HABER

Mıchelın, sürücüleri bilinçlendiriyor

İSTANBUL (İHA) - Michelin, lastiklerde doğru hava basıncının önemi konusunda bilinci artırmak için, İstanbul Auto Show Fuarı kapsamında sürücülerle buluşacak.

Michelin, karayolu hareketliliğinin daha güvenli ve ekonomik olması için hizmet vermeye devam ediyor. Lastiklerde doğru hava basıncının önemi konusunda bilinci artırmak için, İstanbul Auto Show Fuarı kapsamında sürücülerle buluşacak olan Michelin 3, 4, 5, 11 ve 12 Kasım tarihlerinde, CNR Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde, çıkış kapısı yanında etkinlikler düzenleyecek. Araçların ücretsiz lastik hava basıncı ölçümü ve ayarını yapacak olan Miclelin, sürücülere pratik tavsiyelerde bulunacak. Sürücülerin yalnızca birkaç dakikasını alacak lastik hava basıncı ölçme işlemi, Michelin ekiplerince yapılacak ve ölçüm sonrasında araç üreticisinin tavsiyesine uygun olarak doğru hava basıncı ayarlanacak.

Yapılan açıklamaya göre, doğru basınç ile şişirilmemiş lastik, yakıt tüketiminde artışa ve lastik ömründe azalmaya neden oluyor. Düşük hava basınçlı lastik, patlama riski, yol tutuş kabiliyetinde azalma ve ıslak zeminde kontrol kaybı gibi can güvenliğini tehdit eden sonuçlar doğurabiliyor. Yapılan incelemeler, bugün dünya üzerinde bir çok aracın kimi zaman tehlikeli boyutlara ulaşan ölçülerde eksik hava basınçlı lastiklerle kullanıldığını ortaya koyuyor. Michelin'in 2004 yılında 18 Avrupa ülkesinde gerçekleştirdiği "Doğru Hava Basıncı" aktivitesi sırasında yaptığı araştırmada, karayolundaki araçların yüzde 66'sının düşük basınçlı lastiklerle kullanıldığı ortaya çıktı. Michelin, Türkiye'de ikincisi düzenlenen bu aktivite ile, motorlu taşıt kullanıcılarının güvenlik ve yakıt tasarrufu açısından kritik öneme sahip olan düzenli hava basıncı ölçümünü alışkanlık haline getirmelerini sağlamayı amaçlıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön