Lübnan'da göstericilerden 'devam' çağrısı

Beyrut'ta göstericiler genel grevin sürdürülmesi, yolların kapatılması ve meydanların doldurulması çağrısında bulundu.

Hükümetin özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp gibi uygulamalardan vergi alınması kararı üzerine perşembe günü protestolara başlayan Lübnanlılar, gösterilerin yoğun bir şekilde sürdürülmesini istiyor.

Meydanlarda tepkilerini ortaya koyan göstericiler, hükümetin istifasının yanı sıra genel grevlerin sürdürülmesi ve yolların kapatılarak meydanların doldurulması çağrıları yapıyor.

Sosyal medya hesaplarından, bazı firmaların, çalışanlarına grevlere katılmamaları için baskı yaptığına dair haberlerin yayılması halkın büyük tepkisine yol açtı.

İletişim Bakanı Muhammed Şukayr'ın, zam kararından vazgeçildiğini duyurmasına rağmen protestocular meydanlarda kalmayı tercih etti. Barışçıl gösterilerde Lübnanlılar, hükümetin yolsuzluk ve işsizlikle mücadele etmediğini, gelirlerin doğru şekilde harcanmadığını öne sürüyor.

Beyrut merkez ve 6 farklı noktada toplanan göstericilerin toplam sayısının 1 milyon 700 bine ulaştığı belirtiliyor.

Krizin çözümü için çaba sarf eden Başbakan Saad el-Hariri, küçültülmüş bakanlar kurulu toplantısında yeni ekonomik paket sundu. Bakanlar kurulunda tartışılan pakete karşı çıkan hükümet ortaklarından Dürzi İlerlemeci Sosyalist Partisinin lideri Velid Canbolat, aralarında Dışişleri Bakanı Cibran Basil'in de bulunduğu bazı bakanların istifasını istedi.

Canbolat daha önce Hariri'ye hükümetin istifa etmesi teklifinde bulunmuştu.

DİKKAT ÇEKEN 'ERDOĞAN' SLOGANI

Lübnan'da sokağa dökülen halk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek sloganları attı. Protestocular, "Canımız kanımız sana feda olsun Erdoğan" şeklinde sloganlar atarak Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) terör örgütlerine yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na destek verdi.

2015'TEN BU YANA EN GENİŞ ÇAPLI GÖSTERİLER

Lübnanlılar, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim Perşembe günü protestolara başlamıştı.

Lübnan'da 2015'te çöp krizi nedeniyle patlak veren protestolardan sonra ilk defa bu çapta gösteriler düzenlendiği belirtiliyor.

LÜBNAN'IN KAMU BORCU 86,2 MİLYAR DOLAR

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan'da, 2011'de Suriye'deki krizin başlamasıyla maruz kalınan mülteci dalgaları ve siyasi sorunlar nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşanıyor.

Maliye Bakanlığının mayısta yayımlanan raporuna göre, ülkede kamu borcu 2019'un ilk çeyreği itibarıyla 86,2 milyar dolara ulaştı

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 69 yorum
recep duymasın instagram facebook hatta sms den bile vergi alır
Üslubunu düzelt ilk önce sen.
Alıyor zaten telsiz kulanim ücreti adı altında alınıyor
keşke 1 seneligine lubnani yonetse.zamlardan yandım anam diye kiclarini tuta tuta kacarlar
Bizde kuzu kuzu doymuyoruz zamlara..
batı uşağı jomba cph gibi olmaz. LGBT seviciler İnönü bu millete kan kusturdu kendileri zevki sefa yaşadı çapulcu şişeciler
@jomba yalnız jomba bizden daha beterleri var dünya anladı siz anlamadınız erdoganın dünya lideri oldugunu
Türkiye Cumhuriyetinin Başkanına nasıl hitap ediyorusun terbiyesiz gezizekalı
recep dedigin keske senin babandan vergi alsaydı seni yaptığı icin çünkü bos ve gereksiz sin bosa oksijen tuketiyon
@jomba Daha ne vergisi alınacak Faturam 30 Tl 3 Tl si özel iletişim vergisi zaten
o da ŞÜPHELİ ZATEN.UNUTMA BÖYLE ZAMANLArda çok yalan haber dolaşır.
israil uşakları yahudiler beter olun , Türkiye ye nankörlük yapmanın cezasını ödeyin bakalım
bunun da yorumunu okuyan sanir ki Türkiye de hersey toz pembe...
"Cografya kaderdir der Ibni Haldun.. Bizimkisi Idrak Gecikmesi.." Soslolog: Mumin SEKMAN Ortadoğululuk nedir ? makalesinden kısa bir alıntı.
yuh bizden daha beterleride varmış be :))
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler