Kusmaya İyi Gelmesiyle Hepimizi Şaşırtan Soğanın Az Bilinen 10 Faydası

Bulunmadığı yemeğin anlamını kaybetmesine sebep olan soğan lezzeti kadar faydalarıyla da dikkat çekiyor. İçinizdeki soğan sevgisini ikiye katlayacak faydalardan bazıları burada!

Kusmaya İyi Gelmesiyle Hepimizi Şaşırtan Soğanın Az Bilinen 10 Faydası

Kusmayı durduruyor

Mide bulantılarına ve kusmalara karşı yapılan nane limon en geleneksel ilaçlarımızın başında geliyor. Ancak nane limon kusmanın durdurulması için tek başına yeterli olamayabiliyor. Bir soğanın suyunu sıkıp, soğumaya bıraktığınız nane limonun içine 2 çay kaşığı soğan suyu ekleyin. Eğer kusma geçmezse, 10 dakika sonra yine aynı şeyi deneyin. Kusma yaklaşık 20 dakika sonra geçecektir.

Ateşin düşmesine yardım ediyor

Hindistan cevizi yağını ince soğan dilimleriyle iyice karıştırıp, masaj yaparak ayaklara sürmek ateşin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca, bu soğan dilimlerini bir çorap yardımıyla ayak kemerine (ayak tabanına) sabitleyip bütün gece bekletmek de ateşi düşürür.

Göğüs tıkanıklığı için birebir

Ezilip püre haline getirilen soğanı suyuyla birlikte Hindistan cevizi yağıyla karıştırarak göğsünüze sürün. Daha sonra göğsünüzü havluyla örtüp, göğsünüzü sıcak tutacak bir şeyler giyin. Birkaç saat veya bütün gece bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Soğan suyu kulak ağrısına birebir

Kulaktaki ağrı bütün bir geceyi, hatta bütün bir günü insana zehir edebilir. En nefret edilen ağrılardan birisi olan kulak ağrısından soğan suyu ile kurtulmak mümkün. Bir soğanın suyunu iyice sıkın. Daha sonra bu suyu bir pamuk yardımıyla emdirip, ağrıyan kulağınıza koyun. Ağrı geçene kadar bu işleme devam edin.

Kesiklere acil müdahale için kullanılabilir

Soğanın dış kabuğu güçlü bir antiseptiktir. Bu özelliği nedeniyle zamanında Sovyet askerleri tarafından cephede kullanılmıştır. Kesilen yere bir miktar soğan kabuğu yerleştirmek hem yaranın mikrop kapmasını engeller, hem de kanamanın daha çabuk durmasına yardımcı olur.

Soğan suyu karın ağrılarına iyi geliyor

Çeroki yerlileri çocuklarda görülen karın ağrılarını dindirmek için soğana başvururdu. Bir soğanı dilimledikten sonra biraz suyun içinde kaynatın ve soğumaya bırakın. Daha sonra suyu ayrı bir kaba süzün. Karın ağrısını geçene kadar her saat başı 1-2 çay kaşığı için.

En doğal hava filtresi

Soğan en güçlü anti bakteriyel maddelerden birisidir. Sadece vücuttaki değil, bulunduğunuz odadaki virüsleri ve bakterileri de öldürür. Havasını temizlemek istediğiniz odaya yarım soğan bırakmak, odanın havasının temizlenmesine yardımcı olur.

Bitkilerinizi istenmeyen böceklerden korur

Balkonların bahçelere dönüşmeye başladığı şu günlerde bitkilere musallat olan böcekler ciddi sorun. Neyse ki, soğan bu konuda da yardıma yetişiyor. Birkaç soğanı, biraz suyla kaynatıp soğuduktan sonra suyunu bitkilerinize sprey yardımıyla püskürtmek böcekleri uzak tutar. Bulup bulabileceğiniz en doğal tarım ilacını yapmak işte bu kadar kolay.

Saçlarınız soğanla daha çabuk uzayacak

Zayıf, cılız ve geç uzayan saçlarınızdan şikayetçiyseniz kozmetik mağazasına gitmeden önce bunu bir deneyin. Soğan dilimlerini kafa derinizde gezdirmek saçlarınızın daha çabuk uzamasına ve güçlenmesine yardım eder.

Böceklerin saldırısına uğramanızı önler

Havaların ısındığı şu günlerde soluğu sık sık piknikte alıyorsunuz değil mi? Soğan dilimlerini cildinizin açık kalan kısımlarına sürerek, ısırıklarıyla sizi yıldıran böcekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler