HABER

Mersin ve Hatay'daki yangında son durum! 3 gündür söndürülemiyor

Mersin ve Hatay'daki orman yangınları 3 gündür devam ediyor. Ekiplerin karadan ve havadan müdahalesi aralıksız sürerken, ara ara etkili olan rüzgar çalışmaları olumsuz etkiliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mersin'in Aydıncık ilçesinde çıkan yangınla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Mersin ve Hatay'daki yangında son durum! 3 gündür söndürülemiyor

Mersin'in Aydıncık ilçesinde iki gün önce çıkan orman yangını, havadan ve karadan yapılan müdahalelerle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Pembecik Mahallesi'ndeki kızılçam ormanında iki gün önce çıkan yangını söndürmek için bölgeye gönderilen ekipler, sabah saatlerine kadar alevlere karadan müdahale etti.

ÇALIŞMALARA RÜZGAR ENGELİ

Şiddetli rüzgar nedeniyle yangına müdahale etmekte güçlük çekilen bölgeye, çevre illerden de takviye ekipler yönlendirildi.

Havanın kararmasının ardından dün çalışmalara ara veren söndürme helikopterleri, sabahın ilk ışıklarıyla müdahaleye yeniden başladı.
Kızılçam ormanındaki yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

YANGINDA İLK GÜN

Pembecik Mahallesi'ndeki kızılçam ormanında iki gün önce henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıkmış, ihbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip yönlendirilmiş, yangına havadan ve karadan müdahale edilmeye başlanmıştı. Yangının etrafını sardığı bazı evler, ekiplerce tedbiren boşaltılmış, alevler şiddetli rüzgar nedeniyle farklı noktalara sıçramıştı.

Bölgeye gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Duruhan Mahallesi Şırşır mevkisindeki yangın ilk müdahale ekip merkezindeki tepeden helikoptere binip havadan inceleme yapmış, çalışmalar hakkında Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'den bilgi almıştı.

20210717_2_49239929_67090687_Web

YANGINDA İKİNCİ GÜN

Yangının ikinci gününde de ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi sürmüş, bölgeye farklı illerden gönderilmeye devam eden takviye ekipler, boşaltılan evlerin çevresinde önlem almıştı. Farklı mevkilere sıçrayan alevler nedeniyle bazı vatandaşların da evlerini tedbiren boşalttığı öğrenilmişti.

Geceyi, Duruhan Mahallesi Şırşır mevkisindeki yangın ilk müdahale ekip merkezinde geçiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, helikopterle bölgede incelemede bulunmuş, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'den bilgi almıştı.

4 KİŞİ GÖZALTINDA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mersin'in Aydıncık ilçesinde çıkan yangınla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

HATAY'DAKİ YANGINA HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE DEVAM EDİYOR

Hatay'ın Hassa ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale devam ediyor.

20210717_2_49239929_67090688_Web

İki gün önce ormanlık alanda henüz belirlemeyen nedenle başlayan yangına müdahale sürüyor.

Gece karadan müdahale edilen orman yangınına sabahın ilk ışıklarıyla havadan da müdahaleye başlandı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
eğer böyle giderse bi 5-10 yıl sonra ormanlarımız kalmayacak.çok yazık.
Türk Hava Kurumunun, bakımı yapılmış göreve hazır 3 uçağına görev verilmiyor uçaklar hangarda çürüyor. Sayın halkımın takdirine bırakıyorum.
Eğer bunu yakanları bulup adam gibi ceza vermezseniz adam değilsiniz
Açgözlülüğümüz yüzünden dünyanın dengesini bozduk bir yeri sel götürürken bir yer kuraklıktan kavruluyor üstüne birde ormanlarda yanıyor.
Geri Dön