KADIN

Kolesterolüm Ne Kadar Yüksek Olmalı?

Kolesterolüm Ne Kadar Yüksek Olmalı?

Kadınların ve erkekelrin yaşa bağlı kolesterol seviyeleri ne olmalı?

Soru: Sevgili Sue:
Kadınlar ve erkeklerin, yaş ve kiloları ile bağlantılı olarak, kolesterol seviyelerinin ne olması gerektiği konusunda bir bilgin var mı? Benim nişanlım 58 yaşında; kilosu ve boyu. Daha yeni kolesterolünü ölçtürdü; ve 297 çıktı. Onun için endişe ediyorum. Teşekkürler, Melek
Cevap: Sevgili Melek,
Hiç vakit kaybetmeden harekete geçmelisin. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün, boyu ve kilosu ne olursa olsun, 20 yaşın üstündeki herkes için belirlediği yüksek kolesterol seviyesi 240’dır; ki bu ölçü dL başına miligram hesabıdır.. Kolesterol seviyesi 297 olduğuna göre, nişanlın ileri derecede risk altında. Nişanlının doktoruna sorman gereken birkaç önemli konu daha var. Bunlar da nişanlının HDL (iyi kolesterol) ve LDL (kötü kolesterol) seviyeleri. Fakat, bu iş göründüğü kadar karmaşık değil. Bana verdiğin rakam toplam kolesterol seviyesini gösteriyor. Toplam kolesterol seviyesi, iyi kolesterol (HDL) ile kötü kolesterol (LDL) düzeylerinin toplamıdır. İyi kolesterol (HDL) atardamarları tıkayan kolesterolü vücuttan atar. Kötü kolesterol (LDL) ise, arterleri tıkayan kolesterolü tüm vücutta dolaştırır, biriktirir ve bu birikimler çok ciddî sağlık sorunları yaratırlar. İnsan kötü kolesterolden çok iyi kolesterole sahip olmak ister.

Kalp krizi açısından düşük risk arz eden kolesterol seviyeleri şöyle:
Toplam kolesterol seviyesi : dL başına 200 mg.
Kötü kolesterol : dL başına 130 mg.
İyi kolesterol : dL başına 35 mg.

Kalp krizi açısından riskli toplam kolesterol kategorileri şöyle:
Tercih edilen düzey : dL başına 200 mg.’dan az
Sınır düzeyi : dL başına 200-239 mg.
Yüksek düzey : dL başına 240 ve üstü.

Angela, sana kendini bu konuda eğitmek için çaba harcamanı tavsiye ediyorum. Çünkü, nişanlının kolesterol seviyesi çok yüksek; sağlıklı beslenmesi için ona yardım etmek isteyeceksin ve onun günlük yaşantısı içinde pek çok egzersiz yapmasını sağlayacaksın. Öbür kalp krizi faktörlerinin en aza indirmek için elinden geleni yap. Çok adaleli değil, zayıf biriyse, o zaman biraz kilo çıkarmak ya da kilo egzersizi ve aerobik yoluyla yağları kaslara dönüştürmek gerek. Sigara içiyorsa, derhal bırakması Allahın emri. Ayrıca, doktoru ile devamlı temas halinde ol. Egzersiz yapmak için belli bir zaman ayırma konusunda bir karar verin; sağlıklı, daha iyi beslenmenin kandaki kolesterol seviyelerinde fark yaratacağını bilin. Belli bir süre sonra önemli bir iyileşme görmezseniz, o zaman bazı ilaçları deneyebilirsiniz. Bazı kişilerin kolesterol seviyeleri genetik olarak yüksektir. Öyle ki, ne yaparlarsa yapsınlar, ilaç almaksızın, kolesterol seviyelerini güvenli bir düzeye indiremezler. Sana ve nişanlına iyi şanslar. Bu sorunla hemen gereği gibi ilgilenirseniz, ilerideki yıllarınızda huzur içinde yaşamayı garanti edersiniz.

Sue Gilbert

Okuyucu Yorumları1 yorum
  • 4 Oy
    SELAM BEN 28 YASINDAYIM VE KOLESTROLUM 270 CIKMISTI. 3 AY ONCE BABAM ICIN KARACIGER DONORU OLDUM KOLESTROLUM YUKSEK OLDUGU HALDE KARACIGERIM SORUN YOKTU. DUN TEKRAR TEST YAPTIRDIM VE 5.3 CIKTI SINIR 3-5 ARASI YAZIYOR.KOLESTROLUM COK MU YUKSEK NE YAPMALIYIM??TESEKKUR EDERIM .

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.