MEB'den yeni düzenleme! Karneler nasıl verilecek?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ilkokul ve ortaokul karneleri elektronik ortamda erişime açılacak, liselerde ise ikinci dönem için karne basılı ortamda düzenlenmeyecek.

MEB'den yeni düzenleme! Karneler nasıl verilecek?

Bakan Ziya Selçuk imzasıyla 2019-2020 eğitim öğretim yılı yıl sonu işlemlerine ilişkin illere yazı gönderildi.

Genelgede, liselerde sınıf geçme, sorumluluk sınavları, karne, yurt dışı öğrencilerle ilgili tereddüt oluşturan hususlara açıklık getirildi.

Buna göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yüz yüze eğitim yapılamadan uzaktan eğitim ile tamamlanacak. Bu eğitim öğretim yılına ilişkin iş ve işlemler öğrencilerin birinci dönem puanı ve devamsızlık durumu dikkate alınarak yapılacak.

Salgın nedeniyle ikinci dönemde yurt dışından dönmüş olanlardan denklik belgelerini temin edenler, birinci ve ikinci dönem puanlarının bulunmaması esas alınarak 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere bütün derslerden başarılı sayılacak.

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.

Sorumluluk sınavları, okul yönetimlerince gerekli tedbirler alınarak, 22-30 Haziran'da gerçekleştirilecek.

MESLEK LİSELİLERE STAJ BİTİRME SINAVI

Yazıda, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 12'nci sınıf öğrencilerinden 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını yapamayanlar muaf sayılarak, yapılacak ilk sorumluluk sınavları döneminde staj bitirme sınavına alınacağı da bildirildi.

KARNELER NASIL OLACAK?

MEB, ilkokul ve ortaokullarda karnelerin elektronik ortamda velilerin ve öğrencilerin erişimine açılacağını açıklamıştı.

Liseler için de 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı tüm öğrenciler için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecek. Bu nedenle liselerde, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için tekrar karne düzenlenmeyecek.

Ancak "teşekkür", "takdir", "onur" ve "üstün" başarı belgeleri ile diplomalar düzenlenecek.

Kovid-19 salgını nedeniyle yığılmalara meydan vermemek için okul müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde öğrenci yoğunluğu dikkate alınarak 22 Haziran'dan itibaren gün ya da haftalara yayılarak diploma ve takdir, teşekkür gibi belgelerin dağıtımı yapılabilecek.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
ogretmenler daha ne istior.. bol bol tatil yaptilar üstüne de maaşını bi güzel aldılar .. ogrenciler kimin umrunda ki..
İbrahim_1989_gbusp fedakarca görev yapan çocuklarımızı yetiştiren onlar için emek harcayan bizleri yetiştiren öğretmenlerimiz için bu sarf ettiğiniz sözlerden dolayı sizi kınıyorum.
bu kadar zorunuza gitmesin. öğretmen ihtiyacı çok. okuyun sizde olun. kedi ve ciğer misali
Sende okuyup öğretmen olsaydın madem
ayıp degilmi öyle diyosun sende okuyup öğretmen olaydın ozaman işiniz gücünüz milletin aldığı parada zaten
@ibrahim_1989_gbusp ogretmen kadar basiniza tas dussun. Ogretmenlerin tatil yaptigini mi zannediyorsun. Keşke okusaydin da ogretmen olsaydin veya yaşın kücukse ilerde ögretmen ol.
bizim cocukların ögretmenleri hicte tatil yapmadı.ellerinden gelenin en iyisini yapmaya calistilar.ama yinede uzaktan egitim cocuklar icin buyuk talihsizlikti.keske busene tekrar edilseydi kanımca
İbrahim sanki okullar açılsaydı öğrenci isen sen gelmezdin. Veli isen çocuğunu okula göndermezdin.
öğretmen kadar başına taş dussun
@ibrahim_1989_gbusp tırı vırı yapma varsa idi yeteneğin ve zekan olaydın ama öğretmen olmak çok zor zoruna gitmesin
Şimdi bu haziran da sınava mı giricez biri söyleyebilirmi lütfen
Hiçbir şey anlamadım bu nasıl bir açıklama?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler