HABER

Kuzey Irak yönetimi: Tartışmalı bölgeleri görüşmeye hazırız

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Başkan Yardımcısı Cafer İbrahim, tartışmalı bölgelerin statüsü konusunda Bağdat ile görüşmelere hazır olduklarını belirtti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Başkan Yardımcısı Cafer İbrahim tartışmalı bölgelerin statüsü konusunda Bağdat ile görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Sputnik'te yer alan haberde İbrahim, "Anayasada da sözü geçen ilk seçenek, referandum düzenlemek ve oyları saymak. Bağdat bu seçeneği reddetti. İkinci seçenek, referanduma katılan bölgeleri Kürdistan'ın bölgelerini saymak. Eğer bunu reddederlerse Kürdistan ile Irak arasındaki sınırları netleştirmek için uluslararası kontrol ve BM'nin yardımıyla ciddi diyaloga gireceğiz" dedi.

İBADİ'DEN SERT UYARI

AA'nın haberine göre ise, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni Kerkük'e askeri yığınak yapmasından dolayı uyararak, diyalog için referandumun iptal edilmesini istedi.

İbadi, Bağdat'taki hükümet sarayında yaptığı basın toplantısında, "IKBY'yi Kerkük'e askeri yığınak yapmaması konusunda uyarıyorum. Bu tehlikeli bir durumdur." dedi.

IKBY'nin tartışmalı bölgelerde emrivaki yapmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden İbadi, "Bu bölgelerdeki yönetimin federal idarenin liderliğine ortak olmasını istiyoruz." ifadesini kullandı.

"IKBY ile müzakerede kaynağımız anayasadır." diyen İbadi, "Diyaloğun şartı anayasaya bağlı kalmak ve referandumu iptal etmektir." değerlendirmesinde bulundu.

İbadi, Bağdat'tan IKBY'ye insani uçak seferlerinin sürdüğünü kaydetti.


Geri Dön