HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Limon: Faydaları nelerdir?

Mutfakların en çok kullanılan malzemelerinden biri olan limon, yemeklerle, içecekle ve salatalarla severek tüketilir. Normal kullanımının yanı sıra kabukları farklı şekillerde de değerlendirilir. Hoş kokulu yağı üretilir. Aynı zamanda güzellik endüstrisinde pek çok kozmetik ürüne katkısı bulunur.

Limon: Faydaları nelerdir?

Nesiller boyu bilinen ve mutfaklarda baş köşede tutulan ürünlerden biridir. Görüntüsü ve tadı kadar kokusu da sevilir.

En sık kullanım biçimi suyunun sıkılarak tüketilmesidir. Limonata olarak serinletici, enerji verici ve lezzetli bir içeceğe dönüşür. Bedenin serinlemesine ve canlanmasına yardımcı olur. Bol miktarda C ve A vitaminleri ihtiva etmesi ile bilinir. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve bakır da içeriğinde bulunur. İçerdiği vitaminlerden dolayı sağlığa çok faydalı bir besindir. Vitaminlerin yanında protein ve karbonhidrat da içerir. Antioksidanlar yönünden zengindir. Kompozit ve flavoidler barındırır.

Limonun Kalorisi ve Besin Değeri

Sofralarda farklı şekillerde yer tutan ürünün zengin bir içeriği bulunur. Vitamin ve mineraller açısından pek çok özellik taşır.

Miktar: 100 gram

Kalori (kcal): 28

Yağ (g): 0,3

Karbonhidrat (mg): 9

Protein (g): 1,1

Limonun Faydaları

1. Cilt sorunlarına iyi gelir

iStock-1161353643

Limonun cilde faydaları, bol vitamin içeren antiseptik yapısından kaynaklanır. Cilde ilişkin çeşitli sorunlarda kullanılabilir ve olumlu etkileri görülür. Fazla güneşlenmekten dolayı ortaya çıkan yanık, böcek ısırması ve arı sokması gibi sorunlarda ağrıları azaltır. Aknelerin iyileştirilmesine yardım eder. Egzama hastalarına yarar sağlar. Doğrudan cilt üzerine sorunlu bölgelere uygulanır. Hücre yenileyici özelliği vardır, gençleştirici etkisi bulunur ve anti aging bir krem işlevini görür. Cildi ölü hücrelerden temizler, arıtır. Siyah nokta oluşumlarını engeller, cildin fazla yağını giderir. Cilt lekelerinin yok edilmesinde etkilidir. Ayrıca bal ve su ile karıştırarak tonik olarak hazırlanabilir ve cildi temizlemek, hücreleri sıkılaştırmak için uygulanır. Cilde sağladığı faydadan dolayı pek çok kozmetik üründe de kullanılır. Deride meydana gelen sertleşmelerin, nasırlaşmaların giderilmesinde etkilidir. Ölü deri bulunan diz ve dirsek gibi sertleşmiş kısımları yumuşatır.

2. Saçları güzelleştirir

Saç güzelliğinde özellikle suyundan yararlanılır. Limonun saça faydaları, suyu ile doğrudan friksiyon yapıldığında ortaya çıkar. Genel olarak her saça, fakat özellikle yağlı saçlara suyunu uygulamak iyi gelir. Saç derisinin aşırı yağdan arındırılması ve kafa derisi bakımı için kullanılabilir. Yağlı saçlarda yağı dengeler, kepeklenmeyi ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur. Saça doğrudan suyu uygulandığında doğal bir şekilde saçın parlamasını sağlar. Saçı yumuşatır ve besler. Suyu şampuana katıldığında yağlı saçların temizliğinde iyi bir seçenek oluşturur.

3. Hazımsızlığa ve kabıza iyi gelir

iStock-1060339976

Hazmın kolaylaşmasını ve kabızlığın giderilmesini sağlar. Suya sıkılarak hazım problemlerine daha fazla fayda sağlar. Kanı temizler. Bu nedenle özellikle öğle ve akşam yemeklerinden sonra iyi bir içecek olabilir. Suya ve sodaya ilave edilerek tüketilebilir.

4. Kilo kontrolüne yardımcı olur

iStock-965531848

Fazla kilolardan kurtulmak ya da kilosunu korumak isteyen kişilere limon tüketmesi önerilir. Sabah güne başlarken ılık bir bardak suyun içerisine sıkılarak içildiğinde metabolizmayı hızlandırır, vücuda detoks yapar, kilo vermeyi kolaylaştırır.

5. Yüksek tansiyona iyi gelir

iStock-859833110 (1)

Yüksek tansiyon hastaları için önemli bir doğal kaynaktır. Barındırdığı potasyum sayesinde kalbi güçlendirir. Sakinleştirici etkisi dolayısıyla da tansiyon hastalarına iyi gelir. Mide bulantısı ve baş dönmesi gibi durumlarda dengeleyicidir. Stresi azaltır.

6. Diş sağlığına katkı sağlar

Diş bakımında kullanılabilir. Bu konuda özellikle suyu faydalıdır. Diş ağrılarını hafifletir. Diş eti hastalıklarına ve kanamalarına iyi gelir. Diş fırçasına suyu sıkılarak diş temizliğine katkısı olabilir. Kabartma tozu ile beraber kullanıldığında diş beyazlatmaya da yardımcı olur.

7. Ayakları rahatlatır

Antiseptik özelliği ve güçlü bir aroması vardır. Bu nedenle ayakları rahatlatır ve gevşemeye yardımcı olur. Isıtılmış suyun içerisine sıkılarak eklendiğinde ayakları dinlendirmek için ideal hale gelir. Kasları gevşetir ve dinlendirir.

8. Tırnakları güçlendirir

iStock-1168195386

Özellikle kuru ve kırılgan tırnakların iyileştirilmesinde faydalıdır. Suyu tırnaklara uygulandığında tırnakları yumuşatır ve antiseptik özelliği ile mikropları kırarak iyileşmeye katkı sağlar. Sigara kullanan kişilerin ellerinde ortaya çıkan sararmaları giderir.

9. Diz ve dirsekleri yumuşatır

Dizlerde ve dirseklerde bulunan sert derinin yumuşatılmasını sağlar ve bu bölgelerdeki kararmaları giderir. İkiye bölünerek diz ve dirseklerdeki deriye uygulandığında kararmış kısımları iyileştirir ve rengini açar.

Limon Kabuğunun Faydaları

Limonun kabuklarının atılmayıp değerlendirilmesi gerekir.

 • Limon kabuğu yüksek oranda kalsiyum ve C vitamini barındırır. Bu nedenle kemik hastalıklarına ve romatizmalara iyi gelir.
 • Güzel kokulu kabuklar stresi azaltır, sinirlere iyi gelir.
 • Kabuk aynı zamanda bioflavonoid içerir. Bu madde özellikle toksinlerle savaşır. Kolesterol düzeyini dengelemeye yardımcı olur. Kalp sağlığını korumakta yardımcıdır.
 • Potasyum içermesi dolayısıyla kan basıncını dengeler. Kalp hastalıkları, diyabet gibi durumlarda kullanılabilir.
 • Ağız içi sağlığının korunmasında da katkı sağlar. Hijyen sağlama özelliği vardır. Dişlerde kanamaları durdurur ve diş etlerini kuvvetlendirir. Diş eti hastalıklarına mani olur.
 • Kilo kontrolüne yardımcı olur.
 • Cilt üzerinde yer eden siyah nokta ve cilt lekelerinin temizlenmesinde etkilidir. Antioksidan açısından zengindir. Antiseptik olmasından dolayı cildi virüslerden ve mikroplardan korur.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.

Günde Kaç Limon Tüketilmeli?

Son derece faydalı bir besin olmakla beraber tüketimi konusunda ölçü gözetmek gerekir. Yetişkin bir kişinin günde bir limon tüketmesi normal ve yeterlidir. Üç limondan daha fazla tüketmek ise bazı sorunlar doğurabilir. Günde bir adet limon yenmesi, C vitaminini karşılamaya yeterlidir.

Limonun Zararları

Çok faydalı bir besin maddesi olmakla birlikte aşırı ve ölçüsüz tüketilmesi durumunda bazı zararlara yol açabilir. Bazı özel durumlarda da tüketiminde dikkatli olmak gerekir.

 • Çocuklarda tüketimine dikkat etmek gerekir. Keskin tadı ve asitli yapısı çocuklar için sakıncalı olabileceğinden az miktarda sulandırarak vermek daha sağlıklıdır.
 • Hamile ve bebeğe süt veren annelere zarar verebilir.
 • Kan basıncı yüksek olan kişiler fazla yememelidir.
 • Beyaz tenli kişilerin cildine zarar verebilir.
 • Ölçülü olarak tüketildiğinde pek çok faydası bulunan ürün, aşırı tüketilmesi durumunda özellikle kadınlar için sakıncalı olabilir.
 • Cilt bakımında haftada birden fazla kullanılması, ciltte ciddi tahrişe yol açabilir.
 • Kansızlık sorunu yaşayan kadınlarda günde 1 taneden fazla tüketilmesi, bu sorunun giderilmesini geciktirebilir.
 • Regl döngüsünde düzensizliklere yol açabilir.
 • Demir eksikliği yaşayan kadınlarda da fazla tüketilmemesi gereklidir.
 • Hamilelik dönemindeki kadınlarda midede hassasiyete ve aşırı asitlenmeye sebebiyet verebilir.
 • Aç karınla tüketilmesi özellikle gastrit, ülser gibi sorunları olan kadınlarda mide rahatsızlıklarını daha da ilerletebilir.

  Express

En Çok Aranan Haberler