KKTC Başbakanı hükümetin istifasını sundu

KKTC Başbakan Sibel Siber, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na sundu.

KKTC Başbakanı hükümetin istifasını sundu

Siber, geçen pazar günü yapılan erken genel seçim sonuçlarının bugün Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu'na istifasını sunmak üzere cumhurbaşkanlığına gitti. Başbakan Sibel Siber, yasa gereği yeni hükümetin kurulmasına olanak sağlamak amacıyla istifasını sunduğunu belirterek, hükümetin istifasını yazılı olarak da Eroğlu'na verdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Siber'e bugüne kadar yaptığı hizmetler için teşekkür ederek, yeni hükümet kuruluna kadar Başbakanlık görevine devam etmesini istediğini belirtti ve bunu yazılı olarak da Siber'e sundu.

Sibel Siber'e ve hükümetine görevi süresince yaptığı hizmetler için teşekkür eden Eroğlu, "Birçok şeyi kısa zamana sığdırdınız. Bugüne kadar almış olduğunuz görevi layıkıyla yerine getirdiniz. Bakanlar Kurulu'yla birlikte birçok icraatlarda bulundunuz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Siber'in "Birçok şeyi kısa zamana sığdırdığını ve oldukça fazla oyla yeniden milletvekili seçildiğini” kaydederek, Siber'e hükümet kurulduktan sonra alacağı görevlerde de başarı diledi.

Siber de Cumhurbaşkanı'nın sözlerine teşekkür ederek "İnşallah ülkemiz adına hayırlı, uğurlu, güzel günler bizi bekliyor.” dedi.

TEKNOKRAT HÜKÜMETİN 51 GÜNLÜK TARİHÇESİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin güvensizlik önergesiyle düşürülmesinin ardından Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Sibel Siber'in başkanlığındaki teknokrat hükümet, 13 Haziran'da kurulmuş; 23 Haziran'da ise Meclis'te güvenoyu almıştı.

28 Temmuz erken genel seçiminde seçilen milletvekilleri 5 Ağustos'ta mazbatalarını alacak; 12 Ağustos günü de Meclis'in ilk toplantısında ant içecek.

Bunun ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hükümeti kurabilecek bir milletvekiline hükümeti kurma görevi verecek. Görevi alan milletvekilinin hükümeti kurmak için 15 günlük süresi olacak. Bu sürede hükümeti kuramazsa, görevi iade edecek ve süreç başka bir milletvekiliyle tekrarlanacak.

28 Temmuz seçiminde CTP-BG 21; UBP 14, Demokrat Parti -Ulusal Güçler (DP-UG) 12 ve Toplumcu Demokrat Parti (TDP) de 3 milletvekilliği kazanmıştı. Hiçbir parti tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamadığı için koalisyon hükümetinin kurulması gündemde. CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
türkiye de bir zamanlar böyle koalisyonlarla boğuşuyordu. ak partiye dua edin
akpartine sokayım senin kuş beyinli yalaka. git ötede eziklenmeye devam et fakir piç
huysuzköpek, sen hakikaten köpekmişin be. Ama üzülme senin gibi köpeklere de çok tasma taktık, tasmayla uslanmayan kuduzlara da çok kuduz iğnesi yaptık. Buradan küfür etmek ne kadar kolay değil mi. Soğancücüğü erkeği.
çok has kadın
kktc mi:)) kktc hükümetimi))) haaa anladım şu Türkiyenin bütün masrafını karşıladığı kumar ve pislikten başka hiç bir gelir elde edemediği için çırpınıp duran yerden mi bahsediyorsunuz. M.Ali Erbil, Serdar Ortaç gibi kumar düşkünleri bile servetelrini verdikleri halde orayı kurtaramadılar. Keşke stratejik önemi olmasaydı o adanın. Bakın bakalım o zaman orada Türkiye ye düşman olan sözüm ona kıbrıslı Türkler birbirlerinin kafa tasından ayran içiyorlarmıydı içmiyorlarmıydı. Türkiyenin Gönderdiği parayla bir dönem sefa sürüyorlar sonra onunda çözüm olmadığını anlayan hükümetler kaçıveriyorlar.
Diğer Haberler