HABER

Litvinenko'nun eşi, Rus yöneticileri suçladı

Londra - İngiltere'de zehirlenerek ölen eski Rus ajanı Aleksandır Litvinenko'nun eşi Marina Litvinenko, kocasının ölümünün arkasında Rusya devlet yöneticilerinin bulunduğuna inandığını söyledi.

İngiliz pazar gazetelerinden The Mail on Sunday'e konuşan 44 yaşındaki Marina Litvinenko, "Tabii ki bu zehirleme olayında (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin bizzat rol almadı ama onun Rusya'daki uygulamaları, İngiltere'de bir İngiliz vatandaşının öldürülmesini mümkün kıldı" dedi.

Siyanürden binlerce kat zehirli radyoaktif polonyum-210 ile zehirlenen kocasının katilinin bulunacağına dair İngiliz polisine güvendiğini de belirten Marina Litvinenko, kocasının ölümünden bu yana Rusya devlet yöneticilerinin kendisiyle hiç temas kurmadığına da dikkati çekti.

Rus devlet yetkilileri kendisini arasalar bile, onlara soruşturma konusunda yardımcı olabileceğini zannetmediğini de vurgulayan Bayan Litvinenko, onların doğruları söyleyeceğinden ya da aldıkları bilgileri düzgün kullanacaklarından emin olmadığını söyledi.

Kocasının "kuşku yaratan bir kimliğinin" olduğu yolundaki iddiaları yalanlayan Marina Litvinenko, kocasının bir casustan öte suçla mücadele eden dürüst bir insan olduğunu belirtti. Herkesin eşinden "eski casus" olarak söz etmesine de karşı çıkan Marina Litvinenko, Aleksandır Litvinenko'nun asla casus olarak anılamayacağını savundu.

Kocasının KGB'nin devamı olan eski bir FSB çalışanı olarak, çalıştığı birim ve Rusya gizli polisi hakkındaki sözlerinin onu düşman haline getirdiğini, özellikle suçla ilgili açıklamalarının kocasını hedef yaptığını belirten Bayan Litvinenko, "Aslında henüz konuşmaya başlıyordu. Onu öldürenlerin kim olduğundan emin olamam ama onu konuştuğu için affetmediklerinden eminim" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler