Meğer ev temizliğinde de kullanılıyormuş! Zeytinyağı ile temizlik için...

Ölmez ağaç zeytinin, her derde deva mucizesi zeytinyağının faydalarına her geçen gün yenisi ekleniyor. Salata sosundan yemeklere lezzetin imzası zeytinyağı, en sağlıklı yağların başında yer alıyor. Cilt bakımından, saç bakımına hatta yanık ve tahrişlere pek çok alanda faydası olan bu şifa kaynağını ev temizliğinde de kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Meğer ev temizliğinde de kullanılıyormuş! Zeytinyağı ile temizlik için...

Doğanın en kıymetli hediyesi zeytin ağacı; yapraklarıyla barış, meyvesinin altın rengindeki yağıyla mutluluğun sembolüdür. Bu yüzdendir ki zeytinyağı yüzyıllar öncesinde 'sıvı altın' olarak nitelendirilmiş. Mutfaklarımızda bol bol kullandığımız zeytinyağı ile 'zehirsiz' temizlik de yapmak mümkün. Hepimizin ortak derdi temizlik için doğaya ve insan sağlığına dost çözüm önerileri daha cazip olmaya başladı. İşte, evlerinin güzelliğini sıvı altından mahrum bırakmak istemeyenlere birkaç sihirli formül:

ANKASTRE VE ÇELİK YÜZEYLERİ PARLATMAK İÇİN AYRILMAZ İKİLİ

Hayalini kurduğunuz mutfak, parmak izleri ile kabusunuz olmasın. Çok şaşıracaksınız ama çözüm salata sosunda gizli. Paslanmaz çelik yüzeylerde istediğiniz parlaklığa kavuşmak için, önce püskürtmeli bir sprey yardımıyla sirke ile ön temizlik yapın. Kağıt havlu ile kuruladığınız paslanmaz çelik yüzeyi, birkaç damla zeytinyağı damlatılmış bir mikrofiber bezle yuvarlak hareketlerle silerek parlamasını sağlayabilirsiniz.

MOBİLYALARINIZI CİLALARKEN TOZLARA DA VEDA EDİN

Zeytinyağı sadece cildimizi değil, ahşabı da besler. Bir limonun suyuna ekleyeceğiniz bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı su ile elde edeceğiniz karışımla, mobilyalara cila yapabilirsiniz. Bir temizlik bezini bu karışımla ıslatıp sıktıktan sonra mobilyanızı silin. 5 dakika bekledikten sonra kuru bir bezle ovalayarak istediğiniz parlaklığa kavuşabilirsiniz. Bu yöntemle mobilyalarınızın çok daha az toz tuttuğunu da fark edeceksiniz.

6

GÜRÜLTÜCÜ MENTEŞELERDEN KURTULMANIN EN ETKİLİ YOLU

Hiçbir ses, ev halkı uyurken kalktığınızı anons eden bir kapı gıcırtısı kadar can sıkıcı olamaz. Menteşelerin gürültüsünü sona erdirmek için de ihtiyacınız, zeytinyağı. Zeytinyağı damlatılmış bir parça pamuk ile menteşeleri üst kısımlarından başlayarak temizleyin. Damlamaları engellemek için aşırı zeytinyağ kullanmaktan kaçının.

HER DERİNİN İHTİYACI ZEYTİNYAĞI

Konforu lüksle buluşturan deri mobilyalara hak ettikleri bakımı zeytinyağı ile sağlamak mümkün. Deri mobilyalarda zamanla oluşan çatlaklar için, 1/4 ölçü sirke, 1/4 ölçü zeytinyağ ve birkaç damla uçucu yağ ile bir karışım hazırlayabilirsiniz. Sirke ile deri mobilyayı nazikçe temizlerken zeytinyağı ile mobilyanızı besleyeceksiniz

ETİKET VE ÇIKARTMALARA ÇÖZÜM: ZEYTİNYAĞI

Tekrar kullanmak istediğiniz, tasarımını çok beğendiğiniz o şişenin bir fazlalığı var, o da etiketi. Yıkayarak çıkarma hatasına düşerseniz büyük ihtimalle sonuç üzücü olacaktır. Yapmanız gereken tek şey, çıkarmak istediğiniz etiketi birkaç damla zeytinyağı ile iyice yağlamak. Fiyat etiketlerinden de bu yöntemle kurtulmanız mümkün. Evinizde eşyalarınızı renkli çıkartmalarla süslemekten hoşlanan bir çocuğunuz varsa bu yöntemi hassas eşyalarınız için de kullanabilirsiniz.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
kapı kilitlerine ayçiçek yağı dökmüştüm hepsi bozulmuştu.ona göre hesabınızı yapın.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler