HABER

Merkel-Chirac: "Ültimatom yok"

Merkel-Chirac: "Ültimatom yok"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Komisyonunun Türkiye ile sürdürülen tam üyelik müzakereleriyle ilgili tavsiye kararının gelecekte yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısı ve AB zirvesi için "iyi bir temel" oluşturduğunu söyledi.

AB Komisyonunun Türkiye'de gelecek yıl yapılacak seçimler ile Avrupa Parlamentosu için 2009 yılında yapılacak seçimler arasındaki dönemde kendilerine müzakerelerin durumu hakkında rapor sunacağını belirten Merkel, Türkiye'ye bu konuda bir ültimatom vermeyeceklerini, gelişmeleri izleyeceklerini kaydetti.

Almanya'nın Saarland eyaletinin Mettlach kentinde geleneksel "Weimar Üçgeni" görüşmeleri kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Polonya Devlet Başkanı Leh Kaczynski ile bir araya gelen Merkel, daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'nin de mevcut durumda şartların sertleştirilmediğini görmesi gerektiğini belirtti. Merkel, Türkiye'nin Ek Protokolü uygulaması için çabalarını sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac da "Ankara Protokolüyle ilgili olarak gelişme olmaması üzücü. Olumlu gelişmeler olmasını ümit ediyoruz" diye konuştu.

Polonya Devlet Başkanı Kaczynski ise görüş ayrılıkları bulunan konuları da ele aldıklarını, bunlar arasında Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesi konusunun da bulunduğunu belirterek, "Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesinden yanayız. Bu, uzun bir süreç. Sonuçlarını uzun zaman sonra alacağız. Ancak bu konudaki tutumumuz değişmedi" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler