MHP’li Vural'dan 'Ergenekon kararları' yorumu

Ergenekon davası ile ilgili MHP'den ilk yorum

MHP’li Vural'dan 'Ergenekon kararları' yorumu

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ergenekon davası ile ilgili, "Bizim aradığımız nedir? Yargının siyasallaşmadan hak ve hakikati, gerçeği bulması, adaletin tecelli etmesidir. Bu süreç içinde bu kararları milletin de vicdanına sığmalı, adaletin de vicdanına sığmalı." dedi.

Oktay Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında karar duruşması yapılan Ergenekon davası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Vural, kararları henüz görmediğini belirterek, "Tam sonucu alarak ona göre değerlendirme yapmak lazım." dedi.

MHP olarak hukuka aykırı hiçbir faaliyeti meşru kabul etmediklerini belirten Vural, "Devletimizin hukuk içinde hareket etmesini öncelikli görev olarak kabul ediyoruz ama sürece baktığınız zaman bir çok dalgası oldu. Bu dalgalar içinde gündem inşaa edildi, gündem saptırıldı. Maalesef siyasetçiler avukatı oldu, savcısı oldu, hakimi oldu. Bizim aradığımız nedir? Yargının siyasallaşmadan hak ve hakikati, gerçeği bulması, adaletin tecelli etmesidir. Bu süreç içinde bu kararları milletin de vicdanına sığmalı, adaletin de vicdanına sığmalı. Aradığımız bu. Hakkı, hakikati arıyoruz. Ancak geldiğimiz bu noktada bu süreçler AKP döneminde bir siyasal pazarlama aracı olarak kullanıldı, toplumsal muhalefeti sindirme aracı olarak da kullanıldı." diye konuştu.

"KURUNUN YANINDA YAŞIN DA YANMAMASI GEREKİR"

Kurunun arasında yaşın da yanmaması gerektiğini ifade eden Vural, şöyle devam etti: "Bu bakımdan toptancı bir anlayış ile yargının hareket etmesini doğru bulmuyoruz. Ama geldiğimiz bu noktada şu tablo acınacak bir tablodur. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Genelkurmay Başkanı'nın terörist başı sıfatı ile yargılandığı ama terörist başının, Başbakan'ın yol arkadaşı olduğu Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şu ya da bu sebeple bu süreç içerisinde sorgulandığı, tutuklandığı ama teröristlerin elinde silah belinde bomba ile dolaştığı bir Türkiye. MHP olarak devletin içindeki hiçbir illegal yapılanmayı meşru görmemiz mümkün değildir. Ama bugünkü Türkiye'de illegal yapılanmalar hükümet eli ile meşrulaştırıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Bugün yargı, MİT Kanunu'na AKP tarafından konulan bir madde ile hukuk dışına girmiş görevlilerin Başbakan tarafından görevlendirilmesi halinde soğuşturma ve kovuşturma yapılabilmesi için izne bağlanmıştır. Bunu takip edebilecek bir yargı yoktur. Bu yönü ile bakıldığında devletin içinde illegal bir yapılanma Başbakan'ın koruma ve kollaması ile meşruiyet çizgisi içine sokulmuştur. Hukuktan alınmayan fermanlarla Başbakan'ın iradesine bağlanmıştır."

Millet egemenliğine karşı yapılan darbenin meşru sayılamayacağını dile getiren Vural, çözüm sürecinin millet egemenliğine yönelik bir darbe olduğunu dile getirdi. Bağımsız ve tarafsız yargının önemine dikkat çeken Vural, "Hepimizin vicdanına sığacak bir adalet istiyoruz. Adalet vicdanlara sığmazsa hepimiz sıkıntıya gireriz." ifadesini kullandı.

Vural, kapsamlı bir değerlendirmenin Genel Merkez tarafından yapılacağını aktardı.

KAMALAK: HER ŞEYE RAĞMEN ÇOK ÖNEMLİDİR

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise "Ergenekon Davası" kararlarıyla ilgili, "Elbette bu kararlar, demokrasi yönünde olumlu gelişmelere yol açar diye düşünüyorum. Ama tek başına demokrasiyi korur, darbeleri önler diye ümit etmek de doğru değildir. Ama o yönde de yine her şeye rağmen çok önemlidir" dedi

Kamalak, AA muhabirine, "Ergenekon Davası"nın karara bağlanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kararların Türkiye bakımından üzücü ve düşündürücü olduğunu söyleyen Kamalak, aydın kesimin normalde demokrasi mücadelesi vermesi gerekirken demokrasiye karşı darbe planları içerisinde yürüdüğünü ifade etti.

