HABER

Koruculara müebbet hapis cezası

Diyarbakır'da 2 yıl önce bir kişiyi öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan 4'ü geçici köy korucusu 6 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında, Dicle ilçesinde Salih Bozkuş'un öldürülmesi olayıyla ilgili yargılanan sanıklar geçici köy korucuları Kadir, Ömer, Abdulaziz ve Zülfi Akelma ile Zeki Solmaz ve Mehmet Baytimur hazır bulundu.

Dosyadaki incelemesini tamamlayan mahkeme, sanıkların son savunmalarını dinledikten sonra kararını açıkladı. Mahkeme, sanıkların TCK'nın 81/1. maddesinde düzenlenen ''kasten adam öldürme'' suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmalarını kararlaştırdı.

-İNDİRİM UYGULANMADI-

Mahkeme ayrıca, sanıkların ''hep birlikte hareket ederek ortada hiçbir geçerli neden yokken bir kişiyi öldürecek kişilik yapısında'' oldukları ve olaydan dolayı pişmanlık duymadıkları gerekçesiyle verilen cezada indirim uygulamadı.

-OLAY-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Mayıs 2008 tarihinde Dicle ilçesine bağlı Uğrak köyünde oğlu Ramazan Bozkuş ile çalıştıkları üzüm bağından dönerken, köy girişindeki taşlık bölgede sanıklar tarafından silahlı saldırıya uğrayan Salih Bozkuş'un hayatını kaybettiği belirtildi. Ramazan Bozkuş'un ise saldırıdan yara almadan kurtulduğu kaydedildi.

Sanıkların, saldırıda av tüfeği kullandığı belirtilen iddianamede, yaklaşık 10 yıl önce maktul Salih Bozkuş ve oğlu Ramazan Bozkuş ile sanıkların yakını olan Mehmet Barlas arasında hayvan otlatma ve arazi anlaşmazlığı nedeniyle silahlı kavga çıktığı, kavgada Barlas'ın yaralandığı bilgisine yer verildi.

Bu olay nedeniyle her iki taraf arasında başlayan husumetin devam ettiği ifade edilen iddianamede, olaydan bir gün önce sanıklar ile maktulün oğlu İsa Bozkuş arasında karşılıklı küfürleşmenin yaşandığı anlatıldı.

Geri Dön