HABER

Malezya'da sivil havacılık idaresi başkanı istifa etti

Malezya'da sivil havacılık idaresi başkanı istifa etti

KUALA LUMPUR (AA) - Malezya'da Sivil Havacılık İdaresi Başkanı Azharuddin Abdul Rahman, 2014'te Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken Pasifik Okyanusu üzerinde kaybolan Malezya Havayollarına ait MH370 sefer sayılı uçakla ilgili soruşturma raporunun açıklanmasının ardından istifa etti.

Azharuddin, açıklamasında, raporda Kuala Lumpur'daki hava kontrol merkezinin kusurlarına işaret edilmesi nedeniyle istifa kararı aldığını belirtti.

Raporda soruşturmacıların uçağın kaybolmasıyla ilgili doğrudan hava kontrolörlerini suçlamasa da bazı operasyon prosedürlerinin gerektiği gibi uygulanmadığına işaret ettiğine dikkat çeken Azharuddin, "Bu yüzden uzun düşünce ve değerlendirmeler sonunda üzülerek istifa etmeye karar verdim." dedi.

Uluslararası uzmanlardan oluşan 19 kişilik heyetin hazırladığı raporda, olayda hava trafik kontrolörlerinin de kusurlarının görüldüğü, Kuala Lumpur'daki kontrol kulesinin radar takibini gereği gibi yapmadığı, acil durum tepkisinin ivedi şekilde devreye konulamadığı, ayrıca hava kuvvetleriyle irtibat kurulamadığı ortaya konmuştu.

Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan Malezya uçağı, 227 yolcusu ve 12 kişilik mürettebatı ile 8 Mart 2014'te kaybolmuştu. Malezya Havayollarına ait 370 sefer sayılı uçağı bulmak için yürütülen arama çalışmaları, üç yılın ardından sonuç alınamadan Ocak 2017'de noktalanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön