Obeziteye karşı "Beslenme Başöğretmeni"

Ankara (AA) - Sağlık Bakanlığı, obeziteyle mücadele amacıyla ülke genelinde "Beslenme Başöğretmeni" statüsü oluşturulmasını planlıyor.

Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde obezitenin önlenmesi ve çalışmaların etkin ve yaygın yürütülmesi için "Türkiye Obeziteyle Mücadele Programı ve Ulusal Eylem Planı Taslağı" hazırladı. Taslak, konuyla ilgili bakanlıklar ile kurum ve kuruluşların görüşüne sunuldu.

Bakanlık bu çalışmayla önemli bir halk sağlığı sorunu olan obezitenin önlenmesi ve azaltılması için ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde, obeziteyle mücadele ulusal eylem planına işlerlik kazandırılarak etkin mücadele geliştirilmesini hedefliyor.

"Türkiye Obeziteyle Mücadele Programı ve Ulusal Eylem Planı Taslağı"nda hayata geçirilmesi öngörülen düzenlemelerden bazıları şöyle:

-Ulusal boyutta politik kararlılığı artırmak ve yönetimi güçlendirmek için merkez teşkilatında "Obezite ile Mücadele Danışma Kurulu", illerde ise katılım ve koordinasyonu geliştirmek üzere "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Kurulu" oluşturulacak.

-Toplumun sağlıklı beslenmesi için temel besinlerin yanı sıra, lif içeriği yüksek buğday, çavdar ve yulaf unlarından üretilen ekmek çeşitlerinin KDV'leri azaltılacak.

-Yaş, cinsiyet, bölge ve sosyoekonomik düzeye göre kilo ve obezite sıklığı belirlenecek.

-Beden eğitimi derslerinin süresi artırılacak, çocukluk ve ergenlik döneminde sıkça tüketilen sağlık ve obezite açısından risk oluşturan yiyecek ve içeceklerin okul ve dershanelerdeki tüketimi sınırlandırılacak.

-Eğitim kurumlarındaki spor tesislerinin okul saatleri dışında ve hafta sonu tatillerinde de açık tutulması sağlanacak.

-Sosyoekonomik düzeyi düşük bölgelerde ücretsiz taze sebze meyve ve süt dağıtılacak.

-Çalışanlara yönelik önlemler çerçevesinde, 500'den fazla çalışanı olan iş yerlerine spor merkezi kurulup, buralarda uzmanlarca eğitim programları yürütülecek.

-2012 yılına kadar reklam ve tanıcı faaliyetlerle ilgili yasal düzenlemeler güncellenecek, çocuklara yönelik reklamlarda istismar önlenecek, toplumu yanıltıcı ve bilimsel kanıta dayalı olmayan haberler yayımlanmayacak.

-Çocuklarda obeziteye yol açabilecek gıdaların reklamlarının yayın saatlerine düzenleme getirilecek, çocuklara yönelik programların aralarında obezite riski oluşturacak gıda reklamlarının yayımlanması engellenecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler