HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Muammer Güler tahşiyeciler operasyonunu böyle anlatmıştı

Gözaltı kararı alınan 32 kişinin, 2009’da 'Tahşiyeciler' olarak bilinen gruba yönelik düzenlenen operasyonda 'suç ve delil uydurdukları' 'kumpas kurdukları' iddia edildi.

Muammer Güler tahşiyeciler operasyonunu böyle anlatmıştı

Anadolu Ajansı'nın haberine göre 14 Aralık soruşturmasında gözaltı kararı alınan 32 kişinin, 2009’da 'Tahşiyeciler' olarak bilinen gruba yönelik düzenlenen operasyonda 'suç ve delil uydurdukları' 'kumpas kurdukları' iddia edildi. Söz konusu operasyon İstanbul ağırlıklı olmak üzere 22 Ocak 2010'da 'El-Kaide'ye yönelik düzenlenmişti. Operasyona ilişkin basın açıklamasını dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler yapmıştı. Güler, operasyonla ilgili şu detayları vermişti:

"EL KAİDE'YE YÖNELİK..."

“İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma komutanlığı, Ankara, Erzurum, Kayseri, Kırıkkale Niğde ve Samsun il emniyet müdürlükleri ile 22 Ocak 2010 günü, radikal dini motifli bir terör örgütüne, yani El Kaide terör örgütüne yönelik olarak eş zamanlı ve müşterek bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyon sonucunda 57 kişi yakalanarak gözlem altına alındılar. Ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 3 el bombası, 1 sis bombası, 7 tabanca, fişekler hançer kılıç ve çok sayıda örgütsel döküman ses kayıt cihazları ele geçirildi. bu dökümanlar üzerinde ayrıntılı inceleme yapılıyor.

"CİHAT BÖLGELERİNE GİDEREK..."

Bu operasyonunun önemini şöyle anlatmakta mümkündür. Yakalanan örgüt mensuplarının bir kısmının legal ve illegal yollarla yurt dışıan çıkarak, cihat bölgeleri olarak bilinen yerlerde kaldıkları, cihat bölgelerine gönderilecek örgüt mensuplarına eğitim amacıyla ormanlık alanlarda spor ve kamp faaliyetleri icra ettikleri, bu faaliyetlerde askeri eğitim de yaptırdıkları, ayrıca operasyonda yakalanan bir kısım örgüt üyelerinin de El Kaide'nin Avrupa Türkiye ve Suriye sorumlusu olarak bilinen Louai Sakka isimli şahısla ve daha önce de 15 -20 Kasım 2003'deki bombalama olaylarına karışarak sonradan ırak'ta öldüğü anlaışan Habib Aktaş ile de ilgili oldujkları tespit edilmiştir. Adı geçen şahıslar adli mercilere çıkarılmış bulunmaktadırlar.

"İSTİHBARAT PAYLAŞIMINA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM"

El Kaide ile ilgili bu operasyonu anlattıktan sonra ki bizim bu tür örgütlere karşı olan takibimiz hassasiyetimiz devam etmektedir. Bu konudaki hem il emniyet müdürlüğümüzün, hem il jandarma komutanlığımızın, ilgili istihbarat birimleriyle yaptıkları müşterek çalışma için, verimli ve koordineli bir işbirliğine ve her alandaki istihbarat paylaşımına özellikle dikkat çekmek istiyorum.

Sadece bu operasyonda değil diğer bütün operasyonlarda istanbul'da il jandarma komutanlığımız, il emniyet müdürlüğümüz ve ilgili isthbarat birimleri, verimli bir işbirliği koordinasyonu içinde, istihabarat paylaşımını valilik koordinesinde sürekli icra etmektedirler. Bu nedenle önemli operasyonları gerçekleştirmişlerdir. 2009 yılında İstanbul valiliği, terör asayiş mali şube narkotik ve bilişim suçları kapsamında organize suç örgütlerine yönelik olarak uzun süreli takibi gerektiren 779 planlı operasyon yapılmıştır. Bunların sonucunda 5781 şüpheli yakalanmış ve 2614'ü de tutuklanmıştır."

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler