HABER

Kutan'dan Irak eleştirisi

ANKARA (İHA) - Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, Türkiye'nin ABD'nin muhtemel Irak operasyonuna destek ve iştirak etmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, "Haksız bir savaşa girmek, milli menfaatlerimize aykırıdır" dedi.

Saadet Partisi Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Irak'a muhtemel müdahalesini değerlendiren Kutan, bu konuda Türkiye'nin her zamankinden daha fazla dikkatli ve tetikte olması gerektiğini ifade ederek, "Şu anda hükümetin tutumu, bu çok önemli ve tehlikeli gelişmelere uygun değildir. Bush yönetimi, müdahaleye Türkiye'nin katılmasını, en azından üslerini açarak aktif destek vermesinin istiyor. Türkiye'nin böyle bir savaşa destek vermesi, hele fiilen iştirak etmesi kabul edilemez. Böyle bir karar sadece Irak için değil, Türkiye için de felaket olur. Bize göre hiçbir inandırıcı sebep yokken, sırf başka güçler istiyor diye, bu haksız savaşa katılmayı kabullenmek mümkün değildir" dedi.

BM'nin müdahaleye yeşil ışık yaktığını belirten Kutan, Türkiye'nin böyle bir savaşa destek vermesinin, ne hukuki, ne siyasi, ne ekonomik, ne de insani ve ahlaki bir gerekçesinin mevcut olmadığını ifade etti. ABD'nin bu savaşı terörle mücadele için değil, kendi menfaatleri için yapmak isteğini kaydeden Kutan, "Böyle haksız bir savaşa girmek, milli menfaatlerimize aykırıdır. Irak dostumuz olan bir komşu ülkedir. Önemsenecek bir ihtilafımız yoktur. Yeni bir savaş ile bu masum ve mazlum halk daha da büyük zulümlere uğrayacaktır. Böyle bir haksızlığa ve zulme Türkiye ortak olamaz, olmamalıdır" şeklinde konuştu.

Hükümetin Irak konusunda kamuoyunu tatmin edecek bir politika sergilemediğini ve hükümetin tam bir kararsızlık ve dağınıklık içerisinde olduğunu hatırlatan Kutan, şöyle konuştu:

"Türkiye adım adım bir savaşın içine sürüklenmektedir. Hükümete sesleniyoruz; Türkiye'yi bundan 50 yıl öncesindeki 'Cezayir gafı' gibi bir hatanın içerisine düşürmeyiniz. Böylesine haksız bir savaşa, doğrudan ve dolaylı bir şekilde destek vermeyeceğinizi üslerin ve limanların kullanılması taleplerini bile karşılamayacağınızı, kararlı bir tarzda kamuoyuna duyurunuz. Bu konu mutlaka TBMM'ye götürülmeli ve Meclis'in kararını almalısınız. SP olarak, böylesine kirli bir savaşa Türkiye'nin destek olmaması için, yasal sınırlar içerisinde her türlü gayreti göstereceğiz"

Kutan, bu konuyla ilgili olarak Başbakan Abdullah Gül ile bir görüşme talebinde bulunacağını ve önümüzdeki günlerde ise diğer siyasi parti liderleriyle de görüşmek istediğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön