HABER

MHP’li Vural'a annesinden maaş zammı sorusu

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, sabah emekli aylığı alan hasta annesini ziyaret ettiğinde kendisine maaş zamlarını sorduğunu anlattı

Vural, “Bir milletvekili olarak, bu işi para, maaş için yapan insanlar olarak görülmek, boğazıma düğümleniyor” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay’ın açıklamalarına yanıt verdi. Türkiye’nin bir tarafta terörle mücadele ederken diğer tarafta Başbakan Yardımcıları Atalay ile Arınç’ın el ele verip terör örgütünün siyasal amaçlarını meşrulaştırmak için adımlar attığını savunan Vural, “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Arınç ve Atalay’ın ortaya koyduğu görüşler PKK ve KCK’nın arzu ve isteklerinden öte bir anlam taşımıyor. KCK duruşmalarında Atalay ve Arınç’ın ifadeleri delil olarak ortaya konuyor” dedi.

Yapılan açıklamaların terörle mücadelenin içini boşaltmak anlamına geldiğini savunan Vural, Arınç’ın PKK istek ve arzularını yerine getirmek için sözcü konumuna düştüğünü iddia etti. Vural, “Maalesef cahiliye döneminin ırkçı kavimiyetçi yaklaşımını bugüne kadar taşıyarak ihtilafları kaşıyıp, fitne fesatın çıkıp, birlik ve bütünlüğün bozulmasını demokratik bir adım olarak göstermektedir” dedi.

-KART-KURT ELEŞTİRİSİNE GAK GUK YANITI-

Arınç’ın PKK ile yapılan kirli bir pazarlığı, İmralı yol haritasında, KCK paralel devlet örgütlenmesinde yer alan talepleri gündeme taşıdığını savunan Vural, “KCK ile Bülent Arınç’ın sözleri arasındaki fark var mı?” diye sordu. Arınç’ın Türk miletini tasfiye etmek isteyen zihniyetin memuru gibi davrandığını ileri süren Vural, Arınç’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerine yönelik yaptığı "kart-kurt" eleştirisini de “Genel başkanın tavrına 'kart kurt' diyerek 'gak guk' eden garip bir adam” diye eleştirdi. Vural, “Anayasada 36 etnik gruba göre kendi egemenliğini oluşturur mu diyeceğiz. Böyle bir zihniyet 'gak guk' zihniyeti. Vuvuzela siyasetçisi artık milletin milli kimliğine hakaret etmekten bu milletin ismini bu coğrafyadan silme girişimlerinden vazgeçmeli” dedi. Vural, İçişleri Bakanı İdris naim Şahin’in şiir ve tuvalle terör değerlendirmesini de “Şaşkın, ne yaptığını bilmeyen AKP içinde bir post kavgası içinde rol kapma arayışı dışında anlam taşımıyor” sözleriyle eleştirdi.

-KÖŞK VETO EDEBİLİR-

Vural’a milletvekili maaşlarına yapılan zamla ilgili değerlendirmesi de soruldu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in milletvekili emeklileri arasında farklılıkları gidermek için bir çalışma yaptığını, konunu bu noktada gündeme geldiğini belirten Vural, “İzahı zor bir konu. Sıkıntı içinde çok insan var. Emekli, iş göremeyenlerin, işsizlerin hak hukukunu dile getirdik. Böyle bir konuda vekil olarak bazı şeyleri izah etmek için kelimeler yetmeyebilir” dedi. Toplumda bu konuyla ilgili haklı bir hassasiyet oluştuğunu, kendisinin de bu eleştirilere haksız demesinin mümkün olmadığını dile getiren Vural, yasanın onay için gittiği Cumhurbaşkanlığını işaret etti. Vural, “Süreç devam ediyor. Şikeyle ilgili ‘rahatsızım’ diyen cumhurbaşkanının bu süreç içinde konunun parlamentoda yeniden değerlendirilmesi için yetkisini kullanırsa bu şekilde yeniden değerlendirme imkanı çıkar” dedi. Milletvekilliğini para-maaş için yapan insanlar olarak gösterilmenin boğazına düğümlendiğini dile getiren Vural, “Milletvekili hakkı, haklıyı savunmalı. Kendi geleceğini durumunu arayan su içme değil su dağıtma yeridir” dedi.

-TÜRKKAN SUSKUNLUĞU-

Vural’a, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın tartışma konusu olan harcama listesi de soruldu. “650 lira….” Dedikten sonra bir süre susan Vural, “Kendi geçimimizi temin için değil, milletin geçimini temin için geldik. O sayın milletvekili aldığı maaşı burslu olarak dağıtan bir şahsiyet. Ama biz önce milletin geçimi ile uğraşmalıyız. Bu kadar sıkıntıların olduğu dönemde bir milletvekilinin sıkıntıları da olabilir ama asıl meselemiz değildir. Onu ön plana getirmek önceliğe tanımak bu konuda zannederim sayın milletvekilinin ifadesi amacını aşmış bir ifadedir. Benzin parasını ödeyemediği için tüpe çeviren milletvekili var. Ama milletvekilliği maaşa bağlı değil. Bunun onuru var. Milletin haklı davasını sürdüreceğiz. Bize verilen imkanlar şükredilecek imkanlar” dedi.

Maaşın tartışılmasının milletvekillerine yakışmadığını söyleyen Vural, bunun haklı sesin gücünü zayıflatacağını söyledi. Vural, “Asgari ücretle geçinir misiniz?” sorusuna “Milletvekillerinin kimseye muhtaç olmadan haklı sesini dile getirecek kadar güçlü olmasını isterim. Millete yetmediğine göre yetmez, ama o kadarsa da gerekiyorsa geçinilir” yanıtı verdi.

Vural ısrarlı sorular üzerine vatandaşlardan maaş zammıyla ilgili kendilerine de çok sayıda eleştirel görüş geldiğini belirtirken “Sabah annemi hastanedeyken ziyaret ettim o da sordu” dedi. Vural, annesinin “Ne oluyor, nasıl oldu” diye sorduğunu kendisinin de anlattığını söyledi. Vural annesinin emekli maaşı aldığını belirterek, “Bu kadar olur mu diye doğru mu diye yapmıştır, elbette. Herkes yapmıştır siz sorgulamıyor musunuz?” dedi.

ANKA

Geri Dön