HABER

Mehmetçik Vakfı'na kurban bağışı arttı

Ankara (AA)- Kurban Bayramı'nda, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı'na vekaleten kurban kesimi için yapılan bağışın geçen yıla oranla yüzde 73 oranında arttığı, vakfa bu bayram 181 bin 550 bağış yapıldığı bildirildi. Mehmetçik Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, bu yılki bayramda Mehmetçik Vakfı'na 181 bin 550 vekaleten kurban bağışında bulunuldu. Bu bağışların 18 bin 900'ü bağışçıların kurbanlarının kesimini istememesi nedeniyle kesilmezken, bağış bedelinin tamamı vakıf yardım planına dahil edildi.

Kurbanlar, Ankara, Adana, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Malatya ve Şanlıurfa'daki modern kesimhanelerinde vakıf personeli ve noter huzurunda, veteriner hekim denetiminde ve din görevlisi nezaretinde kesildi.

Kurban etlerinin bir bölümü, kesim yapılan illerde ikamet eden 1473 şehit, gazi ve engelli Mehmetçik ailesine dağıtıldı, kalan bölümü ise ekonomik olarak değerlendirildi. Bu organizasyon sonucunda 27 milyon 801 bin 272 YTL gelir elde edildi.

Kurbanlarını vakfa bağışlanan ve adresi bilinen vatandaşlara teşekkür mektubu ile noter onaylı kesim tutanağı gönderilmesine başlanırken, kimlik ve adres bilgileri eksik olan bağışçıların da isimleri ve bağışlarına ait dekont numaraları vakfın internet sitesinde yayınlanacak. Bu bağışçıların adreslerini bildirmesi halinde söz konusu
belgeler kendilerine ulaştırılacak.

Vakfa yapılan bağışın yüzde 73 oranında artış göstermesi nedeniyle sağlanan maddi destekten dolayı 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren, şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden çavuş, onbaşı ve erlerin yakınlarına yapılan 10 bin YTL tutarındaki ölüm yardımı ile gazi ve engelli çavuş, onbaşı ve erlere yapılan 5-10 YTL'lik maluliyet yardımının yüzde 100 oranında artırılacağı kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön