HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Klima BTU nedir, ne işe yarar? Klima BTU hesaplama

Klimalar yaz ve kış mevsiminde ortamı soğutmak veya ısıtmak için tercih edilen bir iklimlendirme cihazıdır. Klima sayesinde insanların yaşam alanları daha konforlu bir hâle gelir. Günümüzde pek çok farklı işleve ve performansa sahip klima modelleri bulunmaktadır. Cihazın özelliklerinden tam verim alınabilmesi için BTU denilen değer dikkate alınmaktadır. Peki, klima BTU nedir, ne işe yarar ve BTU hesaplama nasıl yapılır?

Klima BTU nedir, ne işe yarar? Klima BTU hesaplama

Yaz döneminde kullanılan alanı soğutan kış döneminde ise ısıtan klimaların kendi içlerinde birçok farklı özellikleri vardır. Bazıları duvara monte edilip kullanılırken bazıları ise ayaklı ya da taşınabilir niteliğe sahiptir. Klimalardan soğutma ve ısıtma açısından yüksek performans almak oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden de BTU ismiyle öne çıkan değere bakılmaktadır. Bu noktada BTU ne demek konusu birçok kullanıcının aklına gelen konulardan biridir.

Klima BTU nedir?

Klimalar kendi içerisinde farklı niteliklere sahip teknolojik cihazlardan biridir. Bu iklimlendirme cihazlarından tam verim almak son derece önemlidir. Klimaların soğutma veya ısıtma işlevleriyle doğrudan bağlantılı olan bazı noktalar mevcuttur. Bu noktaların başında BTU denilen değer gelmektedir. Açılımı British Termal Unit olan bu değer, 1 libre suyun sıcaklığını artırmak için ihtiyaç duyduğu enerji oranı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Klima BTU ne işe yarar?

Klimalarda BTU denilen değerin yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Bu değer ne kadar yüksek olursa cihazdan beklenen verim o kadar fazla artmaktadır. Herhangi bir klima modelinin bulunduğu alandan 1 saat içerisinde aldığı veya verdiği enerji oranı ne kadar fazla olursa soğutma ya da ısıtma kalitesi o kadar fazla olmaktadır. BTU değeri çok yüksek olduğunda büyük ve geniş alanlarda da beklenilen soğutma ya da ısıtma özelliği aktif bir şekilde çalışmaktadır.

Klima BTU hesaplama

Klimaların British Termal Unit (BTU) değerini hesaplarken bazı formüllerden faydalanılmaktadır. Bu değerin hesaplanması ve ölçümü bu konuda uzman bireyler tarafından yapılmaktadır. Bu iklimlendirme cihazlarının BTU değeri hesaplanırken bazı kritik noktalar da ele alınmaktadır.

Klimanın çalıştırıldığı mekânın genişliği, klimadan yararlanacak insan sayısı, yaşanılan bölge gibi unsurlar BTU değerinin ne kadar olması gerektiği konusunda dikkate alınması gereken noktalar arasındadır. Özellikle yaşanılan bölgenin katsayısını bilmek oldukça önemlidir. BTU değeri hesaplamalarında bölgelerin katsayısı değerleri de devreye girmektedir. Marmara Bölgesi’nin katsayısı 385 iken, Ege Bölgesi’nin katsayısı 423 üzerinden hesaplanır.

Express

En Çok Aranan Haberler