HABER

Kurban eti yıkanıp buzluğa konur mu, kesim sonrası kaç derecede soğutulmalı? Et nasıl saklanır?

Kurban Bayramı'nda kurban kesimi gerçekleştirildikten sonra etin nasıl saklanacağı merak konusu oldu. Vatandaşlar internette yaptıkları araştırmalara hız verdi. Peki Kurban eti yıkanıp buzluğa konur mu, kesim sonrası kaç derecede soğutulmalı? Et nasıl saklanır? Konuya ilişkin ayrıntılara ve merak edilen tüm bu soruların yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz...

Kurban eti yıkanıp buzluğa konur mu, kesim sonrası kaç derecede soğutulmalı? Et nasıl saklanır?

Kurban pazarlarını gezen ve satın alma işlemini yapan vatandaşlar şimdiden konuya ilişkin araştırma yapmaya başladı. Kurban bayramında kurbanlık kesimi kadar, etlerin saklanması ve tüketimi de oldukça önemlidir. Peki Kurban eti yıkanıp buzluğa konur mu, kesim sonrası kaç derecede soğutulmalı? Et nasıl saklanır? Ayrıntılar haberimizde...

KURBAN ETİ YIKANIP BUZLUĞA KONUR MU?

Kurban etinin kesildikten sonra yıkanması sakıncalıdır. Islak et bakterilerin kısa sürede çoğalmasına neden olur. Bu durum etin kısa sürede bozulmasına yol açar. Bu nedenle kurban eti yıkanmamalıdır. Fakat eti yıkamak isterseniz, kısa süre içinde pişirip tüketmelisiniz.

ET NASIL SAKLANIR?

Kurban etlerinin saklanması ve tüketimi oldukça önemli ve gözardı edilmemesi gereken konulardandır.

Kurban etlerinin üçük parçalar halinde kesilidikten sonra buzdolabı poşetine ya da yağlı ağıda sarılarak -2 derecede buzluğa konulması veya -18 derecede derin dondurucuda saklanması gerekmektedir. Öte yandan vatandaşlar kurban eti dışarıda bırakılmamalıdır.

Kurban Bayramı’nda kesilen kurban etlerinin, dışarıda hiç dinlendirilmeden sıcak sıcak plastik poşetlere konularak paylaşılması da son derece sakıncalıdır Bu yapıldığüı takdirde plastikte bulunan zehirli kimyasallar, sıcağın etkisiyle kurban etine bulaşacaktır.

KURBAN FİYATLARI

Kurban etlerinin en az 2 saat bekletildikten sonra poşetlere yerleştirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Kurban etleri plastik kaplarla kaldırılmamalıdır.

Kurbanlık fiyatları 2022

BAYRAMDA KURBAN ETİ DIŞARIDA KAÇ SAATTE BOZULUR?

Kurban Bayramı'nda kesilen et, en az 4-5 saat kadar, en uygun 1 gün güneş almayan açık havada, serin bir yerde bozulmadan bekleyebilir. Fakat etin bekledikten sonra mutlaka buzdolabına kaldırılması gerekmektedir. Kesilen et dinlendirildikten sonra dolaba konmalıdır.

ET KESİLDİKTEN KAÇ SAAT SONRA DOLABA KONUR?

Kurban Bayramı'nda kesilen et en az 4-5 saat, en iyi koşulda 1 gece kapalı, serin ve güneş almayan bir yerde dinlendirilebilir.

Bu yolla kurban etinin bozulma riskinin önüne geçilebilir.

BAYRAMDA KURBAN ETİ NASIL TÜKETİLMELİ?

Bilindiği üzere etler sindirimi zor olan besinlerdendir. Bu sebeple yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açmaktadır.

Bilhassa mide ve bağırsak hastalığı olan vatandaşlar kurban etini hemen tüketmekten kaçınmalıdır. Buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmeleri sağlık açısından uygundur.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler