Mersin'de 20 kaçak göçmen yakalandı

MERSİN (İHA) - Mersin'de düzenlenen 2 ayrı göçmen kaçakçılığı operasyonunda 16'sı yabancı uyruklu 20 kişi yakalandı. İnsan kaçakçılığını organize edenlerin de aralarında bulunduğu şüphelilerden 16'sı tutuklanarak cezaevine konulurken, 4'ü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, Adana polisinin C.K. ve R.Ç. isimli şahısların ülkeye Van üzerinden giriş yapan 8 yabancı uyruklu şahsı Mersin'e getirdiklerini, buradan da İstanbul'a götüreceklerinin belirlenmesi üzerine Mersin Otogarı'nda operasyon düzenlendi. Mersin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen operasyonda Irak uyruklu S.M.G., C.F., H.Ö., A.İ., S.A., Y.T., G.E., ve A.T. gözaltına alınırken, yapılan üst aramalarında 8 adet sahte nüfus cüzdanı ele geçirildi. Yakalanan 8'i Irak uyruklu 9 şüpheli, "sahtecilik ve göçmen kaçakçılığı" suçlarından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Mersin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ikinci operasyonu ise Suriye, İran, Irak ve bazı değişik ülkelerden Türkiye'ye yasa dışı yollardan soktukları yabancı uyruklu şahısları 3-4 bin Amerikan Doları karşılığında KKTC'ye gönderen suç şebekesine yönelik düzenledi. "Marina-33" adlı operasyon çerçevesinde il merkezinde 3 ayrı iş yerine düzenlenen eşzamanlı baskında, 1 adet MS Aybakar ibareli zımba makinesi, makine üzerinde toplam 13 bin 850 adet 4 YTL değerinde üzerinde Kütahya Posta ibaresi bulunan sahte posta pulu,1 adet üzerinde marka ve modeli bulunmayan siyah renkli elektrikli el pedalı baskı makinesi, 1 adet üzerinde "Türkiye Cumhuriyeti İçel İlçe Merkez Nüfus Müdürlüğü" yazılı soğuk mühür ve kalıbı, 1 adet "Türkiye Cumhuriyeti 1923 Mersin Merkez İl Nüfus Müdürlüğü" yazılı mühür, üzerinde Suriye uyruklu Ş.M.A., A.M.A. ve E.S.Ş. isimli şüphelilerin fotoğrafının bulunduğu 3 adet sahte nüfus cüzdanı, işyerindeki çöp kutusunun içerisinde Suriye uyruklu şüphelilere verilmek üzere hazırlanan sahte nüfus cüzdanlarının renkli bilgisayar çıktıları, küçük parçalara bölünmüş sahte nüfus cüzdanı parçaları, 1 adet bilgisayar kasası ve içerisinde CD ortamında sahte olarak düzenlenen çok sayıda boş nüfus cüzdanı, değişik firmalara ait fatura, mühür örneği, otobüs biletleri, değişik vergi daireleri adına düzenlenen tahakkuk fişi ile çok sayıda sahte evrak ve belge, 1 adet yazıcı ve tarayıcı, 9 adet cep telefonu ve çok sayıda sim kartı,1 adet 33 ADB 82 plaka sayılı Hyundai marka araç ele geçirildi. Olayla ilgili olarak Suriye uyruklu H.A., V.H., U.K., N.S., H.A., B.Ö., B.E., M.A. ile Türk vatandaşı Ş.M.A., A.M.A. ve E.S.Ş. isimli 11 şüpheli yakalandı. "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, göçmen kaçakçılığı, resmi belgede sahtecilik, mühürde sahtecilik, para ve kıymetli damgaları yapmaya yarayan araçlar, kıymetli damgada sahtecilik " suçlarından adliye sevk edilen şüphelilerden 7'si tutuklanarak ceza evine konulurken, 4 şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler