HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mısır'da mezar yeri fiyatları ikiye katlandı

KAHİRE (AA) - HALİD USAME - Mısır'da yaşanan ekonomik kriz vatandaşların hayatını her alanda zorlarken, mezar yeri fiyatlarında da yüzde 100'ün üzerinde artışa sebep oldu.

Mısır para birimi cüneyhin geçen yıl döviz karşısında aşırı değer kaybetmesi sonrası oluşan ekonomik kriz Mısırlıların peşini vefatlarından sonra bile bırakmıyor.

Başkent Kahire'de mezarlık ve defin işlerinde çalışan işçiler, hükümetin 2015 yılında başlattığı ekonomide iyileşme çabalarının vatandaşların hayatlarına hiçbir olumlu etkisinin olmadığını, aksine ekonomik krizin mezarlıklara kadar uzanmasına yol açtığını söylüyor.

Mezar yeri fiyatlarındaki aşırı artış en çok yoksul kesimle orta gelirli aileleri düşündürüyor. İskan Bakanlığı geçen yıl haziran ayında mezar yeri almaya gücü yetmeyen kişiler için 50 dönüm alan tahsis etti.

- Taksitle mezar satışı

Yaşanan krizden çıkar sağlama peşinde olan Mısırlı "mezarlık emlakçıları" ise taksitli satış uygulaması başlatmış durumda. AA muhabirine konuşan emlakçı Muhammed Hüseyin, serbest kur rejimine geçildikten sonra mezarlık fiyatlarının bir yılda yüzde 100 ila 150 oranında arttığını belirtti.

Bu nedenle taksitle mezar yeri satışına başladıklarını söyleyen Hüseyin, "Ekonomik reformların getirdiği çöküşten kurtulmanın tek yolu, müşterileri çekmek için kolaylıklar sunmak." dedi.

- "Cesedimin bağışlanmasını vasiyet edeceğim"

Mısır'da sırf mezar yeri fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle ölünce organlarının bağışlanmasını isteyenler bile var.

Siyasi bilimler alanında araştırmacı Muhammed Ahmed, artan mezarlık fiyatlarına tepki göstererek, "Cenaze namazımın kılınmasından sonra, Kahire Üniversitesi'ndeki tıp fakültesi öğrencileri yararına kullanılması için, cesedimin bağışlanmasını vasiyet edeceğim." dedi.

İnşaat Mühendisi Dakir Abdullah ise ülkede fiyat belirleme konusunda herhangi bir denetim organının olmadığından şikâyet ederek, "Mısır piyasası rastgele fiyat belirlenmesi konusunda sorun yaşıyor." diye konuştu.

Abdullah, denetimsizliğin, mezarlık fiyatları konusunda bölgeler arasında aşırı fark oluşturduğunu belirterek, "Mısır'daki gözlem kurumları gerekli oranda aktif değil. Özellikle de serbest kur sistemine geçilmesinden bu yana piyasada fiyatların belirlenmesi konusunda yeterli yaptırım yok." ifadelerini kullandı.

- Ünlülerin mezarlarına yakın bölgelerde fiyatlar daha yüksek

Emlakçı Abdullah Hamdi, mezarlık fiyatlarındaki fahiş artış sebebiyle bunun ticari bir sektöre dönüştüğünü dile getirdi. Hamdi, "Bazı arazi sahipleri mezarlık inşaatı ve satımı alanında yatırım yapmaya başladı. Bunun sebebi ise diğer sektörlere göre çok daha fazla kârlı olması. Hükümetin de fiyatlara hiçbir müdahalesi yok." dedi.

Mezarlık fiyatlarının bölgeden bölgeye değiştiğini kaydeden Hamdi, "Bazı ünlü kişilerin mezarlarına yakın bölgelerde fiyatlar daha yüksek. Buralarda bir mezar yeri, 500 bin cüneyh (yaklaşık 28 bin dolar) gibi rakamlara satılıyor." diye konuştu.

En Çok Aranan Haberler