HABER

Müşerref'ten olağanüstü toplantı

İslamabad (AA)- Pakistan'da eski başbakanlardan Benazir Butto'nun bugün suikaste kurban gitmesi, diğer muhalefet partileri ve yandaşları arasında üzüntüye yol açtı.

Butto'nun ardından geçen ay sürgünden ülkesine dönen eski başbakan Navaz Şerif, Butto'nun ölümüyle birlikte Ravalpindi'deki hastaneye geldi. Şerif'in üzgün bir şekilde Butto'nun naaşının başında oturduğu belirtiliyor.

AFP ajansı, Şerif'in, Butto'nun ölümünden sonra Pakistan halkına, Butto ile savaşlarını onun ölümünden sonra da sürdürme sözü verdiğini aktardı. Hastane önündeki kalabalığa da seslenen Şerif, "Kalbim kan ağlıyor.

Sizin gibi ıstırap içindeyim" diye konuştu. "Butto benim kız kardeşimdi" diyen Şerif, "Kendinizi yalnız hissetmeyin, sizinle birlikteyim. İntikamımızı alacağız" ifadesini kullandı.

Bu arada, Ravalpindi'deki hastanenin önünde toplanan Butto yanlıları, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref aleyhine sloganlar atıyor. Göstericilerin bir kısmı "katil Müşerref" diye bağırırken, bazılarının araçlara taş attığı belirtiliyor. Gözyaşlarına boğulan Butto yanlıları, acil servisin girişindeki cam kapıyı da kırmıştı.

Butto'nun memleketi Karaçi'de, ölüm haberinin ardından silah sesleri duyulduğu belirtiliyor. Peşaver kentindeyse gösteri düzenlendiği, polisin göz yaşartıcı gaz ve cop kullanarak göstericileri dağıttığı bildiriliyor.

Benazir Butto'nun lideri olduğu Pakistan Halk Partisi'nin önde gelen yöneticilerinden Ferzana Reca, "Benazir Butto'nun ülkede birliğin sembolü olduğunu, dolayısıyla bu saldırının Pakistan'ı bölmeye yönelik bir girişim olduğunu" söyledi.

Bu arada Butto'nun suikasta kurban gitmesinden sonra Müşerref'in bu akşam acil toplantı yapacağı bildirildi.

Devlet televizyonundaki haberde, Müşerref'in bu akşam başkent İslamabad'da yapılacak acil toplantıya başkanlık edeceği belirtildi.

Öte yandan, Beyaz Saray sözcüsü Scott Stanzel, Butto'nun öldürülmesiyle ilgili olarak ABD Başkanı George Bush'un bilgilendirildiğini söyledi. Stanzel, Bush'un Texas'daki çiftliğinde tatilde olduğunu ve kendisine konuyla ilgili brifing verildiğini kaydetti.

Öte yandan saldırıya İngiltere, İtalya, İsviçre, Hindistan ve Vatikan'dan da kınama geldi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön