HABER

Leopara Almanya'dan eş geldi

BURSA (İHA) - Bursa'daki Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesinde soyu tükenmekte olan erkek Pers cinsi leopar Shiraz'a, Almanya'dan eş geldi.

Almanya'nın Gelsenkirchen şehrindeki Ruhr Hayvanat Bahçesi'nden, Bursa Zoo Park'a hediye olarak gönderilen dişi Pers cinsi leopar, bu sabaha karşı özel sandıkları içinde havayolu ile İstanbul'a getirildi. Daha sonra karayolu ile Bursa'ya getirilen leopar, Bursa Hayvanat Bahçesi'ndeki özel barınağına yerleştirildi. Adı Katya olan dişi leoparın ruh sağlığının korunması ve yerine alıştırılması için bir hafta süreyle bakıcıları dışında kimseye gösterilmeyeceği bildirildi. Almanya'dan getirilen leopar, 21 gün özel bakıcıları ve teknik heyet tarafından yakından izlendikten sonra Bursa'daki eşiyle çiftleştirilecek.

Kedigiller familyasından olan Pers leoparının saatte 90 kilometre hızla koştuğu ve çok iyi avcı olduğunu söyleyen hayvanat bahçesi yetkilileri, 80 kilogram ağırlığında ve 95 santimetre boyunda olan leoparın günde 20 kilo et tükettiğini bildirdi. Anavatanları Afrika ve Güney Asya olan leoparlar, çiftleşme zamanları haricinde tek başına yaşıyor. Hayvanat bahçelerinde 20-25 yıl yaşayabilen leoparlar, genelde doğal ortamda yabani domuz, şempanze, goril yavruları, kuşlar, balıklar ve geyik türleri avlıyor. Leoparların 3-3.5 aylık bir gebelikten sonra 2-3 adet yavru yaptığı bildirildi. Nesli tükenen hayvanların satışının yasaklandığı Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşmesi (CITES) kapsamında olduğundan dolayı uluslararası alınıp satılması yasaklanan leoparlar, Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği üyeleri arasında bağış ya da takas yapılabiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön