HABER

Öcalan'ı öven kitap için Dışışleri'ne başvuru

ANKARA (ANKA ) – Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Oxford yayınlarının öğretmenler için yayınladığı ve içinde bölücü terör örgütü PKK'nın lideri Öcalan'ı öven, "Project Work" isimli kitabın bu yayınevi tarafından toplatıldığını ,buna rağmen Dışişleri Bakanlığına bu konuda başvurduklarını bildirdi.

Çelik, "Ancak buna rağmen konu, ehemniyetine istinaden gereği yapılmak üzere Dışışleri Bakanlığına iletilmiştir" dedi.

DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, yazılı soru önergesinde, Bakan Çelik'e, öğretmenlerin elinde bulunan kitabın 40. sayfasında, "Türkiye'nin Savaşı" adlı bölümde bölücübaşı Öcalan'ın övülmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Emniyet Güçlerine yönelik hakaret içeren suçlamalar konusunda Bakanlık olarak ne yapıldığını sormuştu.
Erçelebi'nin soru önergesini yanıtlayan Çelik, Bakanlık olarak yalnızca hibe olarak dağıtılacak eğitim araçları ve Bakanlık tarafından satın alınacak eğitim araçlarının incelemesini yaptıklarını ifade etti.

Çelik, seçimi öğretmenler tarafından yapılan diğer eğitim araçlarının sorumluluğunun da öğretmenlere ait olduğunu belirtti.
Çelik, Hürriyet gazetesinde yeralan habere göre, Oxford Türkiye yönetiminin, bunun bir ders kitabı değil, akademik bir çalışma olduğunu ve Oxford İngiltere merkez bürosunun özür dilemekle kalmayıp, bu kitabı piyasadan toplattığını ifade etti. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön