HABER

Kredi kartı faiz oranları düşürülsün

TOKAT (İHA) - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat Milletvekili Dr. Reşat Doğru, kredi kartı faiz oranlarının düşürülmesi için TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi verdi.

Türkiye'de halkın içinde bulunduğu sıkıntılı günlerde kredi kartı mağduriyetinin arttığını ifade eden Doğru, 2008 yılı sonu itibariyle son altı yıl içerisinde yaklaşık 1 milyon vatandaşın kredi kartlarına uygulanan yüksek faiz nedeniyle borcunu ödeyemediğini söyledi. Bu konuda aile dramlarının yaşanmakta olduğunu belirten Doğru, kanun teklifine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Kanun teklifinde bankaların kredi kartına uygulamış oldukları faiz oranlarının tüketici kredisine endekslenmesini öneren Doğru, "Çünkü kredi kartı uygulaması bir yerde tüketici kredisi uygulamasıyla benzerlik arz etmektedir. Ancak bankaların kredi kartları için uygulamış oldukları faizler tüketici kredisi faizlerinin 2.5 katıdır. Bu da mağduriyete sebebiyet vermektedir" dedi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında yeni kredi kartı mağduriyetlerinin olmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirten Doğru, kredi kartı faizlerinin düşürülmesine ilişkin kanun teklifinin de en kısa zamanda yasalaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön