HABER

Maliye Bakanı’ndan “hediye” açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda, 2012 Bütçe Kanunu Tasarısı’nın 13. maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

ANKARA (ANKA)-Başbakan, Cumhurbaşkanı ve bakanlara verilen hediyelere ilişkin soruya Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2002’den bu yana zaten böyle bir hediye alınmışsa herhangi bir mal bildiriminde bulunulması gereken tarafından bunun beyan edilmiş olması lazım. Böyle bir hediye var mı, yok mu, böyle bir istatistik yok. Dolayısıyla sizin ilgili kurumlardan teker teker yani her bakanlıktan her kurumdan her ilgiliden sormanız lazım, bu verilerin toplanması için” dedi.

-BAŞBAKAN’A VE BAKANLARA VERİLEN HEDİYELER SORULDU-

Maliye Bakanı, “2002 seçimlerinden günümüze kadar Başbakan ve bakanlara hangi hediyeler verilmiştir? Başbakan’a verilen hediyeler ve ödüller ilgili kuruluşlara bildirilmiş midir? Bildirilmemişse bu yasaya aykırılık teşkil ettiğinden dolayı hakkında Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu uyarınca bir işlem yapılmış mıdır veya yapılacak mıdır? AKP dönemi boyunca Başbakan’a, Cumhurbaşkanı’na ve bakanlara verilen hediyeler içeriklerini nedir, rayiç değerleri nedir?” şeklindeki soruya şöyle dedi:

“3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’nun 3. maddesi bu konuya ilişkindir. Burada diyor ki, mal bildiriminde bulunacak kamu görevlileri herhangi bir özel veya tüzel kişi veya kuruluştan aldıkları tarihteki değeri 10 aylık net asgari ücret toplamına aşan hediye ve hediye niteliğindeki eşyaları aldıkları tarihten itibaren bir ay içinde kendi kurumlarına teslim etmek zorundalar. Hediyenin kuruma teslim edilmesi veya açıklanması için burada kanun demiş ki 6589.5 lirayı aşması lazım değerinin. 2002’den buyana zaten böyle bir hediye alınmışsa herhangi bir mal bildiriminde bulunulması gereken tarafından bunun beyan edilmiş olması lazım. Bunun ilgili kuruma teslim edilmiş olması gerekir. Böyle bir hediye var mı, yok mu, böyle bir istatistik yok. Dolayısıyla sizin ilgili kurumlardan teker teker yani her bakanlıktan her kurumdan her ilgiliden sormanız lazım, bu verilerin toplanması için.Kanun son derece açık. Yani asgari ücretin 10 katından fazla değerdeki bir hediye alınmışsa bu hediye ilgili kuruma teslim edilmek ve mal beyanında açıklanmak zorundadır.”

-"GEREKİRSE SİMAV İÇİN DE ADIM ATILIR"-

"Van depremi için yapılan ek ödeme niçin Simav’da yapılmadı" şeklindeki soruyada Maliye Bakanı Şimşek, “Van depremindeki yıkım çok daha yüksek dozlarda ama Simav’da da böyle bir ihtiyaç olduysa da belki bize iletilmemiştir, bize iletildi bu ihtiyaç biz Van için bu adımı attık, Simav için ya da başka bir yer için böyle bir adımı atmayız diye bir şey söz konusu değildir. Gerekirse o konuda da adım atılır” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön