HABER

Lillikas Maraş'ı istedi

Lillikas Maraş'ı istedi

Brüksel (AA) - Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Türkiye ile müzakerelerin bazı fasıllarda durdurulmasına ya da tamamen dondurulmasına karşı olduklarını söyledi.

AB Dışişleri Bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nin ardından gazetecilere konuşan Lillikas, toplantının neredeyse tüm gündemini Türkiye'nin belirlediğini bildirdi.

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in, İlerleme Raporu hakkında Dışişleri Bakanlarına bilgi verdiğini kaydeden Lillikas, Türkiye hakkında fikir birliği sağlanmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

AB'nin Aralık ayındaki Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin tamamen Türkiye tartışmasıyla işgal edilmesinin arzulanmadığını dile getiren Lillikas, AB dönem başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs girişimini 2 hafta içinde sonlandırarak, AB Dışişleri Bakanlarının bir sonraki toplantısına muhtemel sonuçlarla geleceğini ve Türkiye konusunun burada tartışılacağını belirtti.

"Türkiye ile doğrudan bağlantısı olan ülkelerden edindiğimiz izlenime göre, Finlandiya'nın girişiminin sonuç vermesini beklemiyoruz" diyen Lillikas, limanların açılmaması nedeniyle, AB üyeleri arasında öne çıkan iki görüşün "Türkiye ile müzakerelerin gümrük birliğini doğrudan ilgilendiren fasıllarda durdurulması" ve "Türkiye ile müzakerelerin tamamen askıya alınması" şeklinde olduğunu ileri sürdü.

Rum Bakan, kendilerinin iki görüşe de karşı olduklarını kaydederek, muhtemel gelişmelere göre tutumlarını daha sonra ortaya koyacaklarını söyledi.

Lillikas, "AB, Türkiye'ye kapıyı kapatmadı. Türkiye, AB kapısını kapattı. Şimdi AB'nin o kapıyı açmasını bekliyor. Bu kabul edilebilir değil" dedi.

Finlandiya'nın önerilerini tartışmaya hazır olduklarını söyleyen Lillikas, kapalı Maraş bölgesinin Birleşmiş Milletler denetiminde "gerçek sahiplerine" açılmasını ön şart olarak ileri sürdü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler