HABER

MSB'dan "A400M projesi" açıklaması

Türkiye'nin AB üyesi altı ülke ile birlikte Avrupa'nın en önemli havacılık projesi olan ''A400M Projesi''ni başlatan ortaklardan biri olduğu belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Genel Sekreterliğince yapılan açıklamada, ''Türkiye'nin müzakerelerdeki pozisyonu, projedeki uçak sayısının azaltılmaması ve uçak baz fiyatında ise artış olmaması şeklindedir'' denildi.

MSB Genel Sekreterliği, Hava Kuvvetleri Komutanlığınca uzun menzilli askeri nakliye uçağı ihtiyacını karşılamak üzere uluslararası konsorsiyum ortaklığı ile yürütülmekte olan A400M Projesi konusunda ''gerçek dışı'' bir haber yayımlandığı belirtilerek bu konuda açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'nin AB üyesi altı ülke ile birlikte Avrupa'nın en önemli havacılık projesi olan ''A400M Projesi''ni başlatan ortaklardan birisi olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Başta TUSAŞ olmak üzere savunma ve havacılık sanayimiz uçağın tasarım ve üretiminde toplam 1.5 milyar avro tutarında iş payına sahiptir. Uçağın en önemli parçalarından biri olan orta gövde, uçakların tamamı için Türkiye'de imal edilmektedir.

Proje, altı ortak ülke adına, 'Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı' (OCCAR) tarafından yürütülmektedir. Yüksek performans hedefleri ile tasarlanmakta olan uçağın, geliştirme safhasında meydana gelen gecikmeler ve ana yüklenici 'Airbus Military' firmasının maliyet artışı talepleri sebebiyle bir yılı aşkın bir süredir sözleşme değişikliği müzakerelerine devam edilmektedir. Söz konusu müzakereler, OCCAR bünyesinde kurulan bir müzakere heyeti tarafından yürütülmekte olup, duyulan ihtiyaca göre ülkelerin savunma bakanlıklarının muhtelif seviyelerde katılımları ile devam etmektedir. Bu kapsamda, projenin önemi sebebiyle görüşmeler iki kez bakanlar düzeyinde gerçekleştirilmiştir.

Müzakerelerin tamamlanması için öngörülen hedef 31 Ocak 2010 tarihidir. Türkiye'nin müzakerelerdeki pozisyonu, projedeki uçak sayısının azaltılmaması ve uçak baz fiyatında ise artış olmaması şeklindedir.

Söz konusu haberde Türkiye'nin durumuna ilişkin yer alan bilginin gerçeği yansıtmadığı görülmektedir.''

Geri Dön