HABER

Mersin CHP'den istifalar

Mersin CHP'den istifalar

MERSİN (İHA) - Mersin'de Yerel Yönetimler Yasası kapsamında kapatılan Kazanlı beldesinin Belediye Başkanı Kenan Yıldırım ile partinin önde gelen isimleri arasında gösterilen Yüksel Burgutoğlu, 15 belediye meclis üyesiyle birlikte CHP'den istifa etti.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Basın Merkezi'nde düzenlenen toplantıyla partiden istifa ettiklerini açıklayan Kenan Yıldırım ve Yüksel Burgutoğlu, istifalarına gerekçe olarak CHP'nin sosyal demokrat bir ideolojiden uzaklaşmasıyla birlikte partide çıkar siyaseti yapılmasını gösterdiler. Toplantıda, merkez ilçe Akdeniz Belediyesi Meclis üyesi 4 kişiyle birlikte Kazanlı Belediyesi'nin 11 meclis üyesi de partiden istifa etti.

Kenan Yıldırım, CHP Mersin İl Kongresi'nde başkanlığı kazanmalarına rağmen yönetimi birkaç oyla kaybettiklerini ancak İl Başkanı Faruk Mehmet Akar'ın da kendi deyimiyle antidemokratik bir şekilde görevden alındığını ileri sürdü. Solda bir boşluk oluştuğunu, CHP ile halk arasında duvar örüldüğünü ifade eden Yıldırım, bugün ortaya koymuş oldukları tepki ve açılımın da bir 'halk hareketi' olduğunu savundu. Partiden ayrıldıkları için üzgün olduklarını ancak hiçbir zaman sol ideolojiden, Atatürk ilke ve inkılaplarından ayrılmayacaklarını dile getiren Yıldırım, 29 Mart 2009 tarihinden sonra Türkiye'de solda bütünlüğün sağlanması için gereken mücadeleyi vereceklerini söyledi.

Yüksel Burgutoğlu ise, siyasi yaşantısına CHP Gençlik Kolları'nda başladığını ve bugüne kadar da belde başkanlığı ve belediye başkanlıkları görevinde bulunduğunu ifade ederek, kendisinin Atatürk ilkeleriyle birlikte sosyal demokrat ideolojiyi de kılavuz edindiğini söyledi. CHP'nin Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri ışığında yoluna devam etmesini aynı zamanda Türkiye'nin kurtuluşu olarak gördüğünü anlatan Burgutoğlu, ancak bugün gelinen noktada kişisel çıkar ve hırsla hareket edenlerin, halkı hiçe sayanların partide en yetkili organları ele geçirdiğini, bu durumun da herkes gibi kendisini de üzdüğünü belirtti. Burgutoğlu, "Parti tabanı hiçe sayılıp, söz ve karar hakkının olmadığı hiçbir siyasi parti demokrat olamaz. Bir avuç insanın çıkarlarının gözetildiği bir anlayış halkçı olamaz. Bu nedenle partinin en geniş yığınlarca kabul görmesi için sürdürdüğümüz demokratik mücadeleler hep engellendi. Kendisinin ve yakınlarının çıkarlarını halkın çıkarlarının önüne koyanlar partide kabul gördü. Sosyal
demokrat ideolojisi, parti içinde yerini çıkar ilişkilerine bıraktı. Artık halk için siyaset yapmanın zemini ortadan kaldırıldı. Bu nedenlerden dolayı CHP'den istifa ediyorum" dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Yıldırım ve Burgutoğlu, hiçbir siyasi partiden belediye başkanlığına yönelik herhangi bir aday adaylığı başvurusunda bulunmadıklarının altını çizerek, "Bizler koltuk sevdalısı insanlar değiliz. Biz, cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı insanlarız" diye konuştular.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön