MEB-AVEA ilişkisi meclis gündeminde

ANKARA (ANKA) – Milli Eğitim Bakanlığı ve GSM operatörlerinden Avea arasında çeşitli konularla ilgili yapıldığı öne sürülen anlaşmalar Meclis gündemine taşındı.
CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, söz konusu iddialarla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

Önergesinde, Avea Yönetim Kurulu'nun, Türk ve yabancı uyruklu üyelerden oluştuğuna dikkat çeken Ateş, "Bu üyeler yönetim kurulunda hangi kurum, kuruluş veya şirketleri temsil etmektedirler? Bu üyeler hangi kriterlere göre belirlenmektedir?" diye sordu.

Üyelerin görev sürelerinin ne kadar olduğunun açıklanmasını isteyen Ateş, önergesinde şu sorulara yer verdi:
"Yönetim kurulu üyeleri ne kadar maaş almaktadırlar? Maaş dışında aldıkları her hangi bir ek ücret veya gelirleri var mıdır? Varsa bu ücretler ve gelirler hangi ad altında verilmektedir ve tutarları nedir?

Avea ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında, öğretmen atamalarının Avea abonelerine SMS yoluyla gönderilmesi için yapılan bir protokol var mıdır? Bu protokol başka hangi dataların paylaşımını kapsamaktadır?

Öğretmen atama sonuçlarının, önce Avea firmasına verildiği, firma tarafından SMS yoluyla aboneler bilgilendirdikten sonra, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi açıklamanın yapıldığı iddiaları doğru mudur?

Bilgi teknolojileri çağında, kurumun kamuoyunu doğrudan bilgilendirmesi gereken bir konuyu ticari rant haline dönüştürmesini doğru buluyor musunuz? Bu durum kamu yönetimi ciddiyeti ve etik kurallarıyla çelişmiyor mu?

Data paylaşımı için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından diğer GSM operatörlerinden teklif alınmış mıdır? Alınmadıysa, sadece Avea firmasına sağlanan bu avantaj ihale kanununa uygun mudur? Uygun değilse sorumlular hakkında yapılan işlemler nelerdir?

Bu protokol kapsamında Avea firmasının abonelerden aldığı SMS ücreti nedir? Buna karşılık Milli Eğitim Bakanlığına sağlanan avantajlar nelerdir?
Avea ile diğer kamu kurum ve kuruluşları arasında, abonelere SMS yoluyla data aktarımına yönelik yapılan anlaşmalar var mıdır? Varsa bu anlaşmalar hangi kurum ve kuruluşlar ile hangi tarihlerde yapılmıştır? Bu anlaşmalar ne tür dataların aktarımını kapsamaktadır? Bu kurum ve kuruluşlar tarafından bu hizmetlerle ilgili olarak diğer GSM operatörlerinden teklif alınmış mıdır? Avea tarafından bu kurum ve kuruluşlarımıza sağlanan avantajlar nelerdir?"