HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kudret narı: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Kudret narı 1 yıl gibi uzun bir süreç sonucunda oluşan, ülkemizde "acayip elma" adıyla da bilinen bir meyvedir. Yeşil ve pürüzlü bir dış yüzeye sahiptir ve kesildiğinde içerisinde nar tanesine benzeyen çekirdekler bulunur.

Kudret narı: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Kabakgiller familyası içinde bulunan kudret narı meyvesi olgunlaştığında toplanarak yenilebileceği gibi alternatif tıpta da kullanılır. Sağlık açısından faydasının her geçen gün daha çok duyulmasıyla, birçok ülke kudret narı yetiştiriliciği yapmaya başlamıştır.

Kudret Narının Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gram

Kalori (kcal): 30

Yağ (g): 0,69

Karbonhidrat (mg): 3,29

Protein (g): 5,3

Kudret Narının Faydaları

Halk arasında çok fazla bilinmeyen kudret narı, geçmişten günümüze sağlık alanında kullanılan bir meyve türüdür. Birçok hastalığı tedavi edici ve tekrar etmesini önleyici özelliğe sahiptir. Bunun için kudret narının düzenli bir şekilde tüketilmesi önemlidir.

1. Cilde iyi gelir

İçerisinde bulundurduğu maddeler nedeniyle kudret narının cilde faydaları oldukça etkilidir. Bu faydalar arasında özellikle sedef, egzama, çıban gibi cilt hastalıkları gelir. Ayrıca ciltte kuruma, döküntü, güneş yanığı acısı ve deri üzerinde oluşan yaraların giderilmesine yardımcı olur. Bu hastalıklara karşı macun şeklinde problemli bölgeye uygulanmalıdır. Uygulamanın ardından ciltteki sorununuz tekrarlamayacağı gibi, cildiniz dış etkenlere karşı da korunacaktır.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışıklık sistemi, çevreden gelebilecek tehditlere karşı vücudu korur. Bu sistemin çeşitli hastalıklara karşı vücudu koruyabilmesi için ise ihtiyaç duyduğu besinler vardır. Kudret narı, içerisinde bol miktarda bulundurduğu E vitamini ve proteinler sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar, böylece vücudun dış etkenlerden gelebilecek hastalıklardan korunmasına büyük oranda yardımcı olur. Özellikle guatr hastalığına iyi geldiği bilinir.

3. Karaciğere iyi gelir

Kudret narı zengin içeriği sayesinde karaciğerin fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesini sağlarken, karaciğeri korur ve karaciğer nedeniyle oluşabilecek hastalıkların önüne geçer. Ancak fazla tüketimi karaciğere zarar vererek, onu yormaya başlar.

4. Vajinal yaralara iyi gelir

Kudret narının macun şekli, kadınlarda oluşan vajina yaralarının tedavi edilmesi ve daha sonra tekrar oluşmasının önlenmesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. İçeriğinin zengin vitamin ve minerallere sahip olması, vajinal yaraların giderilmesini sağlarken vücudun diğer kısımlarında oluşacak açık yaraların da giderilmesini sağlar.

5. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir

Kudret narı içerisindeki zengin mineral, protein ve diğer kaynakları ile ülser, gastrit, kolit, reflü, kabızlık, hazımsızlık gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesini sağlarken tekrar oluşmasının önüne geçer. Ayrıca helicobacter pylori isimli bakteriyi tedavi ederek mide hastalıklarının önüne geçer. Mide hastalıklarına karşı özellikle zeytinyağlı kudret narı kullanımı tavsiye edilir.

6. İltihaplara iyi gelir

Vücudun çeşitli bölgelerinde sıklıkla oluşabilen iltihaplanmalara karşı en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Özellikle parmak ve tırnak çevresinde oluşan ve dolama olarak bilinen, tedavisi uzun süren iltihaplanmalar zeytinyağlı kudret narı ile çok daha kısa sürede kalıcı olarak giderilir. İltihaplı bölgelere sürebileceğiniz gibi, direkt olarak da tüketebilirsiniz.

7. Kanseri önleyici etkiye sahiptir

Her birey kanser hastalığına bir adaydır. Bu nedenle herkesin kanser hastalığına yakalanmamak için bir önlem alması ve sağlığına dikkat etmesi gerekir. Kudret narı kanser hücrelerinin oluşmasını engellerken, kanserli hücrelerin de yayılmasını engeller. Özellikle önceden oluşan meme kanserinin tekrar yaşanmasının önüne geçer.

8. HIV hastalığına iyi gelir

Genellikle cinsel yol, temas ve diğer nedenlerle ortaya çıkan HIV virüsü bulaşıcı özelliğe sahip olduğu gibi ölümcül etkiye de sahiptir. HIV virüsünün bulaştığı hücrelerde viral olarak yayılmasını %50 oranında azalttığı belirlenmiştir. Virüsün ilerlemesini engelleyen kudret narı, HIV virüsü tedavisinde kullanılabilecek etkili tedavi yöntemlerinden birisidir.

Kudret narı yukarıda belirtilenler dışında romatizma, hemoroid gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de etkilidir.

Kudret Narı Zayıflatır mı?

Kudret narı yağ dokusunu ayırmaya yarayan bazı enzimler içerir. Bu enzimler yağ yakmaya yardımcı olduğu gibi, vücudun daha az yağ üretmesini sağlar. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur.

Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Sağlığa faydaları ile bilinen kudret narının taze olup olmamasına göre çeşitli kullanım şekilleri bulunur.

  • Eğer tüketilecek olan kudret narı meyvesi taze ise, balla karıştırılıp ezilerek yenilebilir. Sabahları bu aç karnına bir kaşık tüketilen kudret narı sağlık açısından oldukça yararlı bir besindir. Taze olduğu sürece direkt olarak yenebilir.
  • Eğer taze olarak bulunamadıysa çekirdeklerinin temizlenmesi gerekir, aksi halde zehirlenme yaşanabileceğinden zararlı etkisiyle karşılaşılır. Bu şekilde tüketilebilmesi için ilk önce küçük küçük doğranır, ardından 1 kilo bal ile karıştırılarak kavanozda 1 ay kadar bekletilir. Bu şekilde bekletilen kudret narı hafif bir şekilde sulanmış olacaktır. Böyle tüketilmesi şeker hastaları için sakıncalı olabileceğinden, mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.
  • Yukarıda bahsedilen kullanım şekilleri dışında kudret narını macun olarak da kullanabilirsiniz. Macun haline getirilebilmesi için, bulunduğu kavanozun içerisine bal ve zeytin yağı ilave edilerek ağzı kapatılır. Bu şekilde 6 ay bekletildikten sonra, macun kıvamına gelmiş olacaktır. Macun kıvamına geldikten sonra, cildinizde bulunan problemli bölge için de kullanabileceğinizi unutmamalısınız.

Kudret Narı Buzdolabında Saklanır mı?

En çok merak edilen sorulardan birisi buzdolabında saklanıp saklanamayacağıdır. Ancak kudret narı buzdolabında saklanmamalıdır. Daha çok kuru ortamlarda muhafaza edilmelidir. Ayrıca yemeye hazırlanacak kudret narı bal ya da zeytinyağıyla karıştırılacağından buzdolabında saklanamaz.

Kudret Narının Zararları

Sağlık açısından birçok faydası bulunan kudret narı, fazla tüketilmesi ve dikkatli tüketilmemesi halinde sağlığa zararlı olabilir. Bu nedenle faydalı diyerek ölçüsünü kaçırmamakta yarar vardır.

  • Özellikle şeker hastası olan bireylerin kudret narı tüketirken çok dikkatli olmaları gerekir. Çünkü belirli bir seviyede düzenli olarak bulunması gereken insülin değerlerini ani bir şekilde düşürebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için şeker hastası olan bireylerin çok az miktarda tüketmeleri gerekir.
  • Hamilelik döneminde kudret narı tüketimi kanama riskini arttıracağı gibi düşük yapma riskini de arttırır. Bu nedenle özellikle düşük yapma tehlikesi bulunan anne adaylarının tüketmeleri tavsiye edilmez.
  • İçeriği nedeniyle fazla tüketilen kudret narı karaciğerin yorulmasına neden olur.
  • Kısırlık tedavisi gören kadınlarda yumurtaların erken çatlamasına neden olur, bu nedenle tüketmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
  • Regl dönemlerinde kudret narı kullanımı kanamayı arttıracağından bu dönem içerisinde kullanılmaması tavsiye edilir.

Kudret Narı Çekirdekleri Zehirli midir?

Kudret narı çekirdeği direkt olarak tüketildiğinde zehirli olabilir. Bu durum ateş, baş ağrısı, kusma, ishal gibi etkiler gösterebilir.

Express


En Çok Aranan Haberler