.

Kış aylarında neden kilo alındığı merak edilmektedir. Bunun birçok nedeni vardır. Ancak sebep her ne olursa olsun kış aylarını dengeli beslenerek ve bazı ayrıntılara dikkat ederek kilo almadan hatta kilo vererek geçirebiliriz.

Kış aylarında neden kilo alırız?

1- Aktivite ve bazal metabolizma hızının azalması: Kış aylarında metabolizma hızının azalmasının yanı sıra aktivitelerimiz de azalır ve harcanandan daha fazla enerji tüketimi ile kilo almaya başlarız.

2- Gündüzlerin kısa ve gecelerin uzun olması: Gündüzler kısa olduğundan gün içerisinde beslenmemize çok dikkat etmeyiz. Gün boyu acıktığımızı bile hissetmeyiz. Gece olunca gün boyu yaşanan uzun süreli açlıkla yemek yememizi kontrol edemez hale geliriz. Akşamları yavaş olan metabolizma iyiden iş göremez hale gelir ve yağlar depolanır.

3- Soğuk hava ile birlikte vücut ısısının azalması: Vücudumuz soğuklardan kendisini korumak için gerekli bir ısıya ulaşmak zorundadır. Bu ısıya ulaşmak içinde ek olarak enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerji de besinlerden alır. Biz üşüdükçe enerjiye olan gereksinmemiz artar ve daha fazla besin tüketmeye özellikle de daha fazla enerji veren besinleri tüketmeye başlarız. Yüksek enerjili besinler genellikle karbonhidrattan ( şeker, un vb.) ve yağdan zengin gıdalardır. Bu tür gıdaların fazla miktarda tüketilmesiyle kilo alma kaçınılmaz olur.

Kış aylarında kilo almamak için

5-6 öğünden oluşan az ve sık beslenme sistemini uygulanmalıdır,
Kan şekerini dengede tutup açlık oluşmaması için proteinli yiyeceklerle karbonhidratlı yiyecekleri karışık tüketiniz,
Bol su tüketiniz.
Gece evde oturmaları uzun olduğundan atıştırma yapılmamalıdır.
Mutlaka egzersiz yapınız. Gün içerisinde yapacağınız 20 dk.'lık orta tempolu yürüyüşler yeterli olacaktır.

Örnek Mönü

Sabah

Şekersiz bitkisel çay

40 gr beyaz peynir veya 1 adet yumurta

2 dilim kepek ekmeği

6 zeytin

Domates + yeşil biber

Ara Öğün-Saat 10.30:

1 portakal veya 2 mandalina

Öğle:

1 kase çorba ,

8 yemek kaşığı etli sebze veya kuru baklagil

3 yemek kaşığı bulgur veya 1 orta boy patates

1 su bardağı yoğurt

1 dilim kepek ekmeği

Az yağlı salata

Ara Öğün-Saat 15.30:

2 porsiyon taze meyve + kuşburnu çayı

Akşam:

1 kase çorba

1 porsiyon balık veya tavuk ( derisiz )

6 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze

1 orta dilim kepek ekmeği

Az yağlı salata

Gece:

2 porsiyon taze meyve

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön