Oğlu için dilencilik yaptı

Ülkesinde 9 ay boyunca cami ve pazar yerlerinde yardım toplayan Kırgız baba Abasatar Rahimkolov, topladığı 24 bin lirayla Antalya'da oğluna böbreğini verdi.

Oğlu için dilencilik yaptı

Ülkesinde güvenik görevlisi olarak görev yapan Abasatar Rahimkolov ile eşi ev hanımı Mahsude Rahimkolov 10 yıllık tedavinin ardından 14 yıl önce çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. 16 yıllık evli olan çiftin 14 yaşındaki oğulları Almambet Rahmetalleyev Rahimkolov, 3 yıl önce arkadaşlarıyla okulda futbol oynarken düşerek belinden sakatlandı. Ailesine düştüğünü söylemeyen ve bir ay boyunca normal yürümeye çalışan Almambet'in hızla zayıfladığını ve yürümekte güçlük çektiğini fark eden baba Rahimkolov, oğlunu hastaneye götürdü. Hastanede yapılan tetkiklerde Almambet'in omuriliğinde eğrilik oluştuğu belirlendi. Rahimkolov ailesi, doktorların 'tedavi için artık çok geç' teşhisi ile yıkıldı.

[ ****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/babalik-iste-boyle-bir-sey-oglu-icin-9-ay-dilencilik-yapti/11773/1537467/)
**NAKİL İÇİN ANTALYA**
Oğullarının yürüme yetisini kaybettiğini öğrenen Rahimkolov çifti, tetkikler sırasında Almambet'in aynı zamanda böbrek hastası olduğunu öğrendi. Oğlunun diyalize girmeye başlamasıyla ikinci bir şok yaşayan baba Rahimkolov, oğluna böbreğini vermek için gönüllü oldu. Ancak Kırgızistan'da nakil için yeterli hastane olmadığı için nakil gerçekleştirilemedi. Bunun üzerine internetten araştırma yapan baba Rahimkolov, dünyada en başarılı organ nakillerinin Antalya'da yapıldığını öğrenince Türkiye'ye gelmeye karar verdi. Nakil için gerekli parası olmayan baba Rahimkolov, çareyi insanlardan yardım toplamakta buldu.
**24 BİN DOLAR TOPLADI**
Oğlunun fotoğrafını boynuna asarak cami önlerini ve pazar yerlerini dolaşan Rahimkolov, 9 ayda 19 bin dolar topladı. Baba Rahimkolov, özellikle Ramazan ayında herkesin kendisine yardım ettiğini belirtti. Zaman zaman umutsuzluğa kapıldığı anlar da olan Rahimkolov, mektup yazdığı Kırgızistan Başbakanı Cantoro Satıbaldiyev'den de uzun bir bekleyişin ardından 5 bin dolarlık yardım aldı. Baba Rahimkolov, ulaşım, barınma ve oğlunun tedavisi için gerekli parayı bulduktan sonra 24 bin dolarla Antalya'ya gelerek Özel Medical Park Hastanesi'ne başvurdu.
Yapılan tetkiklerin ardından nakil için bir engel bulunmadığı anlaşılınca baba- oğul ameliyata alındı. Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla baba Rahimkolov'dan alınan böbrek oğluna nakledildi.
**SANDALYEDEN KURTULDU**
Rahatsızlığı nedeniyle 18 kiloya kadar düşen Almambet, böbrek naklinin ardından hızla sağlığına kavuştu. 2 ayda 9 kilo alan Almambet, tekerlekli sandalyeden kurtulup koltuk değnekleriyle yürümeye başladı. Baba ve oğlunun mutluluğu yüzlerine yansırken, anne Mahsude Rahimkolov ise sevinçten konuşamadı. Uzun bir aradan sonra yeniden ayağa kalkan küçük Almambet, adımlarını babasına doğru atmanın mutluluğunu yaşadı. Almambet'in ülkesine döndükten sonra omuriliğiyle ilgili de ameliyat geçireceği ifade edildi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Allah yar ve yardımcıları olsun.Yüzüde temiz gönlüde.
Normal olanda bu,helal olsun sen ve senin gibi babalara,babalıksadece biyolojik olarak olmuyor.
Helal olsun..Babalık budur işte..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Diğer Haberler