Milyonlarca kadın yumurtalık kanseri riski taşıyor! Peki en önemli belirtisinin şişkinlik olduğunu biliyor musunuz?

Milyonlarca kadın yumurtalık kanseri riskiyle karşı karşıya ancak çoğu kadın en önemli belirtisinden bihaber. Uzmanlara göre yalnızca 5 kadından biri yumurtalık kanserinin en önemli uyarı işaretinin şişkinlik olduğunu bildiğini söylüyor. Buna karşılık kadınların neredeyse dörtte üçü memedeki veya koltuk altındaki bir topağın meme kanserinin bir işareti olabileceğini biliyor. Ancak her iki rakam da yeterince iyi değil.

Milyonlarca kadın yumurtalık kanseri riski taşıyor! Peki en önemli belirtisinin şişkinlik olduğunu biliyor musunuz?

İngiliz doktor Annwen Jones kadınları her iki rakam konusunda da uyarıyor ve şöyle konuşuyor: 'yumurtalık kanserinde farkındalık kampanyaları hayat kurtarma gücüne sahip. Kadınların bu bilgiden yoksun olması kesinlikle kabul edilemez. Meme kanseri ve yumurtalık kanseri riski olan herkesin oturup kendilerine sormasını istiyorum, bu belirtileri biliyor muyum? Sürekli şişkinlik durumunda kadınlar genellikle probiyotik yoğurt ya da glutensiz gıdaları yemeği tercih ediyor. Ancak çok geç evrede doktora görünmeyi düşünüyorlar. Ancak erken evrede teşhis edilirse hayatta kalma şansınız yüzde 90 olacaktır. İkinci aşamada ise bu şans yüzde 40'a düşer.

2

BİLMENİZ GEREKEN DİĞER İŞARETLER

Bir çok yumurtalık kanseri semptomu huzursuz bağırsak sendromuyla benzer belirtileri verdiğinden anlaşılması zordur. Şişkinliğin yanı sıra dikkat etmeniz gereken belirtiler şunlar: Karnınızda veya pelvik bölgenizde ağrı, iştahtaki değişiklikler her zaman kontrol edilmeye değer. Yemek yerken birden doygunluğa erişiyorsanız, çok sıvı tüketmeseniz bile çok sık tuvalete çıkma isteği duyuyorsanız, kaka alışkanlıklarında değişiklik. Örneğin günde bir iki kez çıkarken beş altı kez tuvalete bu nedenle giriyorsanız ve açıklanamayan kilo kaybı. Eğer aktif olarak kilo vermeye çalışmıyorsanız bu iyi bir işaret değil. Açıklanamayan kilo kaybı kanserli insanlarda çok yaygın bir semptomdur. Doktora ilk gitmenizin nedenlerinden biri olabilir.

Cancer Research UK şöyle diyor: “Diyet yapmıyorsanız ve normal kilonuzun yüzde 5'inden bir ay veya altı ay içinde yüzde 10'dan fazlasını kaybederseniz, doktorunuz bunun nedenini bulmak isteyecektir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler