Nevruz kutlamaları mitinge dönüştü

Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleştirilen Nevruz kutlamaları, bölücü örgüt PKK'nın propagandası haline dönüştü. Birçok ilde polis ile çatışan göstericiler, caddelere, araçlara ve dükkanlara maddi hasar verdi.

BAŞKENT'TE NEVRUZ KUTLAMASI BÖLÜCÜ ÖRGÜT GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ Başkent'te düzenlenen Nevruz kutlamaları bölücü örgüt yanlısı grupların gösterisine dönüştü.

Aralarında DTP'nin de olduğu çeşitli sivil toplum örgütü ve siyasi partiler tarafından düzenlenen Nevruz kutlaması, grupların Toros Sokak'ta toplanmalarıyla başladı.

Oluşturulan kortejin ardından grup mitingin yapılacağı Abdi İpekçi Parkı'na yürüyüşe geçti. Bölücü örgütü simgeleyen renklerin olduğu giysilerin küçük çocuklara giydirildiği görülürken, bölücü örgüt elebaşı lehine atılan sloganlar dikkat çekti. Grup, mitingin yapıldığı Abdi İpekçi Parkı'na polis ekipleri tarafından oluşturulan arama noktalarında yapılan aramalardan sonra alındı. Yapılan aramalar sırasında yasak olduğu belirlenen bazı sloganların yazılı olduğu dövizlere el konuldu. Mitingde bir konuşma yapan DTP Milletvekili Hasip Kaplan, Nevruz'un resmi bayram olması gerektiğini söyleyerek, resmi bayram olması durumunda acıların yaşanmayacağını savundu.

KONYA'DA PKK PROPAGANDASI YAPAN 5 KİŞİ TUTUKLANDI
Konya'da, Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından düzenlenen Nevruz programında terör örgütü PKK propagandası yaptığı iddiasıyla adliyeye sevk edilen 9 kişiden 5'i tutuklandı.

Konya'da İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi (TEM) ekipleri tarafından Nevruz nedeniyle DTP tarafından düzenlenen programda terör örgütü PKK lehine slogan attığı iddiasıyla gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 9 kişiden 5'i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İZMİR'DE OLAYLI NEVRUZ
İzmir'de, DTP il binası önünde toplanan çok sayıda gösterici, yasa dışı sloganlar atarak emniyet güçlerine ve belediye otobüslerine taşlarla saldırdı.

İzmir'de, PKK yanlısı göstericiler, Nevruz bahanesiyle Gündoğdu Meydanı'nda toplanmalarına izin verilmeyince Çankaya Hürriyet Bulvarı'ndaki DTP İl Başkanlığı önünde toplandı. Caddeyi trafiğe kapatan göstericiler, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan lehine slogan atıp sözde Kürdistan bayrağı açtı. DTP il binası yanında bulunan dershanede eğitim gören öğrenciler, gösteri nedeniyle uzun süre mahsur kaldı. Dershane yetkililerinin öğrenci velilerine haber vermesi ile veliler gelerek çocuklarını göstericilerin arasından tek tek kaçırdı. Emniyet güçlerinin tüm uyarılarına rağmen yasa dışı slogan atmaya devam eden gruba polisler taşlı saldırıda bulundu. DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal'ın da katıldığı gösteride, bazı göstericiler üzerindeki kıyafetleri çıkararak ateş yaktı. Yaklaşık üç saat DTP il binası önünde bekleyen göstericiler, dağılırken çevredeki araç ve iş yerlerine zarar vermeye başladı. Polisin biber gazı ve cop ile karşılık verdiği göstericiler, bir süre sonra müdahale edilerek dağıtıldı.

ŞANLIURFA'DA 102 GÖZALTI
Şanlıurfa'daki Nevruz etkinliğinde terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atarak polise taşlı saldırıda bulunan 102 kişi gözaltına alındı.

Önceki gün DTP Şanlıurfa İl Teşkilatı tarafından organize edilen Nevruz kutlaması, kentin Haleplibahçe semtinde yapılmıştı. Kalabalıktan ayrı bir yerde bulunan iki ayrı grup, PKK ve terörist başı Abdullah Öcalan lehine slogan atarak yürüyüşe geçmişti. Göstericiler, Şehitlik Parkı yakınlarına gelerek burada güvenlik önlemi alan polise taşlı saldırıda bulunmuştu. Olayların yaşandığı sırada 65 kişi gözaltına alınırken daha sonra yapılan operasyonlarda bu sayı 102'ye yükseldi.

ERZURUM'DA DTP'NİN NEVRUZ KUTLAMASI
Erzurum'da Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından organize edilen Nevruz kutlaması, yaklaşık 300 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Nevruz ateşi üzerinden atlayan bazı çocuklar yanma tehlikesi atlattı.

Kazım Yurdalan Mahallesi, Eski Mal Meydanı'nda düzenlenen Nevruz kutlaması, polisin yoğun güvenlik tedbirleri altında başladı. Kutlamalar yaklaşık 300 kişinin katılımıyla gerçekleşirken, vatandaşlar alana üzerleri arandıktan sonra alındı, sakınca görülen pankartlara izin verilmedi. DTP yöneticilerinin konuşmalarının ardından Nevruz ateşi yakıldı. Ateşin üzerinden atlayan bazı çocuklar yanma tehlikesi geçirdi. Nevruz, yerel sanatçıların Kürtçe müzikleri eşliğinde halay çekilerek kutlandı.

Yaklaşık 4 saat süren Nevruz kutlaması olaysız bir şekilde sona erdi.

ADANA'DA ÖCALAN SLOGANLARI
Adana'da düzenlenen Nevruz kutlamaları, terör örgütü PKK'nın mitingine dönüştü. Etkinlikte PKK yazılı pankartlar açılırken, terör örgütü ve elebaşısı lehinde sloganlar atıldı, posteri taşındı.

Alanı dolduran çok sayıda kişi bölücü başı bebek katili terörist Abdullah Öcalan lehine sürekli sloganlar attı. Teröristbaşı Öcalan'ın posterleri açıldı.

Nevruz Tertip Komitesi Başkanı Ali Karuç, yaptığı konuşmada Öcalan'a sayın diye hitap etti. Karuç, Başbakan Erdoğan'ın PKK'ya terör örgütü denmesi gerektiğini söylediğini belirterek, "PKK halktır" dedi.

TATVAN'DA NEVRUZ KUTLAMALARI OLAYSIZ SONA ERDİ
Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından Bitlis'in Tatvan ilçesinde düzenlenen Nevruz kutlamaları olaysız bir şekilde sona erdi.

Fuar alanında yakılan ateş ile başlayan kutlamada konuşan DTP Bitlis milletvekili Nezir Karabaş, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetini eleştirdi. Karabaş, "Dün Siirt Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın'ın, yanına gelip kendisi ile tokalaşmak isteyen DPT'li milletvekillerinin elini tutmayarak, 'Ben PKK'ya terör örgütü demeyenlerin, çocuk katilerine terör örgütü demeyenlerin elini sıkmam' açıklamaları çok acıdır. Bugün bu halkın vekilinin elini sıkmayanları, vekillerini tanımayanları bu halk da yarın tanımaz" dedi. Siirt, Hakkari ve Van'da Nevruz'a resmi izin verilmeyerek provokasyon yapıldığını da ileri süren Karabaş, daha sonra konuyu İmralı'ya getirerek, "İmralı Cezaevi sorununu çözmek için ise iki seçenek vardır. Ya Sayın Öcalan başka bir cezaevine nakledilsin ya da İmralı'nın koşulları yaşanabilir hale getirilsin."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler