Masa başı çalışanlar bu hastalık öldürüyor!

Günümüzde özellikle teknolojik çağının ilerlemesiyle birlikte masa başı çalışma sistemi artmaya başladı. Hareketsizlik ön plana çıkarken, buna ergonomik olmayan çalışma koşulları ve stres de eklenince, kişilerin fiziksel ve sosyal sağlıkları da bozuluyor ve ölümlere varan sonuçlar yaşanıyor.

Masa başı çalışanlar bu hastalık öldürüyor!

Masa başında uzun süre oturarak çalışmanın çok sayıda sorunu da beraberinde getirdiği bilinir. Yapılan araştırmalarda hareketsiz yaşamın birçok hastalığın kaynağı olduğu ortaya çıkarken, bunun en dikkat edilmesi gereken sonucu da toplardamarda pıhtı oturması olarak belirlendi.

Ani ölümler yaşanabilir

Uzmanlar, bu rahatsızlığın ani ölümlere neden olabileceği uyarısında bulunurken, Amerika’da yılda yaklaşık 1 milyon, Avrupa’da ise 700 bin kişiyi etkilediğini kaydetti. Özellikle hareketsiz çalışan beyaz yakalılarda bu hastalık tehlikesinin fazla olduğunu belirten uzmanların verdiği bilgi şöyle;

“Atardamar veya toplardamar içerisinde pıhtı oluşması anlamına gelen tromboz, yaygın görülen ve önemli bir ani ölüm nedeni. Toplardamar sistemi içinde pıhtı oluşmasına ise venöz tromboemboli deniyor.

Venöz tromboemboli, yani toplardamarda pıhtı oluşması, koroner arter hastalığı ve inmeden sonra en sık karşılaşılan 3. kalp ve damar hastalığıdır. Bu hastalık önemli bir ani ölüm nedeni

Diğer bir deyişle, Avrupa’da her 100 kişiden ikisi bu problemle karşı karşıya ve bu problem yaşla birlikte katlanarak artıyor. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da trafik kazası, prostat kanseri, meme kanseri ve AIDS’ten ölenlerin toplamının 2 katından daha fazlası, her yıl toplardamar trombozu nedeniyle ölüyor.”

Tetikleyen faktör “hareketsizlik”

Venöz tromboemboli, toplardamar sistemi içinde, özellikle bacak toplardamarlarında veya akciğer toplardamarlarında ani pıhtı oturması anlamına geliyor. Bacaklarda ani pıhtı oluşumu, pıhtıya bağlı bir sürü problemi tetikleyebilir. Bacaktaki pıhtı fark edilmezse akciğerlere ilerleyebilir ve ani ölüm riski yaratabilir. Bunu tetikleyen faktörlerden biri uzun süre ayakta ve hareketsiz kalmak.

Hareketsiz çalışılan meslek gruplarına dikkat

Uzun süre oturarak çalışan insanlarda da bu risk çok fazla. Ayakta hareketsiz kalan meslek grupları, örneğin öğretmenler, berberler, cerrahlar ve garsonlar; ayrıca bilgisayar ve masa başında uzun süre çalışmak durumunda kalan beyaz yakalılar ve uzun süre hareketsiz seyahat eden kişiler bu riski taşıyorlar.

Masa başı çalışanlara olası sağlık sorunlarından korunmak için öneriler

- Başınızı ve gövdenizi dik tutmaya çalışın.

- Belinizin normal eğriliklerini otururken ve ayakta dururken sağlamaya çalışın, gün içinde karın kaslarınızı kasarak bel stabilizasyonunuzu sağlamaya çalışın.

- Öne eğilirken belden değil kalçanızdan eğilin.

- Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın.

- İş arasında periyodik aralıklar verin

- Kişiye özel olarak belirlenen egzersizleri her 2-3 saatte bir 3'er +2er tane yapın.

- Bel destekli sandalyeler kullanın.

- Hızlı hareketlerden kaçınıni özellikle hızlıca baş çevirme hareketi yapmayın.

- Yatarken kalın yastıklar kullanmayın. Sırt üstü ya da yan yatışı tercih edin.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler