HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kivi: Faydaları nelerdir?

Kivi, en sevilen tropikal meyvelerden biridir.

Kivi: Faydaları nelerdir?

Ülkemizde, yaklaşık olarak 15 yıldır üretimi yapılır. Yeni yeni tanınmaya başlayan meyve mayhoş tadı sebebiyle birçok kişi tarafından sevilmez ve tüketilmez. Ancak içerisinde yer alan yararlı maddeler sayesinde birçok sağlık sorununa iyi geldiği gibi, tekrar oluşumu için de tam koruma sağlayabilecek etkiye sahiptir. Lifli bir yapıya sahip olduğu için sindirim ve sindirim sistemine ait tüm sağlık sorunlarına büyük oranda fayda sağlayabilir. Ayrıca lifli yapısından dolayı uzun süre tok kalmanızı sağlayarak, sağlıklı beslenenler için iyi bir alternatif olabilir. İçerisinde güçlü antioksidanlar bulunur. Bu sayede her yaştan insanın tüketmesi gereken bir besindir.

Kivinin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 1 küçük boy

Kalori (kcal): 50

Yağ (g): 0,14

Karbonhidrat (mg): 10,9

Protein (g): 0,3

Kivinin Faydaları

İnsan vücuduna sayısız fayda sağlayan kivinin, vücuda etki edebilmesi için günlük olarak tüketilmesinde yarar vardır. Ancak bu sayede birçok yararını görebilirsiniz. Günde bir tane yediğiniz zaman, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu C vitamini başta olmak üzere, potasyum ve diğer mineralleri karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda kış aylarında en çok görülen hastalıklardan olan üst solunum yolu hastalıklarını önlemede çok başarılı olabilir. İnsan vücudunu hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur.

1. Kanseri önler

iStock-1131776019

Günümüzde çok sık karşılaşılan ve yorucu bir tedavi süreci olan kansere insan vücudunda yer alan serbest radikaller neden olabilir. Serbest radikallerin anında çoğalması sonucunda meydana gelir. Besin değeri çok yüksek olan kivi sayesinde, kansere neden olan serbest radikalleri kontrol altına alır ve çoğalmasını önler. İçeriğinde yer alan C ve E vitaminleri sayesinde, aynı zamanda kanserin birçok türünün oluşmasına engel olabilir. Zararlı serbest radikallerin, verdiği zararı kısa sürede onarma etkisi bulunur. Özellikle kolon kanserini engelleyebilir.

2. Kalp ve damar sağlığını destekler

iStock-859833110 (1)

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri kalptir. Buna bağlı olarak, temiz kanı tüm vücuda ulaştırma işlevine sahip olan damarlar ise kalbe yardımcı olan bir dokudur. Bu nedenle hem kalp hem de damarların birbiriyle uyumu ve sağlığı çok önemlidir. Herhangi birinde ortaya çıkan küçük bir sorun bir tüm vücudun olumsuz bir şekilde etkilenmesine yol açabilir. Bu nedenle kalp ve damarları daha çok güçlendirici besinleri tüketmek, her insan için daha yararlı olur.

Kivinin içeriğinde yer alan yüksek oranda potasyum minerali ve lif sayesinde kalbi her türlü hasardan güçlü bir şekilde korur. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu önleyebilir. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman damarlarda meydana gelen plakların azalmasına yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda, birçok kişide ortaya çıkan damar tıkanıklığı için iyi bir alternatif olabilir.

3. Sindirim sistemini güçlendirir

iStock-1145308892

İnsan vücudu için büyük önem taşıyan sistemlerden biri sindirim sistemidir. Sindirim sistemi içerisinde birçok organ ve doku yer alır. Bu organ ve dokuların işlevini, uzun süre iyi bir şekilde gerçekleştirmesi için sindirimi daha kolay ve sağlıklı olan besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Kivinin içerisinde yer alan lif sayesinde, sindirim işlevi içerisinde yer alan bağırsaklar daha çok çalışır ve aynı zamanda hazmı kolaylaştırır. Genel olarak kabızlığı ve ishali büyük oranda önleyebilir. Bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin sayısının çoğalmasına yardımcı olur.

4. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar

iStock-1205199983

Bağışıklık sistemi, vücudun en önemli yapı taşları arasında ilk sırada gelir. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi ne kadar güçlü bir yapıya sahip olursa, o kadar hastalıklara yakalanma ihtimali azalır. Vücudu koruyan güçlü bir yapının uzun süreli ve sağlıklı olması için, ona dost olan besinlerin daha çok tüketimi yapılmalıdır. Kivinin içeriğinde yer alan yararlı maddeler ve antioksidan ile bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir. Aynı zamanda birçok hastalığa ait olan mikrop ve bakterilerin vücuda girişini engelleyebilir.

5. Diyabeti önler

iStock-1141160481

Günümüzde birçok insan uzun süre yanlış beslenme alışkanlığı ya da yapısal faktörlerden dolayı diyabet hastalığına sahip olabilir. Vücudun ihtiyacı olan glukoz, kasları ve dokuların meydana gelmesini, onların beslenmesini sağlayan bir kaynaktır. Kanda bulunan glukoz seviyesinin artış göstermesi sonucunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle glukoz seviyesini dengede tutacak ve artışına sebep olmayacak besinlerin tüketilmesi gerekir. Kivi içeriğinde yer alan yararlı maddeler sayesinde glukoz seviyesinde herhangi bir artış yaşanmasına neden olmaz.

6. Cildi nemlendirir

İnsanlar için estetik kaygı taşıyan ve insanları güzel gösteren cilt, bazı besinlerin sık sık tüketilmesi sonucunda daha sağlıklı olabilir. Kivinin cilde faydaları içeriğinde yer alan C vitamini ile ortaya çıkar. Cildin ihtiyacı olan nemi geri kazandırır. Özellikle kuru bir cilt yapısına sahip olan insanların daha çok tüketerek, cildin nem seviyesini yükseltmesini sağlayabilirler. Belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan yaşlanma belirtilerine karşı, ciltte güçlü bir koruma sağlar. Zararlı dış etkenlerin cilde nüfuz etmesini ve alt tabakalara inerek, sağlık sorunlarına yol açmasını önleyebilir.

7. Bebeğin gelişimine katkıda bulunur

iStock-1213687410

Anne adaylarının özel anlarından biri hamileliktir. Hamilelikte birçok anne adayı beslenmesine son derece dikkat ederek, bebeğin sağlıkla büyümesine yardımcı olur. Hamilelik sürecinde en çok tüketilmesi gereken meyveler arasında ilk sırada kivi yer alır. İçerisinde çok sayıda vitamin ve mineral barındırmasından dolayı, hamilelikte kivinin faydaları bebek sağlığına büyük oranda katkı sağlar.

8. Vücuttaki bakterileri yok eder

iStock-1131776019

Tüylü bir yapısı olan kivi kabuğunda yer alan yararlı maddeler, insan vücuduna zarar veren bakteri ve kolibakterleri yok eder. Vücuda girmeden önce tespit ederek girişini ve zarar vermesini engelleyebilir. Kivi kabuğunun faydalarından yararlanmak istiyorsanız, ince bir şekilde soyun ve kuruması için biraz bekletin. Kuruduktan sonra içecek ya da yoğurdun içerisine toz haline getirerek, tüketebilirsiniz. Kabuğu, meyvenin kendisine oranla 3 kat daha fazla antioksidan içerir. Antialerjik, antikanser ve anti-inflamatuar özelliği ile meyveden daha güçlü bir yapısı bulunur.

Kivinin İçindeki 7 Meyve Nedir?

İçerisinde çok sayıda mineral, vitamin ve yararlı maddeler olduğu için 7 meyve olarak nitelendirilebilir. Güçlü bir içeriğe sahip olan kivide; A, B1, B2, C, E, K vitaminleri, potasyum, magnezyum, lutein, folat, çinko ve kalsiyum mineralleri çok sayıda bulunur. Bu nedenle çok güçlü içeriğine dikkat çekmek için bu şekilde bir nitelendirme yapılır.

Kivinin Zararları

Besin değeri itibariyle düşük kalorili ve faydalı olan kivi, fazla tüketildiğinde vücutta birtakım zararların oluşumuna neden olabilir. Özellikle bazı besinlere karşı duyarlılığı olan metabolizmalarda kendini daha çok gösterebilir.

  • Çok fazla tüketildiği zaman alerjik reaksiyona neden olabilir. Alerji olması sonucunda vücudun farklı alanlarında kızarıklık, kaşıntı, kurdeşen ya da pul pul dökülmeler görülebilir. Alerjisi olmayan insanlarda da aynı etkiler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda deri iltihabı hastalığının görülmesinde ana etken olabilir. Bu nedenle günlük tüketilmesi gereken oranı aşmamak gerekir.
  • Diğer meyvelere göre, farklı bir yapıda olduğu için dil ve ağız içerisinde tahrişe neden olabilir. Aynı şekilde çok fazla tüketilmesi durumunda, dilde karıncalanma ya da şişme gibi sorunlar görülebilir.
  • Kivinin içeriğinde yüksek oranda potasyum minerali yer alır. İnsan vücudunda potasyum minerali çok fazla olduğu zaman, pankreasa zarar verebilir. Aynı zamanda kanda bulunan trigliserid maddesinin de artış göstermesine sebep olur.
  • Fazla tüketildiği zaman kusma ve ishale yol açabilir.
  • Mantar oluşumu için kullanmanız gereken bir ilaç varsa, tüketmemeye çalışın. Çünkü kivinin içerisinde de belirli bir oranda antifungal özelliği bulunur.
    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler