HABER

Menderes'in ölümü en çok onları üzdü

Aydın'ın Koçarlı ilçesine bağlı Çakırbeyli köylüleri, kendilerini toprak sahibi yapan Adnan Menderes'in ardından Aydın Menderes'in ölüm haberiyle yıkıldı.

AYDIN (İHA) - Aydın'ın Koçarlı ilçesine bağlı Çakırbeyli köylüleri, kendilerini toprak sahibi yapan Adnan Menderes'in ardından Aydın Menderes'in ölüm haberiyle yıkıldı.

Tedavi gördüğü Ankara Atatürk Hastanesi'nde hayatını kaybeden Aydın Menderes'in acı haberi hemşerilerine tez ulaştı. Acı haberi Başbakanlık yetkilileri ve televizyondan öğrenen Çakırbeyli köyü ve Adnan Menderes Çiftliği yasa bütündü. Haberin kısa sürede köyde duyulmasının ardından 'Menderes' ismini taşıyan park ve kahvede toplanan Mendereslerin hemşerileri, Aydın Menderes'in ölümüyle ilgili gelişmeleri an ve an haber programlarından takip etti.

En son 14 Mayıs 2010 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte baba ocağı Adnan Menderes Çiftliğini ziyaret eden Aydın Menderes'in ölüm haberinin ardından çiftlikte hareketli saatler yaşanmaya başladı. Topraklarının büyük bir ölümünü köylülere dağıtan Adnan Menderes'in emaneti olan Aydın Menderes'i kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Çakırbeyli köylüleri, Pazar günü İstanbul'da yapılacak olan cenaze törenine katılabilmek için hazırlıklara başladı.

Aydın Menderes'in ölüm haberini ilk olarak televizyonlardan öğrendiklerini ifade eden Çakırbeyli köyü Muhtarı Mehmet Demir, "Acımız ve Üzüntümüz çok büyük. Çok büyük bir insanı kaybettik. Bizim köylümüz. Biz Menderes'lerin köylüsü olmaktan her zaman onur ve gurur duyduk. Rahatsızlığını biliyorduk. Yaklaşık 1 aydır tedavi görüyordu. Acı haberi televizyondan öğrenince gerçekten çok üzüldüm. En son 2 yıl önce köyümüze gelmişti. Rahatsızlığından önce sık sık çiftliğe ve köyümüze gelirdi. Kahvede birlikte

otururduk. Gayet samimi bir şekilde bütün köylülerimizle birlikte olmayı çok severdi" dedi.

"MENDERES'LER HALKINA HİZMET İÇİN YAŞADI"

Çakırbeyli köylülerinin Menderes Ailesini çok sevdiğini kaydeden Muhtar Demir, "Menderes'ler Türkiye'ye hizmet etmekten başka düşünceleri olmayan insanlardı. Bizim köyümüzdeki tüm arazileri rahmetli Adnan Menderes dağıtmış. Onlar böyle bir insandı. Bilmiyorum Türkiye'ye böyle bir insan bir daha gelir mi? Arazisinin büyük bir kısmını topraksız köylülere dağıtıyor. Sadece Çakırbeyli'ye değil, 9-10 köylüye toprak dağıtıyorlar. Hem ucuz veriyor hem de vadeli veriyor. 'İçerisinde çalışarak siz bunları ödeyin'

diyor. Aydın Menderes ile ben aynı yaş sayılırım. Ben kendisinden 1 yaş büyüğüm. Çok sevdiğimiz çok saygı duyduğumuz bir insan. Allah rahmet eylesin. Söyleyecek başka bir şey bulamıyorum" şeklinde konuştu.

"ÖNCEKİ GÜN BERABERDİK"

Aydın Menderes'i en son önceki gün tedavisinin devam ettiği Ankara Atatürk Hastanesi'nde ziyaret ettiğini anımsatan Adnan Menderes Çiftliği sorumlusu Mustafa Yüksel de, şunları söyledi: "Dün sabah Aydın Bey'in yanından geldik. Önceki gün kendisiyle beraberdik. Az önce Ankara'dan bizi arayıp acı haberi verdiler. Çok üzgünüz. Bu ülkeye Başbakan olarak hizmet vermiş bir insanın oğlu olan Aydın Menderes, bu ülkeye milletvekili olarak faydalı oldu. Türkiye çok büyük bir insanını kaybetti"

CUMHURBAŞKANINDAN MÜZEYE DESTEK İSTEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Demokrat Parti'nin (DP) iktidara geldiği 14 Mayıs 1950 seçimlerinin 60. yıldönümü olan 2010 yılında Aydın'ı ziyaret etmişti. 27 Mayıs darbesinin ardından idam edilen Başbakan Adnan Menderes'in Çakırbeyli Çiftliği'ni ziyaret eden Gül, oğlu Aydın Menderes'le bir araya gelmişti.

Adnan Menderes Çiftliği'ni gezen ve çiftlik evinde bulunan tabloları Aydın Menderes ile birlikte inceleyen Gül, daha sonra Çakırbeyli köyü meydanında bulunan 'Demokrasi Çınarı' ağacı hakkında bilgiler almıştı. Çakırbeyli ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Gül'e eşlik eden Aydın Menderes, çiftliğin 'Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'ne dönüştürülmesi için Gül'den destek istemişti.

Geri Dön