Davayla ilgili kararı veren hakimlerin Türkiye'nin okullarında okuduğunu hatırlatan Kamalak, Anayasa'nın 138. maddesi gereğince de hakimlerin kararlarını anayasaya, kanunlara ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre verdiklerini söyledi. Kamalak, "Şimdi çıkıp da hiç kimse 'hakimler keyfi davranmıştır, Anayasayı çiğnemiştir, kanunlara uymamıştır, hukuku es geçmiştir, vicdanlarını da çiğnemişlerdir diyemezler'. Ben diyemiyorum en azından" ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
Laan biRiniz çıkın ve deyinKi AKP ve akpLi kürt vekiller pekaknın ÖNünü açabilmek için TÜRK düşmanlıgı yapıyor..pekakq destekÇiliği yapıyor Atatürk düŞmanlıgı yapıyor..cumhuriyeti tarumar ediyor deyin BE!!!aÇın üç hilali aÇın TÜRKLÜĞÜN yolunu!
Şu an itibariyle Türkiye'deki tüm hukuk fakülteleri yıkılıp yerlerine AVM yapılabilir. Gereği kalmadı..
Hak ve adalet yerini buldu diye zorunami gidiyor
ergenekon da balyoz da ab ve abd planı olan büyük israil devleti B.O.P. a karşı çıkan VATANINI SEVEN asker ve sivillere karşı cumhuriyeti hazmedememiş hainler koalisyonu akp nin fetoşun pkk nın hesaplaşmasıdır.
pkk yı yöneten de onlar değilmiydi. seçimler öncesinde pkk dan yardım alalım diyen onlar değilmiydi, ne çabuk unuttunuz. vatan severlik onlara kaldıysa vay bu ülkenin haline. şimdiye kadar zaten bunun göstergesi değil mi..
evet dagdakı pkk pisliklerinın elınde bomba var ama 30 40senedır bır sey yapamıyor asker ne kadar ızın verırse o kadar yapabiliyordu. ama bır genel kurmay baskanı ise devletı yıkar basınada gecer kenan gibi kımsede gık dıyemez ama herkes sayın erdogana her seyı dıyor.. demekki adalet var.
Ey Vural adam gibi açıklama yap...Her yere kıvırma... Ya Hukuk devleti de, ya da Darbecilerleyim de... Öyle - böyle kıvırma...
yıllarım mhp de geçti ancak artık iyice saçmalamaya başladı neyi ve den savunduğu bile belli değil sen şimdi deliller nelerdir bilmeden birilerinin borozancılığını neden yapıpta iyice oy kaybediyorsun senin üzerine vazifemi sen ülkeyi bir adım ileriye nasıl götürebileceğinin planını proğramını koy ortayada görelim her olumlu ve olumsuz duruma muhalefet etmekle olmaz bu ülke hepimizin doğruya doğru yanlışa yanlış diyebilmiyorsan seninle işim olmaz bu kafayla devamedin bakalım baraşı aşabilirmisiniz
mhp nerde duracağını bilmiyor ...iki arada bi derede kalmış gibi.bence chp mhp birleşse bu ülke için daha iyi olur....
Aynen Müslüman Türkler şunu unutmasın. Bu askerler PKK ya aman vermedikleri için içeride, Bu askerler içeri girdi PKK şimdi elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Müslüman Türk Milleti şunu unutmasın. Bu tablo böyle giderse batı da işgal edilecektir.
teröre aman vermeyenler tutsak, bebek katileri askerimi halkımızı tehdit edip öldürenler dışarda çifte bayram kutluyorlar. bir gün bu kararı verenler türk milletinin yüzüne bakamayacaklar bu insanların ahı çıkacak illa çıkacak bekleyin
yazık şu paşalara müslüman değil diyenlere soruyorum dağda ateşe tapıp namazla dalga geçen aponun askerleriyiz diye paçavraları sokaklarda salalyan en ufak bir şeyde hükümete değil de ülkeye zarar vermeye çalışan camileri yakanlar mı müslümanda onları susturamıyorsunuz onlar mı müslümanda biz müslümanız biz islamiyeti savunuyoruz diye geziniyonuz sizin müslümanlığınızdan şüphe etmek için başka bir gerekçe varmıdır ? bu adamların namazla dalga geçtiğini cami bombaladığını ve yahut bu ülkenin dini değerlerine ne zararı olduğunu gördünüzde bu adamları dinsizlikle suçluyorsunuz.
BU KARALAR TÜRKİYEMİZİN BUNDAN SONRA DAHA İLERİYE KOŞARAK GELİŞECEĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR VE İÇERİSİNDEKİ BÖRTÜ BÖCEĞİ TEMİZLEMEKTEN HERZAMAN KORKUSUZCA ÜSTESİNDEN GELECEK TÜRK ADELETİ HAKİM VE SAVCILARINI CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM ALLAHIM BU VE BU GİBİ OLUŞUMLAR İÇİNDE OLAN VATAN VE DİN DÜŞMANLARININ OYUNLARINI BOZ VE TÜRK-İSLAM SANCAĞINI İLELEBET ŞAHLANDIR
evet evet haklısın çevir kazı yanmasın :)
tarihin bir sayfasında da objektif olun be. birinizde çıkıp az bile diyecek yüreğe sahip değilmisiniz!!! tuzunuz kuruydu yıllardır zulmettiniz insanlara ve hala binlerce gayrimeşru davalar varken hala utanmadan eski saltanatınızı korumanın derdindesiniz değilmi. Allah sizi islah etsin, yok olmayacak gibiyse belanızı versin yeter artık be.Allah tan korkunuz yok anladıkta sizi doğuran anadan babadan utanın biraz.Gerçi onlarında ne olduğu belli değil doğru ya ..! Karabasan gibisiniz Türkiye nin önünde 100 yıldır ama artık hükmünüz bitti.
Bu iki parti sözcüsünün yorumlarından anlaşılıyorki verilen cezalar hoşlarına gitmiş.Eğer adam gibi parti olsaydınız.Ülke bu duruma düşmezdi.MHP hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor.
Haberde ilk tepki diyor ama Nedense tepki veren yok :) başlık farklı haber farklı
UYU GÜZEL ÜLKEM VATAN SEVERLER HAİN OLDU HİÇ İYİ Bİ DRUM DEĞİL ARTIK AYAKLAR BAŞ OLMUŞTUR HELEL SANA BEYAZ TÜRK VATANDAŞIM
Yaş ve kuruları ayırmak için neden mahkeme sorumlusu olmadın.Siyaseti seçtin bol keseden konuş bakalım.Darbaya karşıyız ama diyerek.
Vatan severlik islamı ayaklar altına almakla mı olur mert869 ahmağı. AKP yede meclisde müslümanım geçinenlere de iki çift lafım var. Güya yüzde 98 i müslüman bir ülkeyiz; 1 ocak tatil olur, çünkü yılbaşı eğlenip kutlayanlar sabahındarahat etsin diye ÇOK DOĞRU ama daha dün KADİR GECESİ idi peki onda dini görevini yapanlar sabahında neden dinlenemiyor.
Olaylara medyanın yönlendirmesi ile bakan cahil halk herkes kendi adamını kolluyor bunun neresi anlaşılmıyor çıkarın at gözlüklerinizi
yahu kardeş cahil halk diyorken sen kendini ne sanıyorsun acaba, halk değil de nesin. ne ayaksın. kendini kaf dağının tepesinde falan mı görüyorsun allahın cühelası. anlamadın mı hala olanları. Türkiye de taraflar var ve herkes kendi tarafını haklı karşı tarafı da ya cahil ya cühela ya makarnacı ya ayyaş olarak tanımlıyor yani tencere dibin kara seninki benden kara misali. sen ya makarnacısın ya beyni uyuşmuş ayyaşsın sonuçta bir tarafsın. eğer taraf değilsen de böyle konuşuyorsan zaten kusura bakma ama kendini birşey sanan salaklardansın. hepsi bu.
halk cahil olmasa bu din simsarlarına inanırmı ya islamiyeti biz yanlış biliyoruz yada bu AKP liler müslüman değil yoksa bukadar dindarlık yapıpta kul hakına girenler zolum yapanlar intikam peşinde olanlar müslüman olabilirmi müslüman hırsızlık yaparmı müslüman cıkar amaçlı ceteler oluştururmu oluşturduğu cetelerle insanları zor duruma düşürüp haysiyetiyle şerefiyle oynarmı bunu Türk milleti görüyorda destek oluyorsa Allah katında aynı sucu işliyor yok bilmiyorlarsa cahil değillermi ülkede yaşanan vatan hainliklerinden
oy kaybetmekten korkmasalar o dillerinin altında neler gizli nelerrr
BENCE VURAL SEN KANSERSİN...O KADAR ZAYIFLAMIŞSİNKİ...BU HAYRA ALAMET DEĞİL ...ÇÖNKÜ ÖYE OLDUĞUN ÖRGÜTÜN ÜYELERİ VE LİDERLERİNİN BİR KISIM KODESTELER...ÖZÜNTÜDEN OLMALI...SENİ GİDİ ETÖ ÖYESİ.
Diğer Haberler