Tarihi görüşme sonrası Erdoğan ve Putin'den ortak açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi. İki lider görüşmenin ardından kameralar karşısına geçti. İki lider önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği konusunda tarihi bir mutabakata imza attık. 150 saatin sonunda Türk-Rus ortak devriyesi başlayacak" dedi.

Türkiye ve Rusya, Soçi'de Suriye konusunda varılan anlaşmayla ilgili 10 maddelik ortak açıklama yaptı.

Rusya ve Türkiye'den anlaşmayla ilgili yapılan ortak açıklama şöyle:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin aşağıdaki konularda mutabık kalmışlardır:

1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Ana gündemimiz Suriye'deki gelişmeler oldu. Pek çok önemli karara imza attık.

Akkuyu ve Türk Akım projelerinde işbirliğimiz sürüyor. S-400'ler de beklediğimiz takvim çerçevesinde teslimatlar yapılıyor. Savunma sanayi alanında da ciddi adımlar atıyoruz

Suriye'de barış, istikrar kapsamında çok ciddi çaba harcadık.

Ortak çabalarımız neticesinde Soçi muhtırası dahil pek çok karara imza attık.

Bundan sonraki süreçteki ana gayemiz, istikrar ortamını güçlendirmek ve kalıcı hale getirmektir.

Rus dostlarımızın endişelerinin giderilmesi için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

Barış Pınarı Harekatı'ndaki son gelişmeleri ele aldık. Sayın Putin'e kapsamlı bir bilgi verdik.

Bizim hiçbir zaman ülkenin toprağında, egemenliğinde gözümüz yoktur.

"TARİHİ BİR MUTABAKATA İMZA ATTIK"

Türkiye ve Rusya ayrılıkçı kimseye izin vermeyecek. 150 saat içinde YPG 30 kilometre dışına çıkarılacak. 150 saatin sonunda Barış Pınarı'nın batısı ve doğusunda 10 kilometrede Türkve Rus devriyeleri başlayacaktır. Suriye halkı olarak ülkede istikararın yeniden hakim olması için tüm gücümüzle çalışacağız.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamalarından öne çıkanlar;

Türkiye'nin güvenlik endişelerini anlıyoruz. Türkiye’nin ulusal güvenliğinine yönelik adımlar atmak isteğini anlayışla karşıladığımızı bir çok kez söyledik.

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürtler arasında kapsayıcı bir diyalog başlatılması gerekiyor.

Barış ve istikrarı Suriye ve Türkiye birlikte sağlayacak. İnsani yardım konusunu da görüştük. Suriyeli göçmenler en kısa sürede vatanlarına dönebilmeli.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi. Barış Pınarı Harekatı'na verilen aranın son gününde gerçekleşen toplantı büyük bir önem taşıyor. İki lider görüşme öncesi açıklamalarda bulundu.

'HAREKATA ÇOK CİDDİ FIRSATLAR SAĞLAYACAK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından satır başları:

"Bu davetin gerçekten bölgede kritik günler yaşadığımız sürece fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu süreç öncesinde de bu konuda yaptığımız çok faydalı görüşmeler oldu. Bu görüşmeyle barışın çok daha güçlü bir şekilde ele alınması sağlanacak. Barış Pınarı Harekatı'na bu görüşme çok ciddi fırsatlar sağlayacak."

'BU GÖRÜŞME ÇOK VERİMLİ OLACAK'

Putin'in açıklamasından satır başları:

Son yıllarda ilişkilerimizin geldiği seviyenin, bugün bölgemizdeki tüm sorunların çözülmesine yardımcı olacağına inanıyorum. Bölgedeki durumla ilgili çok değişik dinamikler var, bunun bilincindeyiz. İnanıyorum ki bu görüşme ve istişareler çok verimli olacak.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 70 yorum
Anam babam sana feda olsun reiss,bin yıl daha yasaki dik duralım sen olmasan bu ülke biter..
Peygamber öldü islamiyet battı mı ? Atatürk öldü Türkiye battı mı ? Bu nasıl bir anlayıştır böyle..
yuh. Tamam cumhurbaşkanına teşekkür edelim. minnettarız Anam babam geda olsun ne demek. ailenizi peygamberden sonra sevebilirsin ama devlet başkanına bu dua ne.
senin gibi evlat olmaz olsun
@alihanhikmetbayram üç beş kuruş için yapılan dua
soner ananı babanı bir adam uğruna feda ettinya aferin sana senin gibilere çok ihtiyacımız var sen bir dahisin sen bulunamayacak adamsın sana ben ne söylesem azdır
@r.etkar Batmadı da ne oldu. İslam ülkelerinin içler acısı durumu ortada. Mezhepsel ayrışmalar ortada. Atamızdan sonra gelen yöneticilerin ülkemizi getirdiği durum ortada. Elbetteki gidenin yerine birileri gelir ama aynı etkiyi göstermeleri zordur. Bu yaşanılan bir gerçekliktir. Keşke Atatürk daha çok yaşasaydı da ülkemiz İsmet Paşa'nın eline kalmasaydı...
anan baban malın mı da feda ediyorsun.
Peygamberimiz (S.A.V.) ve HZ. ALLAH için sarf edilen ve herkes tarafından artık dinimize mal edilmiş sözlerin kim olursa olsun bir insan için sarf edilmesi kabul edilemez. Lütfen toplumumuzun manevi değerlerini daha fazla zedelemeyelim.
esatla görüşmelisin artık reis
ne yazık ki görüşmek zorunda. Suriye de bir parmağımız olacaksa esadı yok saymanın bir manası yok.
O katil diktatör gidecek. Yerine adam gibi halkın çoğunluğunun seçtiği bir lider gelecek.
esad la görüşecek birşeyimiz yok
@erayturac katıl dedıgın kım anlıyamadım amerıkamı rusyamı esatmı esat ise dıger ülkelerın ne işi var orda
Suriye' nin siyasi birliği korunacak, demek ki muhatap mevcut siyasi rejimdir..
@erayturac buna Suriye halkı karar verecek..
@kalpakli tatlı rüyalar :)
@kalpakli Açıktan olmasa da Rusya aracılığı ile görüşülüyor zaten. Zamanla her şey yoluna girer. Şu anda elimiz güçlenmeye devam ediyor ama daha her şey bitmedi...
Allah hayırlısını nasip etsin inşaallah
En güzel yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler