Milyonlarca kişinin kimlik bilgisine ulaşan suç örgütü çökertildi

GSM firmalarından birine ait kurumsal şifreyi yasa dışı yollarla ele geçirip abonelere ait kimlik bilgilerine ulaşarak dolandırıcılık yapan suç örgütünün 16 üyesi, 8 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, GSM firmalarından birine ait kurumsal şifreyi yasa dışı yollarla ele geçirip abonelere ait kimlik bilgilerine ulaşarak dolandırıcılık yapan suç örgütü çökertildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara, Adana, Antalya, Hatay, Karabük, Denizli, İstanbul, Kırklareli'ndeki suç örgütü üyelerinin GSM abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşıp T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı fotokopisi, adres, anne kızlık soyadı, anne-baba isimleri, doğum yeri ve tarihi gibi bilgilerle sahte kimlik hazırladıklarını tespit etti.

16 GÖZALTI

Bunun üzerine harekete geçen ekipler, vatandaşların adına izinsiz GSM hattı çıkartan, başkalarının adına banka hesapları açarak yasa dışı yollarla elde ettikleri gelirlerin izini bu hesaplar aracılığı ile kaybettirmeye çalışan, kimlik bilgilerini yasa dışı bahis sitelerine satan 16 kişiyi gözaltına aldı.

50 MİLYON KİŞİNİN KİŞİSEL BİLGİLERİ...

Dijital materyallerde yapılan incelemelerde 50 milyon kişiye ait kimlik ve adres bilgisi, ayrıca GSM firmasının sorgulama sayfasında bulunan yüz binlerce kimlik bilgisinin yasa dışı yollarla üçüncü şahıslara satıldığı tespit edildi.

Gözaltına alınan 16 şüpheliden 7'si çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, 9'u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
O GSM firması hangisiyse bu bilgileri kimler satıyorsa bu tespit edilene kadar faaliyetleri dondurulmalı. Bunları yakaladın ama bilgileri satanlar o GSM firmasında çalışmaya hala devem ediyor. Bugun bunlara satan yarın başkasına satar. Bu olay basit bir olay değil. Ömür boyu hapis gerektirir bence. Bundan önce de kişisel bilgi satan bir kaç bankacı haberi okumuştum. Bu kişisel bilgilere erişim hakkı afedersiniz alt seviye ücretli kişilerde olmamalı. Para için her şeyi yapıyorlar ...
bu bilgileri sızdıran gsm firmasının kendisi bile olabilir. gsm call center eski çalısanı olarak neler gördüm zamanında neler. artık vicdanım elvermediği için istifa ettim yurt dışına çalışmaya çıktım ailemi çocuklarımı bırakarak
50 milyon abone olsa olsa Türk Telekom da olur
Devlet daha kendi vatandaşının bilgilerini koruyamıyor. Geçen senelerde bir hacker grubu da ele geçirmişti milyonlarca vatandaşın bilgilerini.
özel sirketin bilgilerini de Devletmi koruyacak nasıl bir güruhsunuz siz
ayrıca bu şirket türk telekom olabilir bilginize çünkü geçen ay sadece türk telekom mobil hatları yaklaşık 5-6 saat fatura olanların ulaşılmıyordu
@fellifelis denetim mekanızması denen bir sistem var unutmayalım Devlet yönetimi bu şirket değil
e bu bilgileri çalınanların durumu ne olacak? ulan nasıl bir ülke olduk bu nedir 50 milyon ne demek sıradan birşey gibi oldu bu tür olaylar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler