KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Limonun cilde faydaları! Cilt lekelerinden anında kurtulacaksınız

  Çorbalarda, salatalarda, yemeklerde şifa versin lezzeti artırsın diye kullandığımız, yazın harareti alsın diye içtiğimiz limonun cilde faydaları da saymakla bitmiyor. İçeriğindeki C vitamini bakın cilde neler sağlıyor?

  Limon da tıpkı sarımsak gibi her derde deva olan gıdalarımızdan biri. Reçelinden turşusunda varana kadar her şekilde değerlendirilen limon kadınların en büyük problemlerine de deva oluyor. Limonun cilde faydalarını işlediğimiz bu yazıda limonun sağlık faydalarını da daha detaylı görebilirsiniz.

  Cilt lekelerini gidermek için çözüm yollarından biri limon suyu. Bakın limon suyu cilt lekelerini nasıl gideriyor.

  Cilt lekeleri özellikle yaz aylarında kadınların kabusu oluyor. Cilt lekelerinden kurtulmak için uzmanlar limon suyunu öneriyor. Gece uyumadan önce cilde sürülen limon suyunun cilt lekelerini azalttığı belirtildi. Haberimizin detayında limon suyunun cilt lekelerini nasıl azalttığını, ''cilt lekeleri'' için limon suyu ile yapılan cilt maskesi tarifini ve limon suyunun sağlığa faydalarını bulabilirsiniz. Cilt lekelerine karşı C vitamini yönünden zengin olan limonun iyi geldiğini savunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, "Limon suyu, C vitamini yönünden çok zengindir. C vitamini lekelerin açılmasında önemli bir antioksidandır. Limon suyu ile yapılacak bazı karışımlar lekelerin açılmasına yardımcı olur" diyerek konuyla ilgili şu bilgileri verdi:


  Açık tenli insanlarda daha çok görülüyor

  "Güneş lekeleri, genellikle yaşlılık lekesi, karaciğer lekesi gibi farklı isimlerle anılır. Aslında zararsız olan bu lekeler, estetik olarak sorunlara neden olabilir. Özellikle eller, yüz, boyun ve dekolte bölgesinde görülürler. Açık tenli insanların hemen yüzde 70'inde az ya da çok sayıda bulunurlar. Bulundukları yerler itibari ile anlaşılacağı gibi güneşin mor ötesi ışınlarının deri üzerinde yarattığı hasarlanmaya derinin geliştirdiği bir yanıttır. Deride melanin olarak isimlendirdiğimiz derinin boyar maddesinin belli alanlarda fazla miktarda birikmesi nedeniyle gelişmektedir. Neyse ki bu tür sorunlarda birçok çözüm yöntemi bulunmaktadır."


  Lekelere karşı limon maskesi

  "En iyi tedavi lekenin oluşmasına izin vermemektir. Yani güneşten korunmaktır. Güneş koruyucuların güneşe maruz kalan bölgelere uygulanması, kapalı kıyafetler seçilmesi, şapka şemsiye gibi fiziksel korunma yöntemlerinden yararlanma lekelerin oluşumunu azaltmada önemlidir. Lazer tedavileri, ilaçlar, kimyasal peeling, jet peeling, enzimatik peeling, mezoterapi, krioterapi gibi yöntemler ile çözümler üretebiliyoruz. Bunların yanında bazı evde yapılabilecek basit uygulamalarla da lekeleri azaltmak mümkün olabilir. Bunlardan biride Limon maskesidir."


  Cilt lekelerine karşı limon suyu maskesi

  "Limon suyunun birebir elma sirkesi ile karıştırılarak elde edilen karışımı bir pamuk veya fırça yardımı ile temizlenmiş yüze akşam saatlarinde sürün. Yaygın lekelenme varsa bütün yüze veya lekeler üzerine uygulayın. İdeali bütün gece yüzde kalmasıdır. Fakat bazı hassas ciltli kişilerde yarım saat kadar bekletip yıkanması uygun olur. Limon suyu deriyi güneşe karşı duyarlı hale getirebilir. Bu nedenle sabah mutlaka yüzünüzü yıkayın ve güneş koruyucu kremler sürerek etkisini iyice azaltın. Limon suyunu hassas derisi olanlarda, balla veya yoğurtla karıştırıp lekeler üzerine de uygulamak fazlasıyla yararlı olacaktır."


  Limon suyunun faydaları

  Su içmek kendi başına vücudunuzu toksinlerden arındırır ama içine C vitamini eklendiğinde kanınızdaki toksinler de temizlenir ve cildiniz kızarıklıklardan ve ince çizgilerden kurtulur.
  Eğer solunum yollarınızda probleminiz varsa, limonlu su sizin için ideal içecektir! Limon, antibakteriyel özelliği sayesinde göğüs enfeksiyonlarınızdan kurtulmanızı ve öksürüklerinizin rahatlamasını sağlar.
  İçeriğindeki potasyum sayesinde depresyondan kurtulmanızı, unutkanlığınızı atmanızı ve beyin sisinin ortadan kalkmasını sağlar.
  Limonun içindeki potasyum kan basıncını düzenler, beyni uyarır ve soğuk algınlığı ile savaşır.
  Limonlu su içmek yemek yeme isteğinizin önüne geçer, metabolizmanızı güçlendirir ve şişkinliğinizi atmanızı sağlar.
  Limonlu su, sigara, baharatlı yemekden dolayı kötü kokan nefesinizi tazeler.
  Karaciğeri harekete geçirerek vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını sağlar.
  Diş eti iltihaplarının temizlenmesine katkıda bulunur.


  Limonun faydaları

  Vücut sıvılarının pH değerini dengeler.
  C vitamini bakımından zengindir.
  Karaciğeri temizler.
  Bağırsakları temizler.
  Böbrek ve safra taşlarının çözülmesine yardımcı olur.
  Serbest radikallere karşı koruma sağlar.
  Beyin sağlığını korur.
  Anti bakteriyeldir.
  Antioksidandır.
  Yüksek tansiyona iyi gelir.
  Kansere karşı koruyan bileşenler içerir.
  Göz sağlığını korur.
  Kalsiyum, demir, fosfor ve diğer mineraller bakımından zengindir.
  Bakteri birikimini önleyerek ağız sağlığını korur.
  Gribe karşı vücudu güçlendirir.
  Cilt üzerinde kullanıldığında enfeksiyonu önler.
  Cilde parlaklık verir.
  Kaşıntıya iyi gelir.
  Kepeği azaltmak için kullanılabilir.
  Sindirime yardımcı olur.  Vitrin

  En Çok Aranan Haberler