HABER

Maliki: "ABD beni devirmez"

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Washington yönetiminin daha fazla cephane vermesi ve daha fazla işbirliği yapması durumunda 6 ay içinde Irak'taki şiddeti kontrol altına alabileceğini söyledi.

Maliki: "ABD beni devirmez"

Nuri El Maliki, Irak'ta atılacak adımları içeren ve Washington yönetiminin onayladığı bir takvim üzerinde çalıştığına dair haberleri yalanlayarak, ABD'lilerin kendisini devirebileceği olasılığından korkmadığını belirtti. ABD yönetiminin, Irak silahlı kuvvetlerinin güvenliği sağlaması için 12 ila 18 aya ihtiyaç duyulacağını düşündüğünü hatırlatan El Maliki, "Güçlerimizin çalışmaya ihtiyacı olduğu konusunda hemfikiriz" dedi, ancak Iraklı güvenlik güçlerini buna hazırlamak için 6 ayın yeterli olacağını kaydetti.

El Maliki, Irak'ta güvenlik sorunundan sorumlu olan biri varsa bunun koalisyon güçleri olduğunu ifade ederek, ülkenin başbakanı ve silahlı kuvvetlerin komutanı olarak BM kararından ötürü koalisyon güçlerinin onayı olmadan tek bir ekibi bile hareket ettiremediğini dile getirdi. Irak Başbakanı, milisler ve teröristlerle savaşırken çok dikkatli davranmak zorunda olduklarını, çünkü bu kişilerin Irak polisi ve ordusundan daha iyi silahlarla donandığını belirterek, "Polis, tüfekleri paylaşıyor" diye konuştu.

Şiddetin durdurulması konusunda Mukteda Sadr gibi Şii milis liderlerinin onayını aldığını belirten El Maliki, Irak ile ilgili olarak kesin ve zor kararlar almak istediklerini, ancak bunun sağlam bir zeminde yapılması gerektiğini, mevcut güvenlik politikaları nedeniyle şimdiye dek zeminin dengesiz olduğunu anlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler