HABER

Köprü ve otoyollar para basıyor

Geçiş ücretleri ile bütçeye önemli kaynak sağlayan ve geçtiğimiz yıllarda da yapımı devam eden otoyollara ödenek aktaran Boğaziçi köprüleri ve otoyollardan sağlanan gelirler giderek yükseliyor.

Son 5 yılda Boğaziçi köprüleri ve otoyollardan geçiş yapan araçlardan elde edilen toplam gelir, yeni bir köprünün yapımını finanse edebilecek düzeye geldi.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 2001-2005 yılları arasındaki son 5 yıllık verilerine göre, Boğaziçi köprüleri ile işletmedeki paralı otoyollardan 1 milyar 227 milyon YTL gelir elde edildi.

Güzergah tespiti ile ilgili çalışmaların tamamlanmasından sonra ihale çalışmalarına geçilecek olan yeni bir Boğaz geçiş projesinin çevre ve bağlantı yolları ile birlikte yaklaşık 1 milyar dolara (yaklaşık 1,3 milyar YTL) mal olabileceği ifade ediliyor. Bu rakam Boğaziçi köprüleri ile paralı otoyollardan beş yılda elde edilen
toplam gelire denk geliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün son beş yılda elde ettiği 1 milyar 227 milyon YTL'lik net gelir yüzde 10 oranındaki belediye payı ile yüzde 18 KDV oranları düşüldükten sonra net gelir olarak bütçeye aktarılıyor.

2001-2005 yılları arasında 1 milyar 101 milyon 360 bin aracın geçiş yaptığı Boğaziçi köprüleri ve otoyolların 2006 yılında ise toplam geçiş gelirinin 450 milyon YTL'ye ulaşması bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler