Mardin'de doğuştan albino hastalığıyla dünyaya gelen kardeşler yardım bekliyor!

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğuştan albinizmli ve işitme engelli 6 ve 8 yaşlarındaki kardeşler yardım bekliyor.

Mardin'de doğuştan albino hastalığıyla dünyaya gelen kardeşler yardım bekliyor!

Kızıltepe ilçesi Atatürk Mahallesi’nde yaşayan M. (8) ve N. Boz (6) kardeşler, albino hastalığıyla dünyaya geldi. Doğuştan pigment eksikliği nedeniyle derileri, kılları ve gözleri ak renkli olan albinizmli kardeşler, tenlerinden dolayı güneşe çıkamıyor, akranları gibi sokakta oyun oynayamıyor. İşitme engelli de olan çocukların annesi Y. (27) ve inşaat işçisi baba S. Boz (32), çocuklarının daha güzel bir yaşam sürmeleri için yardım bekliyor.

1923786_6e6ac7e6a020579688f05b844580df84_640x640

İHA'nın haberine göre çocuklarını çok sevdiğini ifade eden baba Boz, “Eşimle 9 yıldır evliyiz. İki çocuğum doğduktan sonra doktor 3’üncü çocuğa izin vermedi. Onun da böyle doğacağını söyledi. Doktorlar annenin hayati tehlikesinin de olacağını söyleyerek izin vermediler. İki kızımız da böyle doğdu. Eşimle akrabayız. Doktorlar test yaptı ve bunun genetik olduğunu söyledi. Ailemizden geliyormuş ama ikimize denk geldi” dedi.

Çocuklarını çok sevdiğini ifade eden baba Boz, “Eşimle 9 yıldır evliyiz. İki çocuğum doğduktan sonra doktor 3’üncü çocuğa izin vermedi. Onun da böyle doğacağını söyledi. Doktorlar annenin hayati tehlikesinin de olacağını söyleyerek izin vermediler. İki kızımız da böyle doğdu. Eşimle akrabayız. Doktorlar test yaptı ve bunun genetik olduğunu söyledi. Ailemizden geliyormuş ama ikimize denk geldi” dedi.

1923786_8adadab502a4fa0eab183c95b87fe6dd_640x640

Çocuklarının daha güzel bir hayat geçirmeleri için bir ev istediğini anlatan Boz, “Kirada oturuyoruz. Bu çocuklar devamlı ses çıkartıyor, aileler rahatsız oluyor. Biz de çocuklarımıza müstakil bahçeli bir ev istiyoruz. Bu çocuklara daha güzel bakabilmek için bir ev istiyoruz. Biz ne kadar bakarsak bakalım içimiz rahat olmuyor. Ev bizim olmadığı için her şeyi yapamıyoruz. Böyle bahçeli, çiçekli ev istiyoruz. Kiradan kurtulursak rahatlayacağız” diye konuştu.

1923786_191d14ec212ab9267fa140a2f693fcad_640x640

İnşaatlarda çalıştığını ancak işe fazla gidemediğini anlatan baba Boz, şunları kaydetti:

“Çocukların mama raporları için uğraşıyorum. Hormonları çok yüksek olduğu için Merve 5 yaşında ergenlik dönemine girdi. Her ay Diyarbakır’a gidip iğne vurup geliyoruz. Bu iğneler 12-13 yaşına kadar vurulacak. Bir de çocuklarımız güneşe çıkamıyor. Güneşe çıktıkları zaman yüzleri leke oluyor. Krem gerekiyor. Sürekli mama kullandıkları için bağırsakları çalışmıyor. Yemek yiyemiyorlar. Sadece mama ile beslendikleri için 100 liraya meyve alıp onlara meyve sıkıyoruz. Devletten bakıcı parası alıyoruz ama kirada oturuyoruz. Diğer masraflarla birlikte bize zar zor yetiyor. Tedavi için Gaziantep ve Diyarbakır’a gidiyoruz. İstanbul’a gitmemiz gerekiyor ama imkanımız yok.”

1923786_a13937335e3836f4e55387121fe2170f_640x640

Çocuklarına bakarken çok zorlandığını aktaran anne Y. Boz ise, “Sütlerini hazırlıyorum. Altlarını temizliyorum. Güneş kremlerini sürüyorum. Özellikle geceleri çok zorlanıyorum. Gece uyanınca sabaha kadar uyumuyorlar. Kızlarımız hem albino, hem de duyma ve konuşma engelli. İlginç sesler çıkarıyorlar. Dişlerini birbirine sürtüyorlar” ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Ahahahaha bu nasıl tip la allah ne biçim yaratmış bunları ahahaha ben böyle yaratılsam akşama kadar isyan ve küfrederdim heralde muhahaha
arap kültürü ile kültürümüze giren teyzenin kızı halanın oğlu amcanın yiğeni ile evlene bilirsin mantıgı olan bu cocuklara oluyor
O zaman testini yapacaksın ve eğer çocuk sağlıklı olmayacaksa doğurmayacaksın ya DO-ĞUR-MA-YA-CAK-SIN Bu kadar basit neymişte 3. Çocuğu da istiyorlarmışmışta lan doktor diyor albino doğacak acıyı sen değil evlatların çekiyor emin ol bir de akraba evliliği yapmış hadi yaptın çocuk yapıyorsun bare test yaptır be adam ! Hakediyor böyleleri ama çocuklara yazık
yorumlara bak insanlık ne durumda gör rabbim ıslah etsin sizleri cahillik etmişler olmuş yardım edelim mesajı olsaydı bari
Çocukların albino olması için yakın akraba evliliği şart değil. Anne baba ayrı ailelerden.Her ikisininde 1., 2. hatta 3. nesil ötesinde albino yok.Ama 4 çocuktan en büyük ve en küçük albino. Artı albino doğum öncesi testlerle tespit edilememektedir. Allah yardımcıları olsun.Bu çocukların albinizm düzeyleri çok yüksek belli ki.
Diğer Haberler