MHP, adres olarak AKP'yi gösterdi

MHP, sivil toplum örgütlerinin yaptığı sağduyu çağrısına, AKP ve Başbakan Erdoğan'ı adres gösterdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "böyle bir çağrıyı kamplaşma ve kutuplaşmanın mimarı Başbakan'a ve AKP'ye yöneltmeleri daha etkili ve doğru olur. Muhatabı olmayan mektuplar adresine ulaşmaz" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, sivil toplum örgütlerinin sağduyu çağrısını ANKA'ya değerlendirdi. Gerilimi AKP'nin tırmandırdığını belirten Vural, sağduyu çağrısını ise "bu gerilimi tırmandıran AKP'dir. Sivil toplum örgütlerinin uyarılarını AKP nezdinde yapmamış olmalarını eksiklik olarak değerlendiriyorum" dedi. Kamplaşma ve kutuplaşmanın mimarının Başbakan Erdoğan ve AKP olduğunu, sivil toplum örgütlerinin de Başbakan'ı uyarmaları gerektiğini belirten Vural, "Anonim çağrının Türkiye'ye faydası nedir? Başbakan bu gerilimin ve toplumdaki kamplaşmanın mimarıdır. Onun için bu çağrıyı kamplaşmanın mimarına yöneltmeleri daha etkili ve doğru olur.

AKP siyasi gerilim yaratıyor. Bu nedenle bu mesajın çağrının siyasal muhataplarına iletilmesi gerekir ve daha faydalı olur. Muhatabı olmayan mektuplar adresi ulaşmaz. Bu milleti çatıştıran, laik-anti laik diye kamplara bölenlere bu çağrı yapılmalı, onlara ‘ülkeye zarar veriyorsunuz' denilmeli, hangi politikalarının rahatsızlık yarattığı ortaya konulmalı. Ben sivil toplum örgütlerinin iktidarın baskılarını göz ardı ederek samimi çağrı bulunmasını daha doğru buluyorum" diye konuştu.

"SAYIN TOPTAN PARTİSİNİN YAPTIĞI GİRİŞİMİ YANLIŞ BULUYOR"
Oktay Vural, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın anayasa değişikliğinin zamanı olmadığına ilişkin sözlerini de değerlendirdi. Vural, "Sayın Toptan'ın hangi amaçla söylediğini bilmiyorum ancak bizim önerimiz gayet açık; Türkiye'de demokrasinin korunması için bir denge oluşturulmak isteniyorsa bunun için bu değişikliğe gerek var. Bizim ortaya koyduğumuz siyasal duruş budur. Sayın Toptan hangi düzenlemeye karşı, yargının yetkilerinin kısıtlayan bir düzenlemeye mi? Eğer böyleyse bunun muhatabı AKP'dir ve Sayın Toptan kendi partisinin yaptığı girişimleri yanlış buluyor" dedi.

ANKA