HABER

Meclis'te "büyük iddia"

Meclis'te "büyük iddia"

ANKARA (ANKA) – Meclis'te, Şırnak,Hakkari ve Diyarbakır Belediyelerinin Kuzey Irak'taki çatışmalara sağlık görevlisi gönderildiği iddia edildi.

Eski Sağlık Bakanı ve MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş, Meclis Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, "Kamu Hastane Birlikleri Pilot Uygulaması" hakkında kanun tasarısının görüşmeleri sırasında bu iddiayı ortaya attı.

Durmuş, "Eyaletleşmenin ilk adımları bu tasarıyla atılmış olacak. Yerel yönetim yasasıyla başarılamayan eyalet sistemine, sağlık sisteminde geçilmiş olacak. Kuzey Irak'taki çatışmalara Şırnak, Hakkari ve Diyarbakır Belediyelerinden daha çok sağlıkçı gönderilebilecek. Türkiye kan ağlıyor. Erdoğan demedi mi ‘Askerlik yan gelip yatma yeri değildir' diye. Bu kan akacak herhalde" dedi.

MHP'li Durmuş ile AKP'liler arasında zaman zaman tartışmaların yaşandığı komisyonda görüşmeler sonunda, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Cafer Tatlıbal ile AKP Hakkari Milletvekili Rüstem Zeydan'ın önerisi üzerine, tasarıyla ilgili bir alt komisyon kurulması kararlaştırıldı.

- "ABD'Lİ KURULUŞ DENETLEYECEK" -
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tasarıyla yerinden yönetimi oluşturduklarını ve sağlıkta objektif kriterler getirdiklerini söyledi. Akdağ, "Siyasetçiler başarısız olunca yerlerinden gidiyorsa, bunlar da gidecekler. Bakanlık devreden çıkacak. Bu kadrolaşma iddialarına en iyi cevaptır" dedi.
Akdağ, denetimlerin objektif şekilde yapılabilmesi için ABD'li bir akreditasyon kuruluşuyla birlikte çalışacaklarını söyledi. Akdağ, "Kendi şartlarımıza uygun bir denetleme oluşturacağız. Bakanlığın subjektif denetlemesinin önüne geçilecek. Bakanlık olarak kürek çeken değil, dümen tutan bir bakanlık olacağız" dedi.
Akdağ, tasarının hedefinin sağlık alanında "özerkleşmeyi" sağlamak olduğunu ancak bunun kesinlikle hastanelerin özelleştirilmesi olmayacağını belirtti.
Akdağ, geçen dönemde bakanlığa MHP'li Durmuş'un dediği gibi 61 kişinin değil, 100 bin kişinin istihdam edildiğini ifade etti. Akdağ, "Ama bir kişiyi bile objektif olmayan bir şekilde almadık. Kuşkusuz birtakım yanlış işler yapılabilir ama bu konularda hassasız" dedi.

-KADROLAŞMA İDDİALARI -
MHP'li Osman Durmuş, AKP döneminde Sağlık Bakanlığı'na 61 bin yeni sağlık personeli alındığını ve 22 Temmuz seçimi öncesinde de 5 milyon 800 bin yeşil kart verilip alındığını söyledi. Durmuş, AKP'li olmayanların "sürgün" edildiğini belirterek, "Aydın'daki beyin cerrahını sürgün ediyor, o da istifa ediyor" dedi. Durmuş,tasarının getirdiği düzenlemeler ile yeni "Ali Dibo'lar"" olacağını ifade etti.

- "BENİ DE MHP ATTI" -
AKP Kahramanmaraş Milletvekili Cafer Tatlıbal ise kendisinin Osman Durmuş'un Sağlık Bakanı olduğu dönemde, tehditle Başhekimlikten alınan bir kişi olduğunu söyledi. Tatlıbal, "Mutlaka oy verenlerin önceliği vardır. Her iktidar kendine yakın insanlarla birlikte olur. MHP döneminde de, hastanelerde parti il yönetiminden birinin hastanelerde görevlendirildiğini ve ihalelerin onlara verildiğini biliyoruz. Onun için kimse kadrolaşmadan sözetmesin" dedi.
Osman Durmuş ise, "Bunu size kim yaptıysa ayıp etmiş. Onun adına ben özür diliyorum. Zaten oradakiler bu hatalar yüzünden koltuğunu koruyamadı" dedi.

-"ÇATLAK SESLER" -
AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise MHP'nin ortağı olduğu üçlü koalisyon döneminde, başhekimlerin nasıl azarlandığını bildiklerini belirterek, "Ne zaman reform yapsak, çatlak sesler olur. Şimdi de çatlak sesler çıkacaktır" dedi.
Bunun üzerine MHP'li Durmuş, "Bu üslup sizin gibi bir hanımefendiye yakışmıyor" diyerek tepki gösterdi.
Çalık ise, "Ben size hitaben söylemedim. Üzerinize alınıyorsanız., buna söyleyecek bir şeyim yok. Siz de Başbakan'ıma ‘Erdoğan' demeseydiniz, ben bunu söylemezdim" karşılığını verdi.
Tartışma,Komisyon başkanı AKP'li Cevdet Erdöl'ün araya girmesiyle sona erdi.

Geri Dön